lösev sertifika himmet kaya atsehir'de gündem

Ataşehir İlçe Halk Eğitim Merkezi kapsamında ilçede bulunan LÖSEV, kursiyerleri için sertifa töreni düzenledi.

Ataşehir İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Saffet Yılmaz ve  Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday'ın katılımıyla lösemi ve kanser hastası çocukların annelerinden oluşan kursiyerlere sertifika töreni düzenlendi. Marmara Bölge Koordinatörü Zuhal Ön kurs hakkında bilgi vererek, hasta yakınlarına verilen maddi ve sosyal psikolojik destek sürecini anlattı.Ön, aynı zamanda ailelere yaptıkları yardımın nereye niçin harcandığının takipçisi olduklarını vurgulayarak, "Biz çocuk için yaptığımız yardımın evin birikmiş bir borcuna gitmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 "İHTİYACI OLANA İHTİYACI ORANINDA YARDIM EDİYORUZ"

 

LÖSEV Ataşehir şubesinde sertifika töreni gerçekleştirildi. Lösemili ve kanser hastası annelere başarıyla geçirdikleri kurs dönemi için verilen sertifika töreninde konuşan Marmara Bölge Koordinatörü Zuhal Ön, LÖSEV için ne yapılması gerektiğini ve asıl amaçlarının ihtiyaç sahibi annelere yardım etmek olduğunu ifade etti. Zuhal Ön, “Amacımız, kanser teşhisi koyulan herkesin vakfımıza kayıt olması. Sonrasında gerekli evrakların doldurulup her ailemize özel olmak üzere maddi yardımları belirliyoruz. İhtiyacı olana ihtiyacı olduğu oranda yardım ediyoruz. Dolayısıyla her ailemizin dosyası bir değildir. Ailede kaç kişi yaşıyor? Göç almışlar mı? SSK’lılar mı? Evleri kira mı? Başka bir gelirleri var mı? gibi çeşitli kategorileri belirledikten sonra o aile üzerinde anne adına hesap numarası açtırarak biz ailelerimize maddi yardımları bağlıyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

 

"MADDİ YARDIM SADECE ANNEYE VERİLMEMELİ"

 

 

Sertifika törenin konuşmacılarından Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Günday ise maddi yardımı sadece annelere değil, aileye ve şartlarına göre verilmesi gerektiğini söyledi. Günday: “Şartlara göre dosya oluşturduğunuz gibi her hastaya her ve üyeye farklı dosya olsa. Yardımı niye anneye yaptığınızın gerekçeleri ne ise aynı gerekçe bazı ailelerde anneye verdiğinizde yerine gitmeyip başka yere gidebilir. Birçok ailede babaya verdiğinizde de yerine gitmeyebilir. Onun için ailelere ve şartlara göre orada da esnek olsanız?’’ şeklinde LÖSEV yetkililerine sorularını yöneltti. Günday öte yandan kurs verme yeterliliği olan annelerin hoca olarak görevlendirilebileceği önerisnde de bulundu.

 

"BİZ ÇOCUK İÇİN YAPTIĞIMIZ YARDIMIN EVİN BİRİKMİŞ BORCUNA GİTMESİNİ İSTEMİYORUZ"

Günday'ın önerilerini yanıtlayan Zuhal Ön, maddi yardım yapılan ailenin takip altında olduğunu belirtti. Ön: “Biz çocuk için yaptığımız yardımın evin birikmiş bir borcuna gitmesini istemiyoruz. Birikmiş kira, elektrik borcuna gitmemeli. Aylık taksitler halinde ödeme yapıyoruz. Her ay maddi yardım bağladığımız ailemize ziyarete gidiyoruz. Sosyal hizmet uzmanları yardımıyla annenin ifadesinden ailenin durumu nedir? Para nasıl kullanılıyor? anlıyoruz. Çünkü şunu çok gördük. Hastanede çocuğunun başında duran anne bu para benim hesabımda. Kimseden para istemeden çocuğumun ihtiyacını karşılayacağım diyebilmeli." dedi.

 

“ANNELERİN İÇİNDEKİ CEVHERİ ORTAYA ÇIKARDIK’’

 

Zuhal Ön, çocukları hasta olan anneleri hayata bağlayabilmek için gerekli süreci anlattı. Ön: “Gerek hastanede gerek gidip gelirken onlara eğitimler verdik. Daha sonra sertifikalı eğitimler gerçekleştirdik. Aldıkları sertifika sonrasında da LSV dükkan ürünlerimizin üretildiği dükkanlarımızda onlar pratik yapmaya başladılar. Geldikleri her gün karşılığında ödeme yapıldı. Böylece annelerimizin çoğu buradan aldıkları gelirle ya mutfak masrafını giderdiler ya da çocukların çeyizlerini gerçekleştirdiler. Çok özel bir şey yapılıyor. Çünkü annelere bir şey öğretmek onları hayata bağlıyor. Onların içindeki cevheri ortaya çıkarıyorlar.’’ şekinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından İsmaik Günday kursiyerlere sertifikalarını takdim etti. LÖSEV İl Koordinatör Yardımcısı Ayşe Ertuğrul ise LSV Dükkan'da yapılan el emeği ürünleri, annelerin yaptığı reçelleri ve erişteleri sundu.