İBB JİMNASTİK EĞİTİMİ HİMMET KAYA ATAŞEHİR'DE GÜNDEM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olimpiyat ruhunu kentin tüm alanlarına yaymak ve geleceğin olimpiyat şampiyonlarını yetiştirmek amacıyla çalışmalarına hız kazandırdı. Pendik’te bulunan Çamlık Spor Tesisinde düzenleme yapan belediye jimnastik yapılabilmesi yönünde değişiklikler yaptı.  3-6 yaş aralığında çocukların eğitim gördüğü tesiste temel hareketlerden başlanarak barfikse kadar tüm hareketlerle çocuklara eğitim veriliyor.

 

 

JİMNASTİK BRANŞINDA EĞİTİM VERİLECEK

 

İstanbul’da olimpiyat ruhunun kentin tüm alanlarına yayılmasını ve çocukların sporla yetişen bireyler olmasını amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bir projesini daha hayata geçirdi. Daha önce çeşitli takım ve salon sporlarına yönelik hizmet veren çok amaçlı tesiste artık jimnastik branşında da eğitimler veriliyor.  SPOR İSTANBUL’un uzman eğitmenleri tarafından verilen dersleri aileler, 100 kişilik bir tribünden izleyebiliyor.

 

TESİS JİMNASTİK SALONUNA UYGUN HALE GETİRİLDİ

 

Çamlık Spor Tesisinde ilk olarak geniş kapsamlı bir bakım ve onarım çalışması yapıldı. Basketbol potaları ve skorboard söküldükten sonra havalandırma sistemi yenilenen tesisin fiziki şartları iyileştirildi. Yapılan tadilat çalışmalarının ardından 672 metrekare zeminin tabanı, İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından jimnastiğe uygun hale getirildi. Jimnastik halıları; tırtıl, bat çık, üçgen ve silindir minder uygulamalarının yapıldığı İBB Pendik Çamlık Jimnastik Salonuna, eğitimlerin eksiksiz ve tam yapılması için jimnastik kasası, paralel bar, barfiks aleti, denge aleti, halka aleti, trambolin ve tırmanma merdiveni gibi alet ve ekipmanlar da getirildi. 

 

ÇOCUKLARA TEMEL HAREKET EĞİTİMİ VERİLİYOR

 

Salonda 3 – 5 yaş arası çocuklara Temel Hareket Eğitimi veriliyor. Bu eğitimlerde çocuklara atlama, sıçrama, kavrama, atma, düşme, yürüme, koşma ve koordinasyon gibi temel motor becerilerin kazandırılması amaçlanıyor. İki seans hafta içi ve iki seans da hafta sonu olmak üzere dört seans ve 10 ders olarak yapılan temel hareket eğitimlerinin 40 öğrencilik kapasitesi bulunuyor.

 

 

HAFTADA 20 DERS EĞİTİM ALIYORLAR

 

İBB Pendik Çamlık Jimnastik Salonunda 4 – 6 yaş arası çocuklara ise Artistik Jimnastik eğitimi veriliyor. Erkek öğrenciler için yer hareketleri, halka, atlama beygiri, paralel bar ve barfiks eğitimlerinin yapıldığı tesiste kız öğrenciler için de yine yer hareketleri atlama beygiri, kız paraleli, denge ve asimetrik paralel hareketlerinin eğitimleri veriliyor. Bu branştaki eğitimler hafta içi üç gün dört seans ve hafta sonu dört seans olmak üzere toplamda beş günde sekiz seans ve 20 ders olarak yapılıyor.

 

 

PERFORMANS GRUPLARI OLUŞTURULUYOR

 

Tesisteki eğitimler iki ay süren İBB Spor Okulları kapsamında yapılıyor.  Bu süreden sonra antrenörlerin tespitiyle performans gruplarının oluşturulması ve tespit edilen öğrencilerin bu gruplara yönlendirilmesi amaçlanıyor. Performans gruplarının eğitimlerinin ise bir yıl boyunca devam etmesi planlanıyor. İBB, Pendik Çamlık Jimnastik Salonunun yanı sıra 14 spor tesisinde daha jimnastik eğitimi veriyor. Bu eğitimlere toplam bin 215 öğrenci katılıyor. İBB