SAYFA 1 FOTO

ÖZEL HABER...

AYKUT YALÇIN: “Yaşayan bilir bu hastalığı”

 

Dünya, Koronavirüs salgınıyla başladığı 2020 yılını yarılamasına rağmen salgın hala kontrol altına alınamadı. Ülkemizde 11 Mart’tan itibaren görülmeye başlayan vaka sayılarının, son günlerde artış göstermesi endişe yaratıyor. Vakaların artması, iyileşen hasta sayıları, entübe ve vefat sayılarının gün be gün paylaşıldığı Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’ndaki  iyileşen hastalardan  CHP Ataşehir ilçe yönetiminde görev alan Aykut Yalçın ile yaşadığı zorlu süreci konuştuk: 

 

Hastalığın ilk belirtileri nelerdi?

Bu hastalığın ana göstergesi ateş, halsizlik ve öksürük olarak ortaya çıktı bende. İki hastaneye gitmeme rağmen teşhis konulamadı. Ben bir hafta geç gittim hastaneye. Ancak üçüncü gittiğim hastane teşhis koydu. Tomografiden kesin sonuç ortaya çıktı. Koronavirüs olduğumu söylediler.

“ENTÜBE YATIŞI BENİ KURTARDI”

Ne kadar sürdü tedaviniz?

Koronavirüs teşhisinin ardından 26 gün tedavi gördüm hastanede. Her gün kan tahlili serum, ilaç şeklinde tedavi uygulandı. 

Koronavirüsü  nasıl kaptığınızı biliyor musunuz?

Ben bu hastalığı iki yerden kapmışım. O sebeple ağır geçirdim. İlk kaptığım an vücudum belirti göstermemiş. İkinci defa virüsü kaptığımda direkt ciğerlerime hapsetmiş. Üzerine geç belirti vermesi de etken olmuş. Büyük bir ihtimalle sokaktan kaptım pandemi dönemindeki çalışmalar esnasında. 

 

 

 

“KİLOLU İNSANLARIN YÜZDE 80’Nİ ENTÜBE YATIŞI YAPAMIYOR”

Yoğun bakıma girdiniz mi?

Yoğun bakıma girmedim. Çünkü entübe yatışı yapabildim. Kilolu insanların yüzde 80’ni entübe yatışı yapamıyor. Göbek kısmında yağ oranın fazlalığı zaten hastalığın yarattığı nefes sıkıntısıyla birleşince entübe yatışı yapılamıyor. Benim yoğun bakıma girmememin sebebi entübe yatışını yapabildiğim içindi. Oksijenim bu şekilde yükseldi. Entübe yatışı beni kurtardı. Yoğun bakıma girmememin sebeplerinden arasında kronik rahatsızlığımın olmaması, sigara kullanmamam, yaşımın genç olması ve kilolu olmamam da var.

 

“YAŞAMA ŞANSIMIN YÜZDE 50 VERİLMESİ, KÖTÜ BİR DUYGU”

 

Bir aya yakın bir süredir dört duvar arasında yatmak size ne hissettirdi?

Hastanede dört duvar arasında yatmak, doktorların dahi şüpheli bir şekilde yaklaşması, yaşama şansımın yüzde 50 verilmesi, kötü bir duygu. Hastaneden çıkıp çıkmayacağınız arasında yarı yarıya bir oran var. Hayata küsüyor insan  o anda. Hayatın kıymetini anlıyor, malın mülkün, kariyerin sağlıktan önce tutulmayacağını bir kez daha farkına varıyor insan. Yaşarken hayatın önemini bir kez daha öğreniyorsun dört duvar arasında… CHP Ataşehir Belediye Meclis Üyemiz Uğurcan Demir kardeşimizi Covid-19 hastalığı nedeniyle kaybettik. Allah nur içinde yatırsın. Beraber yol yürüdüğümüz bir kardeşimizdi. Onu da kendimle ilişkilendirmem, sürecin ciddiyetini daha da netleştirdi.

 

“HİJYEN, MESAFE, MASKE KURALINA UYMAMIZ ŞART”

Tedavi sonrasında kalıcı bir hasar oldu mu?

Koronavirüs hastalığını ağır geçirenlerde saç dökülmesi oluyor. Bende de saç dökülmesi yaşanıyor şu anda. Tedavim bittikten bir ay sonra saç dökülmesi başladı. Doktorlar söylemişti bunu yaşayacağımı.

 

Son haftalarda salgın ülkemizde artış gösteriyor. Bunun için neler söylemek istersiniz?

Üç ana kurala uysak belki de vakalar söylenin yarısı kadar olacak. Hijyen, mesafe, maske kuralına uymamız şart. Hastaneden çıktığım gün doktorlar, bu hastalık bitti diye düşünmemem gerektiğini söylediler. Hatta daha da kötü olabileceğini söylediler. Bu virüsün düşmanı iç içe olmak. İnsanlar kalabalıklarda mesafeli olmadıkları sürece bu virüsün bulaşmama ihtimali yok. Nefes yoluyla, konuşurken geçen bir virüs sonuçta. Yaşayan bilir bu hastalığı…

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM