QWQWQWQW

 

 

CHP’li Milletvekili Doktor Servet Ünsal TBMM’de aşıyı gündeme getirdi. Ünsal, bilimsel temeli olmayan iddiaların yayılması ve gerici düşünceler nedeniyle ailelerin aşıya karşı olumsuz yaklaşımları sonucu çocuklara aşı yaptırmadığına dikkat çekti. Ünsal: “Aşıyı reddeden aile sayısı elli bini geçerse yılda on bin çocuğumuz ölecek, bu tehlikeyi göz ardı edemeyiz.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal aşıyı reddeden ailelere ilişkin konuştu. Ünsal, bilimsel temeli olmayan iddiaların yayılması ve gerici düşünceler nedeniyle ailelerin aşıya karşı olumsuz yaklaşımları oluştuğunu ve bunun sonucunda çocuklara aşı yaptırılmadığına dikkat çekti.

 

“AŞI KARŞITLIĞI YÜKSELİYOR”

 

CHP'li Ünsal, “Türkiye de giderek yükselen aşı karşıtlığı var. Grip aşısında alüminyum olduğu ve bunun alzaymıra neden olduğu iddia ediliyor. Bu aşının içinde alüminyum yok. Aşılardaki cıvanın da çocuklarda otizme yol açtığı öne sürülüyor. Aşıdaki zararlı olmayan etil cıvadır. Otizmle de ilgisi yoktur.” dedi.

 

Servet Ünsal, “2003'te aşıyı reddeden aile sayısı yüz seksen dokuz iken bu sayı 2016’da on iki bine, 2017'de de yirmi üç bine yükseldi. Eğer bu sayı elli bini geçerse yılda on bin çocuğumuz ölecek, bu tehlikeyi göz ardı edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

 

“AŞILANMAYAN KİŞİ SADECE KENDİSİNİ DEĞİL TÜM TOPLUMA RİSK OLUŞTURUR”

 

Aşılamanın henüz yaygınlaşmadığı yıllarda Türkiye'de doğan her bin çocuktan 150 ila 200'ünün öldüğünü dile getiren Ünsal, “Türkiye'de kabakulak vakaları yaygın ama aşılamayla 2005'te 20 bin kabakulak vakamız, 2017'de 419'a düştü. Difteri vakamız yok. 2001'de 30 bin olan kızamık vakası 2016'da 9'a düştü, daha sonra aşı karşıtlığıyla 2 bin 391'e çıktı. Boğmaca, difteri, tetanos, kızamık, çocuk felci ve verem gibi aşıyla önlenebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybeden çocuk sayısı 1989'larda 5 milyon iken bugün 100 binlere düştü. Aşılanmayan kişi sadece kendisini değil tüm topluma risk oluşturur.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:SÖZCÜ

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM