yuzde-95-etkili-oldugu-soylenen-koronavirus-13765595_5427_o

 

ABD'li Pfizer ve Alman BioNTech'in koronavirüse karşı geliştirdiği aşının, dağıtım merkezlerine gönderilmek üzere ABD'ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi. Söz konusu aşının yüzde 95 etkili olduğu söyleniyor.

Business Insider sitesinin, Wall Street Journal gazetesine dayandırdığı haberine göre, Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in geliştirdiği aşının sevkiyatı için United Airlines'ın uçakları kullanılıyor. Haberde ilk seferler Brüksel-Chicago arasında yapıldığı, aşıların, Chicago'dan dağıtım merkezlerine ulaştırılmasının planladığı belirtildi.

SEVKİYATA İZİN VERİLDİ

Federal Havacılık İdaresinin (FAA), kuru buzla paketlenerek yapılması gereken aşı sevkiyatına onay verdiği belirtildi. Acil kullanım için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunan Pfizer ve BioNTech, Avrupa'da da halihazırda kurumlara müracaat etmeye başlamıştı.

YÜZDE 95 ETKİLİ

Klinik denemelerde Pfizer ve Biontech'in aşı adayı yüzde 95, Moderna'nın aşı adayı yüzde 95,4, AstraZeneca ve Oxford aşısı ise tek doz uygulamada yüzde 70, bir yarım ve bir tam doz uygulamada yüzde 90 etkili oldu.sondakika

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM