TABAĞINDA YEMEĞİNİ BIRAKMA, GIDANI KORU ATAŞEHİRDE GÜNDEM

 

Kültürümüzde tabağa konulan her yemek çok değerli. Yemek israfını da sevmiyoruz. Kaldı ki, “Yemezsen arkandan ağlar” veya “O tabak bitecek” gibi sözlerle büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz. Soframızda önümüze konulan tabakta yemek bırakmamanın, yemeğin duyguları ile alakalı olmadığını, israfla mücadele yöntemi olduğunu ise yıllar sonra büyüdüğümüzde fark ettik.  

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de gıda israfı ne yazık ki göz ardı edilemeyecek kadar fazla. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her gün 51 tona yakın gıda tüketilmediği için çöpe gidiyor. Bu israfın önüne geçebilmek için birçok yöntem mevcut. Bu yöntemler; ihtiyacımızdan fazla gıda ürünü almamak, uygun koşullarda saklamak ve gerektiğinde dondurmak, son tüketim tarihi geçmeden tüketmek gibi maddeleri söyleyebiliriz.

“ÖNCE GÖZÜMÜZ DOYSUN” 

Yemek yerken hepimiz “gözümüz doysun” diye tabağımızı gereksiz yere dolduruyoruz. Hal böyle olunca tabağın yarısı veya daha fazlasını yemeden bırakıyoruz. Ardından da çöpe atıyorsanız gıda israfının kapılarını sonuna kadar açıyorsunuz. Gıda israfıyla mücadelenin en önemli adımı, bilinçli tüketimdir. Küçük porsiyonlar ile servis yapmak ise sadece diyet yapanlar değil, herkes için gereklidir. Bu sayede yiyeceğinizden fazlasını tabağınıza almayacaksınız ve israfa giden yolda büyük bir adım atmış olacaksınız. Ayrıca doymadığınız takdirde tabağınıza ilave yemek alabilirsiniz ancak tabağınızda artan yiyecekleri tencereye geri dökemezsiniz. 

GIDA İSRAFINA DUR DİYEBİLİRSİNİZ

Siz de küçük porsiyonlar ile servis yaparak, evinizde gıda israfına dur diyebilirsiniz. Türkiye’nin gıdasını korumakta destek olabilirsiniz. Böyle bilinçli tüketici yolunda ilerlersiniz. 

  ATAŞEHİR'DE GÜNDEM