çamolukspor2

Bu sayımızda spor sayfamızda tanıtacağımız takımımız 1986 yılında kurulan, kurulduğu tarihten bugüne yükselen bir başarı grafiği gösteren Ataşehir Çamolukspor…  

Ataşehir Çamolukspor Kulübü Başkanı Ekrem Köse gazetemize bugüne kadar yaptıkları çalışmaları anlattı. 3. Amatör Ligden aldıkları Ataşehir Çamolukspor’u,  2002-2003 sezonunda 1. Amatör Lige çıkardıklarını ve her sezon üst sıralar için mücadele ettiklerini, geçen sezon da çalışmalarının karşılığını alarak şampiyon olduklarını, hedeflerinin de Bölgesel Amatör Lig’e (BAL) çıkmak olduğunu belirtti.

Eşimiz benzerimiz yok. Çünkü…

Ekrem Köse Ataşehir’in Süper Amatör Lig’de mücadele eden tek takımının Ataşehir Çamolukspor olduğunun da altını çiziyor: “Tabii biz bu mücadeleyi verirken, pek çok kesimden de destek görüyoruz. En büyük desteği de Ataşehir Belediye Başkanımız Battal İlgezdi veriyor. Kendisine de camia olarak verdiğimiz bir plaketle teşekkürlerimizi de sunmuştuk. Yardımlarının devamını beliyoruz.

Bir araştırma yapıldığı zaman Ataşehir Çamoluksporun eşi benzeri olmayan bir kulüp olduğu görülür. Öncelikle kulübümüzün bir metre kare yeri yok. Yer aldığı liglerde hiçbir zaman asansör takım olmadık, her zaman üst sıralara oynadık. Bırakın antrenman yapacağı sahası, bir soyunma odası bile olmayan takımımız 70-80 yıllık geçmişi olan, 3. Lig takımları ayarında olan kulüplerin bulunduğu grupta lider durumda…” Ataşehir’in takımıyız ama…

Bütün bu yokluklara karşın yılmadan çalışmalarına devam ediyorlar… Tesis yok, kulüp binası yok. Yok yok. Nasıl hazırlanıyorsunuz maçlara dediğimizde ise biraz üzülerek başlıyor anlatmaya: “Biz Ataşehir’in

 takımıyız. 3 yıldır Maltepe Başıbüyük Stadı’nda yapıyoruz antrenmanlarımızı… Bu çalışmaların karşılığında da bir ödeme yapıyoruz. Bizi üzen Ataşehir’in takımı olmamıza karşın, iç saha maçlarımızı Başıbüyük Stadında oynamak… Yenisahra Stadında oynamak istersek de belli bir ücret ödememiz gerekiyor. 200-250 TL gibi… Antrenman yapmamız için de para isteniyor. O nedenle antrenmanlarımızı da Maltepe’de yapıyoruz, belli bir ücret karşılığında…”

Ekrem Köse derin bir nefes aldıktan sonra bir cümle daha söylüyor. Varın yorumu siz yapın: “Kulüp binamız da yok. Türkiye’de bir adresi olmayan ama başarıyı yakalamış, örneği olmayan bir takımız.”

Sponsor istiyoruz

Köse, hem Ataşehir’in hem de doğdukları yer olan Çamoluk’un adını iyi bir şekilde temsil etme amacında olduklarını da belirtmeyi ihmal etmiyor ve devam ediyor: “Başarılı olacağımıza da inanıyoruz. Camia olarak kenetlendik, hedefimiz BAL ligi… Bunu başaracak güçteyiz. Belediyemizden de kulüplerimize kulüp binaları, tesisler kazandırmasını istiyoruz. Çocuklarımızın, gençlerimizin daha sağlıklı ortamda spor yapabilmeleri için desteklerini bekliyoruz. İlçemizde bulunan büyük kurumsal firmalardan da takımlarımıza sponsor olmalarını istiyoruz. Profesyonel kulüpler için yapılan sponsorluk harcamalarının yüzde ellisi, amatör spor kulüpleri için yapılan sponsorluk harcamalarının ise tamamı vergiden muaf…

Hayatımızı Çamolukspor’a göre ayarlıyoruz Peki bu kadar soruna neden katlanır bir insan? Bu sorunun yanıtının yalnızca  ‘sevgi’ olduğunu özellikle belirtiyor Ekrem Köse… “Şimdi biz bu işi seviyoruz. Haftada üç antrenmanımız var, hiç birini kaçırmıyorum. Deplasman maçlarına hazırlanmak, gidip gelmek de yaklaşık bir günümüz alıyor. Hayatımızı, işimizi hep Çamolukspor’a göre ayarlıyoruz. Bu sevgi işi… Sevgi de başarıyı getiriyor.

Olaya sadece futbol olarak bakmadıklarını, oyuncularının futbol dışındaki yaşamlarını da izlediklerini, gerekli her türlü desteği verdiklerini anlatıyor Ekrem Köse… İhtiyacı olan sporcusuna burs sağlayan kulüp, ailelerle de yakın ilişkiler içersinde… Oyuncular, doğum günlerini saha içersinde hep birlikte kutluyorlar.

Önce iyi bir insan sonra başarılı bir sporcuEkrem Köse, çok genç bir yönetim olduklarını, bu nedenle de sürekli bir koşuşturma içinde olduklarını, çok çalıştıklarını anlatıyor: “Çok çalışıyoruz. Başarı da geliyor haliyle… BAL’a çıkarsak aynı başarıyı göstereceğimize inanıyoruz. Çünkü biz bu işi seviyoruz. Diğer takımların bir milyonluk bütçe ile yapamadıklarını biz 200-250 bin TL ile yapabiliyoruz. Belediye Başkanımızdan kulübümüze gelir getirecek halı saha, büfe, otopark gibi vb. istiyoruz. Altyapıyla ilgili projelerimiz var fakat tesis sorunu elimizi kolumuzu bağlıyor. İlçemizdeki sahaların onarılması ve yeni yeni sahaların yapılması gerekir. Yeterli altyapımız olmadığı için uluslararası arena da başarılı olamıyoruz. Altyapıyla birlikte başarı da gelir.”

Ekrem Köse’ye bugüne kadar ne gibi çalışmalar yaptıklarını soruyoruz. Hiç düşünmeden yanıtlıyor:Geçtiğimiz yıllarda domuz gribi salgınıyla ilgili olarak hazırladığımız 15 bin broşürü bütün Ataşehir’de dağıttık. Darülaceze ve Yetimler Yurdunu da ziyaret edeceğiz. Sporcularımızın sosyal sorumluk projelerinde yer almasını da önemsiyoruz. Kulüplerimiz belediyemize sadece bir şeyler talep etmek için değil, hayata geçirmeyi düşündükleri projeleriyle gitsinler. Başarıdan daha önce gençlerimizi, çocuklarımızı topluma nasıl kazandırır, bilinçlendiririz düşüncesinde olmalıyız. Önce iyi bir insan sonra başarılı bir sporcu olmalarıdır ilk amacımız. “

Çamolukspor hedeflerine emin adımlarla yürüyor. Gerek yöneticilerinin gerekse sporcularının spora bakışları başarının hiç de uzakta olmadığını göstermiyor mu sizce de?