HUJJKHKKK

 Kızılay Ataşehir Şubesi koronavirüs salgınında önemli bir tedavi şekli olan plazma bağışları için vatandaşlara yardım çağrısında bulundu.

Küresel krizimiz koronavirüs pandemisinde her geçen gün artan vaka sayısı ve ağır hasta sayısı ciddiyetini korurken, Sağlık Bakanlığı  maske, hijyen, sosyal mesafe kuralları için vatandaşları uyarmaya devam ediyor. 

Yaşanan salgına destek olmak için Kızılay Ataşehir Şubesi de salgına yakalananların antikor taleplerini karşılayabilmek için vatandaşlardan plazma desteği istedi. 

 

Konuyla ilgili Kızılay Ataşehir Şubesi’nin paylaştığı mesaj şöyle:

“Koronavirüs  pandemisi sebebi ile bir çok insan her geçen gün pozitif vaka olarak karşımıza çıkmakta, bununla beraber ağır vaka sayısı da maalesef artmaktadır. Kızılay olarak Bizlere gelen plazma antikor taleplerini yeterli bağış olmadığından dolayı karşılamakta zaman zaman sıkıntılar yaşamaktayız. Çevrenizde Kovid-19 geçirmiş vatandaşlarımızın plazma bağışı için Türk Kızılayı’na yönlendirmeniz ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hayata tutunmasına katkı sağlayacaktır. Unutmayın ki Plazma bağışı 10 gün arayla 8 defa 40 dakikanızı ayırarak verebilirsiniz. Bu konuda desteklerinizi beklemekteyiz. “

 

Nisan ayından bu yana Türkiye'de koronavirüsle mücadelede "immün plazma tedavisi" uygulanıyor. Peki "İmmün plazma tedavisi" nedir?

• Koronavirüs  geçiren bir kişinin bağışıklık sistemi koronavirüse saldıracak antikorlar geliştiriyor.

Bağış süreci nasıl işliyor?

• Koronavirüs  hastası olduğu klinik testlerle kanıtlanmış ve tedavi sürecinin üzerinden 14 gün geçmiş kişiler bağışta bulunma başvurusunda bulunabiliyor.

• Kızılay da tüm Türkiye çapında koronavirüs  tetkiki istenen hastaların bilgilerinin girildiği halk sağlığı yönetim sistemi veri tabanına erişiyor.

• Bu listelerden iyileşen hastalar aranarak plazma bağışçısı olmak isteyip istemedikleri soruluyor.

• Bağış yapılmadan önce söz konusu kişiye tekrar test yapılıyor.

Test sonucu negatif çıkanlar, Kızılay'ın plazma için belirlediği kan bağışı noktalarına gidiyor.

Ardından bağışçının onayı alınıyor ve kan vermesinde sakınca olup olmadığının tespiti için muayene ediliyor, kanına laboratuvar testleri uygulanıyor.

Test sonuçları uygun olan bağışçının kanında bulunan plazma, aferez cihazında ayrıştırılarak alınıyor, kandaki diğer bileşenler bağışçıya geri veriliyor.

İşlem 45-60 dakika sürüyor.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM