KAYISDAGI-IDDIA

 

 

Ataşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Kayışdağı Ormanı'nda düzenlenen doğa yürüyüşü vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılandı. Şehirlerin betona dönüştüğü yıllarda metropol olma özelliğinin yanı sıra doğa yürüyüşlerine de müsait olan Ataşehir'de, vatandaşlar Kayışdağı Ormanı'nda "Bir nefes" aldı. Yapılan etkinliğin temel amacı spor  olsa da ülkede yeşile karşı yapılan ve adeta katliam olarak nitelendirilen ağaç kesimleri içinde "bir nefes al' yürüyüşü gerçekleştirildi. Zirve yürüyüşünü yöneten Ataşehir Doğa Sporları ve Sanat Kulübü'nün Başkanı Cemal Akbayin, spor amaçlı yapılan yürüyüşte Kayışdağı’nda şerit halinde ağaç kesimlerinin olduğunu da iddia etti. Akbayin, “Şuan beklemedeyiz. Eğer böyle bir şey olursa Kaz Dağları’nda olduğu gibi, mücadele ederiz. Gerekirse çadırımızla gidip aylarca ve yıllarca bunun mücadelesini vereceğiz ama bunu onların yok etmesine izin vermeyeceğiz.” dedi. Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse, iddialara: “Burada kimse kafasına göre ağaç kesemez. Bizim amacımız da ormanı korumak zaten.” şeklinde açıklama yaptı. 

 

 

 

Ataşehirli vatandaşlar haftasonlarını İstanbul’un metropol hayatından uzakta olmak ve doğada vakit geçirmek için 438 rakımlı Kayışdağı’nda doğa yürüyüşü yaparak ormanlık alandaki çöpleri topladılar. “Bir Nefes Al!” sloganıyla ikincisi gerçekleştirilen yürüyüşte vatandaşlar beş kilometrelik parkuru 11.00-13.00 saat aralığında tamamlayarak zirveye çıktılar. Yürüyüşe Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman, AK Partili Meclis Üyesi Zekeriya Angi, CHP Eski Belediye Meclis Üyesi Süleyman Karadağ, Cemal Akbayin, Boğaziçi İzciler Derneği, izci grupları ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

KAYIŞDAĞI’NDA AĞAÇLAR MI KESİLİYOR?

 

Yürüyüşü yöneten Cemal Akbayin ile Ataşehir, Kayışdağı Ormanı’ndaki ağaç kesimi iddiaları ve doğa üzerine Ataşehir'de Gündem'e açıklama yaptı.

 Ataşehir Doğa Sporları ve Sanat Kulübü Başkanı Cemal Akbayin, “İnsanlar gün boyu faaliyet yapamadığı için doğaya gidemiyorlar. Bu nedenle ayağımızın altındaki 2000 metrelik dağ sertliğine sahip Kayışdağı Ormanı'na gidelim dedik. Ok işaretli tabelalarla 1, 2 ve 3 parkurlarına güzergah belirledik. Her parkur sonladığında önceki parkur numarası tabeladan silinir. İlk parkur her insanın çıkıp geri dönebileceği parkur. Ancak bu parkurla doymayan arkadaşlar daha zor ve uzun ikinci parkura girer. Daha sonraki parkura geçenlerin en son geleceği yer yine en baştaki tabelanın olduğu noktadır.” ifadelerini kullandı. 

 

 

“ORMANLARA EL DEĞMESİNİ İSTEMİYORUZ!"

 

Maltepe, Kartal ve Başıbüyük bölgelerinden 4, 5  ve 6. parkurların da katılarak 25 km’ye varacak daha zorlu parkurlar yapmayı düşündüklerini belirten Cemal Akbayin, “Betonlaşma ormanı sardığı için İstanbullular Kayışdağı Ormanı'nı yok sayıyor. Her pazar burada hizmet vermeği düşünüyoruz. Doğayı temiz tutmalıyız. Ormanlara el değmesini istemiyoruz. Elimizde ufacık bir ciğer parçası kaldı. Sağdan soldan kesimler yapmaya çalışıyorlar. Yapmasınlar.” dedi.

 

 

  Ataşehir Doğa Sporları ve Sanat Kulübü Başkanı Cemal Akbayin

 

“KAZ DAĞLARI’NDA OLDUĞU GİBİ, MÜCADELE EDERİZ”

 

Kayışdağı’nda şerit çekilerek büyük ağaçların kökleriyle birlikte kepçe yardımıyla çıkarıldığını gördüğünü belirten Cemal Akbayin şöyle devam etti: “İyi niyetle bakınca oduna ihtiyaç olduğu için kestiklerini düşünmeye çalışıyorsunuz ama doğru değil. Şuan beklemedeyiz. Eğer böyle bir şey olursa Kaz Dağları’nda olduğu gibi, mücadele ederiz. Hangi kurum olursa olsun burada rahat rahat yer kazamayacak. Gerekirse çadırımızla gidip aylarca ve yıllarca bunun mücadelesini vereceğiz ama bunu onların yok etmesine izin vermeyeceğiz.” 

 

 Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse

 

“DAHA PROFESYONEL BİR HALE GETİRECEĞİZ”

 

Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse, bu doğa yürüyüşlerinin deneme yürüyüşleri olduğunu söyleyerek 3,4 ay sonraya hazırlık yaptıklarını açıkladı. Köse, “Kayışdağı, bizimle özdeşleşmiş bir dağ. İnsanlarımız Belgrad Ormanı’na gitmektense yanı başımızda yürüyüşünler ve çevre temizliği yapsınlar diye düşündük. Ama burada en önemli nokta çocuklarımız evden çıkarmak ve sosyalleştirmektir. İleriki zamanlarda burada dinlenme alanlarımız olacak, zirvede de çöplerimizi toplamış olacağız. Çay içme alanımız, parkurlarda da taze sıkılmış portakal suyu verilecek. Daha profesyonel bir hale getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

 

“BURADA KİMSE KAFASINA GÖRE AĞAÇ KESEMEZ!"

 

Kayışdağı Ormanı'nda ağaç kesimleriyle ilgili iddialara ilişkin olarak ise Ekrem Köse, şöyle konuştu: “Orman Bakanlığı tarafından yaşlanmış ağaçlar kesiliyor. Halk duyarlı. Burada kimse kafasına göre ağaç kesemez. Bizim amacımız da ormanı korumak zaten.”

 

 

 

Yürüyüşe katılan Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Hışman da, “Bu sosyal bir proje, İstanbul gibi yoğun keşmekeşin içerisinden çıkıp burada bulunmak öncelikle sağlık açısından güzel. İnsan huzur buluyor. Öte yandan belediyenin böyle bir toplumsal projeye parmak basması çok önemli.” şeklinde konuştu.

 

 

“BÖYLE BİR YEŞİL ALANIN KORUNMASI GEREKİR”

 

Zirveye çıkan vatandaşlardan Berrin Aysevinç hislerini şöyle anlattı: “Özgürlük hissettirdi. Karmaşanın içerisinde böyle bir yeşil alanın korunması gerekir."

 

“EN SON NE ZAMAN DOĞADA YÜRÜDÜĞÜMÜ HATIRLAMIYORUM”

 

Yürüyüşe çocuklar da katıldı. Bazı noktalarda yorulduğunu söyleyen çocuklar, zirveye varınca doğada olmanın sevincini paylaştı. Yürüyüşe katılan çocuklardan Fehmi Can ise “İnsan yoruluyor tabi. En son ne zaman doğada yürüdüğümü hatırlamıyorum. Yürüyüş çok güzeldi” dedi.

 

Boğaziçi İzciler Derneği önderi Sündüz Ataer,Binaların olduğu yerlere arkamızı dönmeye çalışıyoruz. İnsan geçtiği çok belli buralardan. En azından yeni nesil bir şeyleri zerk etmeye çalışıyoruz. " şeklinde konuştu. 

 

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM