akut1

ATAŞEHİR’DE AFET BİLİNCİ YERLEŞTİRİLİYOR

Ataşehir Belediyesi, Akut Enstitüsü ve Afet Koordinasyon Merkezi işbirliğiyle düzenlenen “Afet Koordinasyon Merkezi Site Yöneticileri Bilgilendirme Toplantısı”nda Eylül ayından itibaren ilçedeki tüm okullarda, mahallelerde ve sitelerde temel afet bilinci eğitimi verileceği açıklandı. Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Akut Enstitüsü Direktörü Dündar Şahin ve Akut Yönetim Kurulu 2. Başkanı Cüneyt Koparan’ın konuşmacı olduğu toplantıya Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ile muhtarlar ve 120 sitenin yöneticisi katıldı.

Mahruki, “Ataşehir’deki Akut Enstitüsü örnek model”

Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu’nda yapılan toplantıya, geçirdiği kaza sebebiyle katılamayan AKUT Başkanı Nasuh Mahruki ise canlı yayınla bağlanarak afete karşı bilinçlenme eğitimlerinin bireyde başladığını ve süreklilik arz ettiğini belirterek, “Ataşehir Belediyesi ile hazırladığımız model İstanbul’un diğer ilçelerine ve diğer şehirlere de örnek olacaktır. Bu proje kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları’nın işbirliğinin başarılı bir örneği” dedi.

İlgezdi, “Profesyonel arama-kurtarma ekipleri kuracağız”

Toplantıda konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, İstanbul için en büyük sorunun deprem tehlikesi olduğuna değinerek, afete karşı eylem planını açıkladı: “Ataşehir’in makro ve yerel afet-acil durum planlarını hazırladık, bu planları sürekli güncelleyeceğiz. Risk analizleri ve kentsel risk planlaması yapacağız. Halka açık eğitimler düzenleyeceğiz. AKOM ve AKUT Enstitüsü işbirliği bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapacak. Enstitüyle, profesyonel arama-kurtarma ekipleri oluşturacağız. Geçen yıl 9 bin 200 öğrencimize eğitim verdik. Ayrıca,  Ataşehir’deki 60 ilköğretim okulunda eğitim gören tüm öğrencilere temel afet bilinci eğitimi verilmeye devam edecek.”

 akut2

İlgezdi, “Herkes soğukkanlı olmalı”

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi konuşmasının son bölümünde Taksim Gezi Parkı’nda 15 gündür yaşanan olaylara da değindi. İlgezdi; herkesin, başta Başbakan olmak üzere soğukkanlı davranması, toplumun sesine kulak vermesi gerektiğini belirterek “Durup dururken bu işler bu noktaya gelmiyor. Eğer siz 23 Nisan’a, 29 Ekim’e, 19 Mayıs’a, insanların yaşam alanına müdahale ederseniz, sonuçta bu gençlik patlar. Amaç ağaç filan değil. Orada herkes var; AK Parti’ye oy veren yurttaşlarımız da var, CHP’ye oy veren yurttaşlarımız da var. İlginç bir tablo da var: Hepimizin çocukları var. Gençler, yüz binler orada… Bu sese kulak vermek, duyarlı olmak gerekiyor” diye konuştu. İlgezdi, Taksim’deki eylemleri herhangi bir siyasi partiyle bağdaştırmamak gerektiğine dikkat çekerek konuşmasına şöyle devam etti: “Gerçekten ciddi şekilde bir gençlik var; gençlerin sesine kulak vermek, önemsemek gerekiyor. Değerlerimizi yok sayarsak bu iş olmaz. “Bir türbanlı hanıma, ‘Siz Ataşehir’de yaşıyorsunuz; burası sosyal demokrat bir belediye, türbanınızı çıkarın’ diyebilir misiniz? Böyle bir haksızlık yapılabilir mi? Biz herkesin yaşamına saygı duymak zorundayız. Beraber yaşıyoruz, cumhuriyeti birlikte kurduk ve böyle devam edecek. Hepimize çok ciddi görevler düşüyor. Soğukkanlı olmalıyız. Sayın Başbakanımız ve oradaki yetkililerin soğukkanlı olmalarını söylüyorum. Gidin bir ‘merhaba’ deyin o gençlere… Orada kışla olsa ne olur, olmasa nen olur… Gençlerin bir talebi var, gönüllerini hoş tutun, olay bitsin. Kavga ederek, birbirimizi kırarak olayları çözme şansımız yok…”

akut3

Ataşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Deniz Kutlu, Ataşehir Akom binasının son teknolojiyle donatılacağına dikkat çekerek, Afet Yönetimi ve Afete Hazırlık çalışmalarının en üst düzeyde yürütüleceğini söyledi. Kutlu’nun verdiği bilgiye göre; GIS (Geographic Information System) tabanlı Ataşehir Afet Bilgi Sistemi (ABİS) artık hazır. Yakında bu sistem internet üzerinden herkesle paylaşılacak. ABİS ile ilçeye ait afet planları ve jeoloji haritaları görüntülenebiliyor ve en kısa yol analizleri yapılabiliyor. GSM operatörleriyle yapılacak protokollerle kesintisiz iletişim için olası afette toplanma ve çadır kurulacak yerlerin haberleşme altyapıları güçlendirilecek, afet riskinin azaltılması için AR-GE faaliyetleri uygulanacak, deprem dışında da tüm acil durum hazırlık ve müdahale çalışmaları merkezde yürütülecek.