1

  ‘ADAYIM, BURADAYIM’

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi gazetemiz Ataşehir’de Gündem’e samimi açıklamalarda bulundu. İlgezdi, Emekevler Projesi’nden Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin planlarının yapımına, kültür merkezlerinden Mart 2014’te yapılacak yerel seçimlere kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Göreve geldiklerinde hangi şartlarda çalıştıklarını Ataşehirlilerin çok iyi bildiklerini ifade eden İlgezdi Ümraniye, Üsküdar, Sancaktepe ve Kadıköy’ün göz ardı ettiği, yatırım yapmadığı mahallelerden oluşan Ataşehir’i yokluklar, imkânsızlıklar içersinde çalışarak bugünkü çağdaş, yaşanabilir kent haline dönüştürdüklerini söyledi. Battal İlgezdi yerel seçimler için de “Ben Ataşehir Belediye Başkanıyım… Adayım ve buradayım. Aday adaylığımla ilgili herhangi bir problem yok.” diye konuştu. 

Yıllardır uğraştığınız, yılan hikâyesine dönen Emekevler’de yıkım nihayet gerçekleştirildi. Oradaki insanlarla yaptığımız görüşmelerde insanların olaydan bihaber oldukları, yanlış yönlendirildikleri hissine kapılıyoruz. Emekevler’de yaşayan vatandaşları aydınlatmak adına düşüncelerinizi öğrenmek istiyoruz…

Şu konuyu büyük bir açık yüreklilikle ifade etmek istiyorum: Emekevler’de herhangi bir mağduriyet yok. Benim olduğum yerde mağduriyetten söz edilemez. Aslında olaya farklı bir açıdan baktığımızda bir mağduriyet var, ama o mağduriyetin nedeni biz değiliz. Emekevler’de oturan vatandaşı çeşitli vaatlerle kandıranlardır Emekevler’de yaşananların sorumlusu. Halkı mağdur edenler Emekevler Projesi’nin hayata geçmesini engelleyenlerdir. Burada bir mağduriyet söz konusu değil. Aksine halkın menfaatine bir proje yapıyoruz. Emekevler’de 160 bin metrekarelik bir alan var. Bu alanın 110 bin metrekaresi yeşil alan, kalan 50 bin metrekare ise imarlı alan… Emekevler’in yüzde 70’i yeşil alan olduğundan dolayı bireysel tapu verme şansımız yok. 410 gecekondumuzun yüzde 70’i park alanı, yani yeşil alan üzerinde… Vatandaşımızın buraya kendi başına ev yapma olanağı yok. Zaten öyle bir yasa da yok. Hayata geçirmek için uzun süredir uğraş verdiğimiz Emekevler Projesi ile 410 vatandaşımıza yerinde olmak kaydıyla daire vereceğiz. 20 yıl vadeyle ayda 80 ile 180 TL arasındaki ödemeyi evin içine girdikten sonra yapacaklar. Hak sahipleri, Emekevler Projesi içersinde bulunacak 633 tane daire içersinde kura çekecekler, ev sahibi olacaklar. Hiç kimseyi ayırt etmiyoruz; imar affı belgesi olana da olmayana da daire veriyoruz. Bu proje birileri tarafından bugüne kadar engellendi. Artık arkamıza değil önümüze bakıyoruz. Şu anda çalışmalar devam ediyor, hafriyat da başladı. Emekevler’de yaşayan halkımıza sesleniyorum: Lütfen gelip yasal haklarını kaybetmemek için dilekçelerini versinler, evlerini alsınlar. Kanunen mahkemeye verip, kaybedenlere ev verilmesini önleyen bir yasa var. Ancak yasal zorunluluğa rağmen biz 410 kişinin evini vereceğiz. Onlar avukatları ve bir siyasi partinin yetkilileri tarafından kandırıldılar. Herhangi bir problem yok. Yakında Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla temel atacağız. Arkadaşlarımız yer teslimi için çalışıyor. Alanda bulunan ağaçları zarar vermeden sökmek için makine ayarlıyoruz. O ağaçları söküp, parklara dikeceğiz. Emekevler’le ilgili projeleri de web sitemizden yayınlayacağız. 

Emekevler’de 110 bin metrekarelik alana nasıl bir park yapacaksınız?

110 bin metrekarelik parkla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. Biz bu projeleri zamanında hayata geçirip, yıkımı yapmış olsaydık projemiz zamanında bitmiş olacak ve herkes evinin içinde oturuyor olacaktı. Proje bittikten sonra orada oturmak istemeyen vatandaşım buradaki evini satarak Ataşehir’in istediği yerinden iki üç daire alacak imkân kazanacak. Kendi kendini kandırmanın bir anlamı yok. Çok özel bir proje oluyor burası. Çünkü kentsel dönüşümü yerinde yapıyor, kimseyi mağdur etmiyoruz. Bundan daha doğal ne olabilir? Yani insanlara burada gösterip de başka ilçelerde, Allah’ın dağında yer vermiyoruz. Yerinde dönüşüm yapıyoruz… Ataşehir Belediyesi olarak sosyal belediyecilik adına yaptığımız bu projenin en önemli özelliği yerinde dönüşüm…

 Yenisahra ve Barbaros Mahallelerinin 1/5000’lik planlarına yapılan itirazlarla ilgili gelişmeler nelerdir?

Büyükşehir Belediyesi’ndeki AK Partili meclis üyeleri Barbaros ve Yenisahra Mahallesi’nin imar planları için yapılan bütün itirazların kabulüne red oyu verdiler. 1/5000’lik planlar bana geldiğinde, 1/1000’lik planları oturup halkla birlikte yapacağız. Adaları birleştireceğim. Planı açık ve şeffaf bir şekilde yapacağız.

İmar İskân Blokları’yla ilgili gelişmeler nelerdir?

Ben bu kenti değiştirmeye adayım. Bana ister oy versinler, ister oy vermesinler elimden geleni yapacağım… Ben bildiğim doğru işleri yapmaya devam edeceğim. Çevre ve Şehircilik Bakanı, Ataşehir Belediyesi, Başbakanlık ve Emlak GYO’nun atmış olduğu bir imza var, İmar İskân Blokları için... İmar İskân Blokları’nda 1200 konut bulunuyor. İmar İskân Blokları’ndaki hak sahiplerine yerinde olmak kaydıyla 100 metrekarelik daireler verilecek, ayrıca da kira yardımı yapılacak. Yüklenici firma kendisine nasıl bir daire yapıyorsa, halka da aynısını yapacak. Hepsinin anlaşmaları yapılmıştır. Belediye olarak orada hiçbir çıkarımız yok. Sadece vatandaşlarımız orada mağdur olmasın diye çaba sarf ediyoruz. Her şey sırayla olacak… İmar İskân Blokları’ndan sonra da sıra Esatpaşa ve Örnek Mahallesi’ne gelecek. Bildiğiniz gibi İstanbul’da büyük bir deprem bekleniyor. 1999 depreminden sonra yapılan binalar ayakta kalır, diğerleri yıkılır. Kimse kimseyi kandırmasın. Yeni deprem yasasına göre binalar yapılmalı ve sorunlar çözülmeli… Hiç merak etmeyin; 5 yıl sonra Ataşehir’de gecekondu kalmayacak, çağdaştı, daha çağdaş olacak. Halkımız daha güzel kentte yaşayacak.

 “Bir mazbata ile belediye başkanı oldum” demiştiniz. Dönüşüm de ortada… 30 Mart 2014’de de yerel seçimler yapılacak. CHP’de de aday adayları çoğalmaya başladı. Sizin ağzınızdan da duymak istiyoruz: Aday mısınız, aday olursanız hedefleriniz nelerdir, ikinci dönemde neler yapmak istiyorsunuz?

Göreve geldiğimizde hangi şartlarda çalıştığımızı sizler de Ataşehirliler de çok iyi biliyor. Ataşehir’i yoktan var ettik dersem abartmış olmayız herhalde. Ümraniye, Üsküdar, Sancaktepe ve Kadıköy’ün göz ardı ettiği, yatırım yapmadığı mahallelerden oluşmuştu Ataşehir. Eğer bugün Ataşehir bir marka kent olduysa, değerini her geçen gün arttırıyorsa, bunda belediyemizin çalışmalarının da yadsınamaz bir rolü vardır. Kimse inkâr etmeye kalkışmasın. Ben Ataşehir Belediye Başkanıyım… Adayım ve buradayım. Aday adaylığımla ilgili herhangi bir problem yok. Aday adaylığı sürecinde yaşanan bazı şeyleri, olayları ayıplıyorum. “Ben gittim genel merkez ile görüştüm. Battal İlgezdi’yi belediye başkanı adayı yapmayacaklar, beni aday yapacaklar” diyen adaylar varmış. Bunlar ayıptır, abesle iştigaldir. Böyle söyleyen adamları kınıyorum. Sokaklarda bu yalanı söyleyerek milleti kandırmaya gerek yok. Ben buradayım. Adayları belirlerken seçimlerini ister üyelerle, ister delegelerle, isterse halkla yapsınlar. Partimiz ne karar alırsa saygılıyım. Ben buradayım ve adayım. Hem Ataşehir’i hem İstanbul’u alacağız.

 Adaylık başvurularının erken yapılması bir sorun yaratır mı?

Bu konuda ifade etmem gereken bir konu daha var… Aday adayları arasında birbirlerini karalama kampanyası başlamış durumda; bu kötü, hem de çok kötü bir durum. Belediye Başkanlarının partiden olduğu yerde başkanlık aday adaylığı başvuruları şimdi alınmamalıydı. Olmadığı yerlerde adaylar şimdiden saptanmalı ve çalışmaya başlamalılar. Adaylar birbirlerinin aleyhinde konuşuyor, birbirlerinin açığını arıyor. Bu tür şeyler doğru değil…

 Seçilmiş bir belediye başkanı olarak projeleriniz ne olacak?

Ataşehir’i komple değiştirip, çağdaş bir kent yapacağız. Yarım kalan işlerimize devam edip, bitireceğiz. Az önce hangi şartlarda geçen dönem görevi devraldığımızı anlatmıştım. Biz çok zor şartlarda Ataşehir’i bugünkü çağdaş ve modern konumuna getirdik. Bundan sonraki hedefimiz Ataşehir’i daha da yaşanılır bir kent yapmak. İlk amaçlarımızdan birisi Ataşehir’i bir kültür kenti yapmak. Bu nedenle de kültür merkezi inşaatları son hızla devam ediyor. Ataşehir’de hizmet bitmez, hizmete ara verilmez. Biz her anımızda ‘Ataşehirimiz için neler yapabiliriz’ düşüncesi içindeyiz. Biz derken belediye başkan yardımcılarından, en alt bölümde görev alan çalışma arkadaşlarımıza kadar olan herkesi kastediyorum.

 Büyükşehir Belediye Başkanlığı konusunda düşünceleriniz nedir?

Genel Başkanımız, Büyükşehir için zımba gibi bir aday çıkaracak. Büyükşehir’i alacağız ve yola devam edeceğiz. Seçimden sonraki üç aylık süreçte Ataşehir’in bütün mahallelerinin 1/5000’lik imar planları bitmiş olacak. Burada CHP’li bir Büyükşehir Belediye Başkanı ile konuşacaksınız. İstanbul’da da 21 ilçeyi alacağız. Türkiye’de siyaset günlük değil artık…

 Ataşehir’de Gündem Gazetesi okurlarına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bizim için aslolan hizmettir. Çalışmalarımızı yaparken parti ayrımı yapmadık bugüne kadar. Yapmayız da… Sevgili Ataşehirliler yeni bir seçim dönemine giriyoruz. Ataşehir’in geleceği adına sandığa gitmelerini istiyorum şimdiden. Ataşehir’in geleceği, Ataşehirlilerin ellerinde… Gelin bu geleceği birlikte yaratalım, birlikte kuralım. Bütün Ataşehirlilere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

2 3 4 5 6 7