meclis nisan 2021 ataşehirde gündem

 

 

2020 yılı Faaliyet Raporu’nun görüşüldüğü Ataşehir Belediye Meclisi’nde Ak Partili Meclis Üyelerinin Ataşehir’i, Ak Partili belediyelerin yönettiği ilçelerle karşılaştırmasıyla  geçti. İki saati aşkın süren toplantıda tartışmalara,  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi son noktayı koyarak “Göreve geldiğimizde Ataşehir’de yaşayan herkes bizim vatandaşımızdır dedik” ifadesiyle “biz” duygusunun altını çizdi. Öte yandan İlgezdi Anadolu Yakası’nda bulunan ve Ataşehir’le kıyaslanan belediyelerin ne durumda olduğuna vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: “Dünyadan bir haber yaşıyorsunuz. Akşam saatlerinde pazar yerlerindeki atıkları toplayan insanları görün Kıyaslama yapıyorsunuz Ataşehir’i arzu ederseniz bütün Ak Parti’nin yönettiği Anadolu Yakası'ndaki belediye başkanlarının nerelere borçları olduğunu, nasıl ödediklerini, hangi bankalardan kredi nasıl çıkardıklarını, hangi arsaları nasıl sattıklarını önümüzdeki mecliste gelip burada rakam rakam anlatayım. Burada kıyaslamaya gerek yok. Biz nereden aldık? Bugüne kadar nasıl geldik? Ona bakacaksınız.”

 

 

Ataşehir Belediyesi Hizmet Binası’nda gerçekleşen Nisan ayı son meclis toplantısında belediyeye bağlı Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün 2020 mali yılına ait Faaliyet Raporu teklifi görüşüldü. Toplantının ilk dakikalarında söz alan Bayram Varol Ataşehir ile Sancaktepe’yi kütüphaneler üzerinden eleştirdi. Varol: “29 Mart – 4 Nisan arası Kütüphaneler Haftası olarak kutlanıyor. Ben de kütüphaneler ile ilgili biraz araştırma yaptım. Özellikle aynı dönemde belediye olan Sancaktepe ve Ataşehir ile bir kıyaslama yapmak istiyorum. Faaliyet raporunda Atatürk’ün çok güzel bir sözü yazılmış. ‘Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Kütüphane anlamında Ataşehir çok fakir bir ilçe olmuştur. Sancaktepe Belediyesi’nin çocuklara ve gençlere eğitim anlamında çok ciddi destekleri olduğunu gördüm. Burada en önemli konu şu, Sancaktepe Belediyesi, 23 kültür merkezinin 17’sini kendi arsası üzerinde yaptı ve hizmet veriyor. Yani, sizin yapamadığınız gibi.” dedi.

 

 

İLHAMİ YILMAZ’DAN BAYRAM VAROL’A FAALİYET RAPORU HATIRLATMASI

 

CHP’li İlhami Yılmaz, Varol’un iddialarına karşılık Faaliyet Raporu’nun 20. ve 21. sayfalarında yer alan belediyenin kütüphanelerle ilgili neler yaptığına ilişkin bölümünü hatırlatarak şunları söyledi: “Bayram Varol arkadaşımızın konuşmasını esefle kınıyorum. Niye? Çünkü diğer ilçe belediyelerini baz alması kadar abes bir şey yok. Faaliyet raporunu dağıttık. Raporun 20. ve 21 sayfalarına baktığı zaman kütüphanelerle ilgili neler yaptığımızı görmesini çok isterim.” dedi. 2020 yılı faaliyet raporu üzerine sunum yapan CHP Meclis Üyesi Yılmaz, “Atatürk Mahallesi’ne Türkiye’nin en büyük kütüphanesini açacağız. Meclis arkadaşlarımız o zaman görebilirler her şeyi.”

 

 

 

YAĞCI: “BELEDİYE MAKAMINDA OTURMA HAKKINI BU MİLLET SİZE VERDİ”

 

Faaliyet Raporu’ndan çok diğer ilçeler ile Ataşehir’in Ak Partili Meclis Üyeleri tarafından mukayese alındığı toplantıda sıra Üsküdar’a geldi. Naim Yağcı’nın Üsküdar ve Ataşehir kıyaslamasındaki konuşmasında Ataşehir’in çalışmadığına vurgu yapması dikkat çekti. Yağcı: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 2 yıldır görevde ve Üsküdar her şeyi yapıyor. O zaman beceriksizlik sizde. Yatırım almayı bilmiyorsunuz. Yetkin yoksa yetkili bulmakta senin görevin sayın başkan. Şimdi anladınız mı İBB’nin bahane olmadığını? Çalışmaktan kaçamayacaksınız. Çalışacaksınız. Belediye makamında oturma hakkınızı bu millet size verdi ama sizde millete sözler verdiniz. Keşke sizin kazanmanız ile millette kazanmış olsaydı.” dedi.

 

 

KÜRSÜ TARTIŞMASI MECLİSTE GERGİNLİĞİ TIRMANDIRDI

 

Yağcı’nın ardından söz alan Ak Partili Fatih Kayacı ise  kürsüden konuşmak istedi. Kayacı’nın bu isteği Meclis Başkanı Kudret Aslan tarafından kabul edilmedi. Ancak, Fatih Kayacı'nın konuyka ilgili   ısrarcı olması gerginlik yarattı. Konuşmasına ayakta devam eden Fatih Kayacı şunları kaydetti:  “Diğer ilçe belediyelerin faaliyet raporlarına baktığımız zaman kendi mali bilançoları da var, hatta iştirak şirketlerinin gelir-gider tablolarını bile koymuşlar. Ataşehir Belediyesi bunu saklamakta hiç çekinmemiştir. Şeffaflık ilkesini ise sadece cümlelerde söylemek olmaz.” 

 

 

Uzun süren tartışmalı meclis toplantısının sonunda  eleştirilere, “2009’da yenildiniz. 2014’te yenildiniz. 2019’da yenildiniz. 2023’te de büyük farkla yenileceksiniz. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış.” ifadelerini kullanan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

İşte İlgezdi’nin o açıklamaları: 

 

 

* "Türkiye’nin şartları ve koşulları belli. Ekonomik durumu da belli. Dünyadan bir haber yaşıyorsunuz. Akşam saatlerinde pazar yerlerindeki atıkları toplayan insanları görün. Türkiye işte bu noktada. 

 

*Üsküdar’daki tüm yatırımları İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu yapıyor. Onların yapmadıkları işleri şu an kendisi yapıyor. Sıra gelince burayı da yapacak. Siz adil davranırsanız doğru iş yaparsınız.

 

*Bir kenti doğru yönetmenin yolu meclisten geçiyor. Tabii konuşacağız burada. Birbirimiz eleştireceğiz. Alınmaya, kırılmaya da gerek yok. Fakat eleştirirken birbirimize hayali ve yanlış şeyler söylemeyeceğiz. 

 

*Ataşehir’i başka belediyelerle kıyaslıyorsunuz. İBB Ataşehir’e yıllardır randevu bile vermedi, görüşmedi. Burada kalkmış ‘o olmamış bu olmamış’ diyorsunuz. Siz ne verdiniz ki ne istiyorsunuz? 

 

* 2009’da yenildiniz. 2014'te yenildiniz. 2019’da yenildiniz. Hep söylüyorum 2023’te de büyük farkla yenileceksiniz de, yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Siz devam edin konuşmaya.

 

* Biz de 'fazla eleman çalışıyor' diyorsunuz. Devlet iş sağlasaydı, ekonomik koşulları sağlasaydı, tabii ki biz de bu kadar personel almazdık. Keyfimizden değil. Çocuklar üniversite mezunu sokaklarda bekliyorlar.

 

* Sizin yönettiğiniz belediyelerde vatandaşlara soruyorlar ‘nerede yaşamak istersin?’ diye ya Kadıköy’de diyorlar  ya da Ataşehir’de, sonuç burada tablo ortada! Demek ki bu ilçelerin doğru yönetildiği görülüyor. 

 

*Ataşehir halkı bizden memnun olmasa bana ve arkadaşlarıma üçüncü sefer oy vermez! Burada Bayram (Varol) arkadaşımıza çıkarken bir liste vereceğim. Kütüphaneler için konuştu. Sırf 2021 yılında 10 bin aktif üyemiz var.  

 

*Kıyaslama yapıyorsunuz Ataşehir’i, arzu ederseniz bütün Ak Parti’nin yönettiği Anadolu Yakası’ndaki belediye başkanlarının nerelere borçları olduğunu, nasıl ödediklerini, hangi bankalardan krediyi nasıl çıkardıklarını, hangi arsaları nasıl sattıklarını önümüzdeki mecliste gelip burada rakam rakam anlatayım.

 

* Bunlar yetmiyormuş gibi sizin belediyeleriniz devletten büyük destek alıyorlar. İBB Başkanı 10 senedir bize bir şey vermezken sizlerin belediyelerin yoluna, asfaltına kadar her şeyini yaptılar. Üsküdar Belediyesi Temmuz’da 70 milyon TL. borçlandı. Ben mi kullandım? Arayın başkanınıza sorun. Burada kıyaslamaya gerek yok. Biz nereden aldık? Bugüne kadar nasıl geldik? Ona bakacaksınız.

 

*Hangi mahalle bize ne kadar oy veriyor? Ona göre hizmet edelim demedik biz. Tabii ki halka karşı görevimizi hiçbir ayrım yapmadan yapacağız. Şunu biliyorum ki, hangi partiyi desteklerse desteklesin, Ataşehirliler Ataşehir’de yaşamaktan çok mutlu ve memnun."

 

Konuşmalar sonrasında Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Kudret Aslan, 2020 Mali Yılı Faaliyet Raporu’nu okuyarak, oylamaya sundu. Rapor, oy çokluğuyla meclisten geçti. 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM