AŞI VİRÜS ATAŞEHİR DE GÜNDEM FAZ 3

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile dün (7 Ocak) yapılan toplantının ardından açıklamada bulundu. Çin’den getirilen aşıların test sürecinin devam ettiğini açıklayan Koca, “Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir” dedi.

Koca, aşılama planının ne olduğu sorularına karşılık Aile Sağlık Merkezleri için aşılama planlamasının da organizasyonunu yaptıklarını belirtti.

“10 BİNİN ÜZERİNDE GÖNÜLLÜYE 17 BİN 700 DOZ AŞI YAPTIK”

“Şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir” diyen Bakan Koca’nın açıklamaları ise  şöyle:

"2021 yılının ilk Bilim Kurulu toplantısında Aşı planlamasını ele aldık. Planlarımız hazır. Küresel salgının yıkıcı etkisine son vermesini ümit ettiğimiz aşılama için var gücümüzü kullanacağımızdan emin olunuz. Teslim aldığımız aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir. Testler tamamlanır tamamlanmaz sonuçların uygun olması halinde Acil Kullanım Onayı verilecektir. Şu ana kadar 10.000’in üzerinde gönüllüye 17.700 doz aşı uygulanmış ve sonuçları takip edilmeye devam edilmektedir. Acil kullanım onayını takiben büyüklerimiz ve kritik görevdeki kişilerden başlayarak 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızı aşılamayı hedefliyoruz. Lojistik planlaması, başta Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere tüm hastanelerimizi de kapsayacak şekilde organizasyonu yapılmıştır."

“RANDEVU ALMA SÜREÇLERİ VE AŞIYA ERİŞİM YOLLARI İLAN EDİLECEK”

Koca aşılama sisteminin nasıl olacağına ilişkin bilginin de önümüzdeki günlerde ilan edileceğini şöyle ifade etti:

Aşı lojistik planlaması, başta Aile Sağlığı Merkezleri olmak üzere bütün hastanelerimizi de kapsayan yaygın aşı merkezlerinin organizasyonu yapılmıştır. Tüm sürecin dijital olarak takip edilmesini sağlayacak uygulamalar ve risk öncelikli kurumlara ait veri tabanlarının oluşturulması çalışmaları tamamlanmak üzeredir. Vatandaşlarımızın randevu alma süreçleri ve aşıya erişim yollarını öğrenebilecekleri, aşıya ilişkin detaylı bilgilere ulaşabilecekleri web sayfamız önümüzdeki günlerde devreye girecektir.

60 yaş ve üzeri yurttaşların Faz III çalışmasına katılmadığını ifade eden Koca, bu yurttaşların Faz I ve Faz II sonuçlarına göre aşılanmasına bir engel görülmediğini kaydederek şöyle konuştu:

Bilim Kurulumuzda gündemdeki bir diğer konu olan 60 yaş üzeri kişilerin inaktif aşı ile aşılanması durumu da değerlendirilmiştir. Faz III deneylerinin 60 yaş üzeri kişilerde yürütülmediği için aşılamanın uygun olup olmayacağı ile ilgili yapılan değerlendirmede Faz I ve Faz II’de 60 yaş üstü kişilerde güvenlik çalışması yapıldığı ve yeni gelen verilerin değerlendirmesi ile bu grupta da kullanılmasının önünde bir engel olmadığı anlaşılmıştır.yolculukhaber

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM