okplokıj

 

 

Uludağ'da zirveye doğru yürüyüşe çıktıktan sonra haber alınamayan iki dağcı için başlatılan arama çalışmaları devam ediyor.

 

Uludağ’da zirveye doğru yürüyüşe çıkan iki dağcı için başlatılan, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Nilüfer Arama Kurtarma Derneği (NAK), AKUT Arama Kurtarma Derneği, İHH Arama Kurtarma ve Bursa Arama Kurtarma Derneği (BAKUT) ekiplerinden oluşan 200’e yakın kişinin katıldığı arama çalışmaları devam ediyor.

 

 

KAYBOLAN DAĞCILARIN AYAK İZLERİNE RASTLANDI!

 

Uludağ’da zirvede kaybolan 2 dağcıyı arama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 32 saati aşan süredir zor şartlar altında aranan 2 dağcının ayak izlerine rastlandı. Telefon irtibatı bulunmayan dağcıların Göller Bölgesi'ne ilerleme ihtimaline karşı bu bölgedeki aramalar yoğunlaştırıldı. Gece görüşlü ve ısıya duyarlı 2 'keşif uçağı' da aramalara katıldı.

 

Uludağ’da kaybolan dağcılar Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı arama çalışmaları, havanın kararmasıyla da devam etti. Ekip, 32 saattir haber alınamayan 2 genci bulmak için, eksi 3 derece hava sıcaklığında çalışmalarını sürdürüyor.

 

 “HAVA SICAKLIĞI SIFIRIN ALTINDA 3 DERECE”

 

Arama-Kurtarma çalışmaları hakkında bilgi veren Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Başkanı Fatih Işık, bölgede 50 metre aralıklarla iki ayak izine rastlanıldığını ancak bu izlerin dağcılara ait olduğu konusunda net bir bilgiye sahip olmadıklarını ifade etti.

 

Işık şöyle konuştu:

 

”Şu an için, kayıp dağcılarla ilgili herhangi bir gelişme yok. Arazide yoğun bir arama çalışması var. Dün akşam saatlerinde aileler kayıp müracaatı yapmış. İlk etapta, jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını yaptılar. Bu sabah itibarıyla çalışmalar devam etti. Şu an NAK, AFAD ve Jandarma arazide. Var gücümüzle arıyoruz. Kayıp dağcılara dair herhangi bir emareye ulaşamadık. Hava sıcaklığı şu an sıfırın altında 3 derece. Dolayısıyla oldukça soğuk ve bu da çalışmaları güçleştiriyor. Bölgede yetkili merciler tarafından cep telefonu sinyali alınmaya çalışıldı ancak bölgenin önü çok açık, farklı baz istasyonlarından farklı noktalardan sinyaller geliyor. Bu da yerlerinin tespiti noktasında sorun yaşatıyor. Yerlerinin tespiti konusunda net bir gelişme henüz yok. Oldukça uzak bölgelere kadar ulaşıldı. Arazi yapısı sebebiyle oldukça zorlayıcı bir güzergah. İnsan gücüyle arama yapıldığında çok zorlayıcı bir çalışma yürütülüyor.”

 

 

 

“AYAK İZİNE RASTLANDI ANCAK ONLARIN MI BİLMİYORUZ”

 

Arama-Kurtarma çalışmalarına Jandarma Özel Harekat ekiplerinin de destek vereceğini kaydeden Işık, 50 metre aralıklarla bulunan ayak izleri ile ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı:

 

”Ayak izlerine rastlandı, ancak onların ayak izi olup olmadığına dair net bir bilgi yok. Saklıgöl bölgesinden iki çift ayak izi bulundu ama onlara ait olup olmadığını bilmiyoruz. Arama kurtarma ekipleri izleri takip ediyor. Dağcıların biri, dün akşam eşiyle görüşmüş. ‘Zirveye doğru yürüyüşe geçiyoruz.’ diye bilgi vermiş ve ondan sonra irtibat kesilmiş.”

 

HAVADAN VE KARADAN ARAMALAR DEVAM EDİYOR

 

Uludağ’da kaybolan dağcılar Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı arama çalışmalarında 232 saat geride kaldı. Hava koşulları dikkate alındığında zamana karşı mücadele sürdürülürken, arama-kurtarma çalışmalarına Tunceli’de bulunan Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı gece görüşlü ve ısıya duyarlı 2 ‘keşif uçağı’, Bursa’ya geldi. Uludağ semalarında dolaşan 2 uçak, Efe Sarp ve Mert Alpaslan’ı bulmak için arama çalışmalara havadan destek vermeye başladır. Bu arada bölgede bulunan 130 kişilik arama-kurtarma ekibi de, karadan arama faaliyetlerini sürdürüyor.

 

Ekiplere, gündüz saatlerindeki çalışmalarda Bursa Jandarma Komutanlığına ait helikopter de havadan keşif yaparak destek verdi.  Kaybolan dağcıların ayak izlerine rastlandı!

 

ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ SÜRÜYOR

 

AFAD ve sivil toplum kuruluşlarına bağlı arama kurtarma ekiplerince Uludağ 1. oteller bölgesinde kriz masası oluşturuldu. Birbirlerini dinlendirerek hareket eden ekipler, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 

Ekiplerin iletişiminin kesilmemesi için arama yapılan bölgelere seyyar baz istasyonları sevk edildi.

 

 

HELİKOPTER TAKVİYESİ

 

Havanın kararmasıyla bölgeye Jandarma Genel Komutanlığına bağlı Skorsky tipi helikopter ve insansız keşif uçağı gönderildi. Çalışmaların hava şartlarına bağlı olarak sabah saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor.

 

 

Öte yandan sabah saatlerinde Uludağ’a gelen kayıpların aileleri, umutla kendilerine verilecek sevindirici haberleri bekliyor. İstanbul’dan Bursa’ya 1 Aralık’ta gelen ve araçlarını Uludağ Jandarma Karakolu’nun yanına park ettikten sonra zirve istikametine yürümeye başlayan Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37) bir süre sonra sisin bastırması nedeniyle kaybolmuştu.

 

 

Alpaslan ve Sarp’a telefonla ulaşamayan ailelerinin durumu jandarmaya bildirmesi üzerine dün arama çalışmaları başlatılmıştı.

 

DAĞCILARIN OTOMOBİLİ AÇILDI- ROTA VEYA HARİTA YOK

 

İstanbul’dan geldikleri Uludağ’da zirve tırmaşı yaparken kaybolan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp’ın Jandarma Karakolu’nun karşısına bıraktıkları otomobilinde inceleme yapıldı. Kayıp dağcıların yakınlarıyla irtibata geçen Uludağ Jandarma Komutanlığı, otomobili İstanbul’dan getirilen yedek anahtarıyla açtı. Araç içerisinde harita ya da kayıp dağcıların rotasıyla ilgili bir bulguya rastlanılmadığı öğrenildi.

 

 

BURSA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

 

Uludağ’da kaybolan amatör dağcılarla ilgili Bursa Valiliği son durum açıklaması yaptı. Arama kurtarma çalışmalarının havadan ve karadan devam edildiği belirtilen açıklamada 178 personel ile arama kurtarma faaliyetlerinin sürdürüldüğü ve havadan Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı ile havadan da destek verildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“01.12.2019 tarihinde Uludağ´da kaybolan 1988 doğumlu Mert Alpaslan ve 1982 doğumlu Efe Sarp adlı iki dağcıdan haber alınamadığı ihbarı üzerine Valiliğimiz tarafından kayıp dağcıları bulmak üzere hemen arama kurtarma çalışmaları başlatılmıştır.

 

Uludağ 1. ve 2. Oteller-Çobankaya ve Sarıalan mevkiilerinde yapılan kontrollerde şahıslara ulaşılamamış, aynı gün J.Asyş Timi, JAK Timi, AFAD ekiplerince gece 03.00 sıralarına kadar aranmış, kamp kurulabilecek yerlere bakılmış ve hiçbir otelde kaydının olmadığı tespit edilmiştir.

 

Söz konusu alanda 02.12.2019 günü saat 09.00´dan itibaren (1) Helikopter, (1) J.Asyş. Timi, (1) JAK Timi, (20) AFAD Kurtarma ekibi ile birlikte (13) Sivil Arama ve Kurtarma ekibi olmak üzere toplam (45) personel ile Uludağ göller bölgesinde arama ve kurtarma çalışmalarına devam edilmiştir. Her iki şahsın da cep telefonuna ulaşılamamış olup, Mert Alparslan´ın son sinyal bilgisinin 01.12.2019 günü saat 14.24 itibariyle Yenişehir İlçesi orman gözetleme kulesi baz istasyonu, Efe Sarp´ın son sinyal bilgisinin 01.12.2019 saat 09.00 itibariyle Kirazlı 1´inci oteller bölgesinde olduğu tespit edilmiştir, Bunun üzerine Valiliğimiz tarafından kaybolan şahısların cep telefonlarından teknik takip yapmak amacıyla Vodafone ve Turkcell GSM Operatörleri Seyyar Mobil Baz İstasyonları da bölgeye konuşlandırılmıştır. Yine Malatya´dan gönderilen JİKU (Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı) 02.12.2019 günü saat 21.10 itibariyle havadan arama faaliyetine katılmış, arama faaliyeti saat 04.00 itibariyle hava şartları nedeniyle sona erdirilmiştir. 03.12.2019 günü saat 07.00´dan itibaren (1) JİKU (Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı), (1) Helikopter, (3) Sb, (11) Asb., (2) Uzm.J., (62) J. Uzm.Erb Olmak üzere (78) personel, ayrıca (25) AFAD personeli ile birlikte (75)  Sivil Arama ve Kurtarma ekibi olmak üzere toplamda  (178) personel ile arama ve kurtarma faaliyetleri devam etmektedir. Ayrıca arama faaliyetlerine yeni bir JİKU (Jandarma İnsanlı Keşif Uçağı) katılarak 03.12.2019 tarihinde saat 18.55 itibariyle havadan arama faaliyetlerini sürdürmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM