83ef9bd0cc784cd49ce81691cdca9d98

 

HER ŞEY TEMİZ BİR GELECEK İÇİN

 

Ataşehir Belediyesi “Sıfır atık” projesi kapsamında atık ilaçların toplanarak bertaraf edilmesi için ilçedeki tüm eczanelere 'Atık İlaç Toplama Kutusu' dağıttı.

 

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi sürecinde doğanın ve çevrenin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu kapsamda Ataşehir Belediyesi’nin başlattığı  proje sayesinde atıklar doğaya karışmayarak hem doğa ve çevre korunacak hem de temiz bir gelecek için mücadele edilecek.

Proje kapsamında Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından,  işbirliği yapılan eczanelere atık ilaç toplama kutuları dağıtılmaya başlandı. Böylece vatandaşlar işbirliği yapılan eczanelere, evlerinde bulunan kullanmadıkları ve tarihi geçmiş atık ilaçlarını bırakabilecek.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri iki haftada bir, eczaneleri dolaşarak toplanan atık ilaçları alacak. Atık ilaçlar Ataşehir Belediyesi’ne ait geçici atık depolama alanında bekletilerek bertaraf işlemine gönderilmesi sağlanacak.

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Çevre Mühendisi Çiğdem Kara,proje için şu ifadeleri kullandı:

“Sıfır Atık Projesi kapsamında Ataşehir Belediyesi olarak; atık ilaçların çöpe atılması ya da lavabolara dökülmesini engellemek için kontrollü bir şekilde atık ilaçların toplaması için çalışmaları başlatıyoruz. Atık ilaçların bilinçsizce atılması, lavabolara dökülmesi çevre ve insan sağlığını doğrudan etkilediğini biliniyoruz. Tuvaletlere dökülen ilaçlar da şehir kanalizasyon sistemine ve dolayısıyla arıtma tesislerinden bir yolla toprağa, yeraltı sularına ve denize karıştığı için zarar veriyor. Atık ilaçlar çevre ve tüm canlılar için ciddi bir tehlikedir. O yüzden doğru bir şekilde toplanması gerekiyor. Biz Ataşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen sorumluluğu alarak, eczanelerimizin ve vatandaşlarımızın destekleriyle örnek bir çalışma gerçekleştireceğiz.”

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM