bhuthan1

BHUTHAN KRALLIĞI ATAŞEHİR BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Bhuthan Krallığı’ndan 4 kişilik heyet Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’yi makamında ziyaret etti.

AKUT ve ,’nin hayata geçirdiği, AKUT Ataşehir Belediyesi Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün yaptığı çalışmalar, deprem öncesi ve sonrası alınacak önlemlere ilişkin bilgi almak için Bhuthan Krallığı'nın dört bakanı Battal İlgezdi’yi ziyaret ederek kendi ülkelerini tanıtıp, Ataşehir hakkında da bilgi aldı.

Güney Asya’da yer alan Çin ve Hindistan’a komşu olan 700 bin nüfuslu Bhuthan Krallığı’ndan gelen Acil Durum Bakanı, 2 vali yardımcısı ve Arama Kurtarma Ekip Başkanı, Battal İlgezdi’nin “Neden Türkiye’yi merak ettiniz ve geldiniz?” sorusu üzerine daha önce İzmir’e geldiklerini ve Türkiye’de özellikle İstanbul’da birlikte gerçekleştirebilecekleri projeler olduğundan bahsetti. Dünyanın en mutlu ülkesi olarak bilinen Bhuthan’ın yüzde 70’inin yeşil alan olması dikkatleri çekerken bu konuda giderek gelişen Ataşehir’e önerilerinin neler olduğu sorulduğunda Bhuthan Krallığı Acil Durum Bakanı Namgay Wangmuck, “Buradaki yüksek binaları coğrafi yapımız nedeniyle ülkemizde inşa edemeyiz. Burada böyle binaların olması güzel fakat tek önerim binalar yapılırken yeşilin tahrip edilmemesi ve olabildiğince çok yerde yeşil parklar oluşturulması” dedi.

Bhuthan Krallığı Acil Durum Bakanı Namgay Wangmuck hem Türkiye’nin hem de kendi ülkelerinin deprem kuşağı üzerinde olduğunu bu nedenle karşılıklı fikir, bilgi alışverişine de önem verdiklerini, Türkiye’nin bu konudaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini de ifade etti.

Bhuthan Krallığı’ndan Battal İlgezdi’ye yerel hediyelerin verilmesinin ardından görüşme son buldu.