ATAŞEHİR DE GÜNDEM KADINLAR GÜNÜ 8 MART KİCK BOKS

 

 

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve kadınlar bugünde, karşılaşabilecekleri şiddete karşı kendilerini koruyabilmek adına dövüş sporu eğitimi alıyorlar. Kadınlar, dövüş sporu eğitimlerine başvururken tercihlerini kick bokstan yana kullanıyorlar.11 yıldır Türkiye'de yaşayan Azerbaycanlı Milli Sporcu Şahmar Memmedzade de, Ataşehir'de bulunan spor salonunda bir kampanya başlatarak kadınlara ücretsiz kick boks eğitimi veriyor.

 

 Azerbaycanlı Milli Sporcu Memmedzade, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla kick boks öğrenmek isteyen kadınlara, salonunda ücretsiz ders verebileceğini duyurarak farkındalık oluşturdu. Paylaşıma yoğun ilgi gösteren kadınlar ise milli sporcudan ders almak için spor salonunun yolunu tuttu. Kadınlar burada hem çeşitli hareketleri öğrenerek antrenman yaptı hem de olası saldırı durumlarında nasıl tepki verebileceklerini öğrendi.

 

KADINLAR TEKLİKELERE KARŞI SAVUNMA SPORUNA YÖNELDİLER

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan ders alan, kadınlara gül hediye eden Şahmar Memmedzade Biz böyle bir konsept yaptık, umarım daha güzel olur. Bayağı yoğun bir talep oluştu. Ben talep üzerine zaten böyle bir şeyi öngördüm. Herhangi bir ücret talep etmeden kadınlarımızın kendilerini bu şekilde savunabilmeleri için benim de elimden bu geldi. Kadınlarımız için umarım daha iyi olur. Kadınlar, genel olarak toplumsal baskıdan, tacizden, daha çok kendilerini iyi hissedebilmeleri için, stres atabilmeleri için kendilerini koruyabilmek için tercih ediyorlar.” dedi.

 

KADINLAR "NEDEN KENDİMİ KORUMAYAYIM?" SORUSUNUN PEŞİNE DÜŞTÜLER

Kick boks derslerine kısa bir süre önce katıldığını söyleyen Tuğba Gökgöz, 'Böyle bir salonda çalışabildiğimiz için çok şanslı hissediyorum kendimi. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı kendimizi savunabilmek çok önemli, kadınlar için çok önemi. Bu yüzden şanslı hissediyorum.” diye konuştu. Ders alanlardan Bilge Kurt ise, 'Öncelikle buna ihtiyaç duyduğumuz için çok üzgünüz. Şahmar hocanın yardımlarıyla kendimizi koruyabileceğimizi düşünüyorum. Çok iyi bir kampanya olduğunu düşünüyorum. Şahmar hocanın paylaşımını sosyal medyada gördüm. ve 'Neden olmasın' dedim, 'Neden kendimi koruyamayayım' dedim, onun için geldim." dedi.DHA

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM