DSC_5282

Ataşehir’in “Beyaz Kuğu”su, Avrupa sahnelerinde uçacak

Dünyanın en saygın bale okullarından biri olan John Cranko Schule-StuttgarterBallet, bu yıl kapılarını  bir Türk öğrenciye açtı.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nün ortaokul bölümünü başarıyla bitiren Ayça Anıl, John Cranko Schule’de eğitim görme hakkını elde etti.

Almanya’nın Stuttgart kentinde eğitim veren John Cranko Schule, dünyanın en yetenekli dansçılarını yetiştirmesiyle ünlü. Dünyanın en iyi bale eğitmenlerinin ders verdiği bu okul geleceğin dansçılarını seçerken çok titiz davranıyor. Dünyanın dört bir yanından başvuran adaylar zorlu bir sınavdan geçiriliyor. John Cranko Schule Bale Okuluna bu yıl Türkiye’den seçilen tek öğrenci olan Ayça Anıl, üç yıllık lise ve iki yıllık üniversite eğitimini görmek üzere 7 Eylül’de Stuttgart’a uçuyor. Genç sanatçının Almanya’daki eğitim masraflarının bir bölümünü dokuz yaşındayken jimnastik kursuna katıldığı Ataşehir Belediyesi Spor Kulübü üstlenecek.

Beş yıl boyunca ailesinden uzakta yatılı okulda eğitim görmek ve her eğitim yılı sonunda eleme sınavlarından geçebilmek için tüm kış çok sıkı çalışmak gibi zorluklar Ayça Anıl’ın gözünü korkutmuyor. Balenin kendisi için bir meslekten öte olduğunu ve hedeflerini gerçekleştirmek adına çok çalışacağını ve hayatını baleye adayacağını söylüyor.

Ataşehir’in ‘Beyaz Kuğu’suJohn Cranko Schule’de göreceği eğitimin  ona dünyanın en büyük bale topluluklarının kapısını açacağını biliyor. Hayali, Svetlana Zakharova, Alina Cojocaru, Marianela Nunez ve Sylvie Guillem gibi başarılı bir dansçı olmak. Bunun gerçekleşmesi için altı yaşından beri sistemli olarak çalışıyor. 14 yıllık yaşamına İstanbul Devlet Opera ve Balesinde 123, sene sonu okul temsillerinde ise 17  sahne performansını sığdıracak kadar hırslı ve çalışkan. Henüz altı yaşındayken piyano ve bale dersleri almaya başlıyor. Devlet Opera ve Balesi’nde sahneye çıktığında henüz yedi yaşında.

Ayça Anıl için en büyük olaylardan biri henüz dokuz yaşını sürdüğü yaz, yaşı küçük olmasına rağmen  Londra’da  Royal Ballett School’da  yaz programına katılmaya hak kazanması. O yıl kurstan “direkt giriş ödülü” kazanarak ertesi yaz elemeye tabi olmadan yine bu programa devam ediliyor. Londra’ya gittiği ilk yaz İngilizce bilmemenin eksikliğini kendine sorun etmiyor. Bu engeli aşmak için de kendi çabasıyla İngilizce öğreniyor. Bu yaz Almanca öğrenmek için özel ders almış. Onu etkileyen diğer iki olaysa; her iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Bale Yarışması final gecesinde “Gelecek Vadeden Gençler” kategorisinde solo dans edenlerden biri olması ve İstanbul Devlet Opera Balesi’nde 2012 yılının Aralık ayında Fındıkkıran Çocuk Balesi’nde başrol oynamaya başlaması… Bu iki performansın hayatında çok önemli olduğunu söylüyor.

Pek çok bale kursu ve workshop’a katılan Ayça Anıl, iki yıl önce Varna’da Uluslararası Bale Akademisi’nde yaz programında da başarılı oluyor.

Dünyanın en ünlü dansçılarından biri olmayı düşleyen Ayça Anıl, “John Cranko Schule’den mezun olduktan sonra Avrupa’nın en büyük bale gruplarında çalışacağıma ve başarılı olacağıma inanıyorum. Dans ederken yaşadığımı hissediyorum. Hayatım boyunca dans etmek istiyorum. Ülkemin adını dünyaya duyurmak konusunda kararlıyım” diyor.

IMG_0744