sy1999

                                                  

Aylar önce  Ataşehir’de Gündem gazetesi olarak devlet okullarının sorununu markaj altına aldığımız haberlerimize bir yenisi de özel okullardan eklendi. Eğitim sorununun geldiği son hal  ise Ataşehir’de  kurucusu tarafından okulların kapanmasına sayılı günler kala okula sorgusuz sualsiz kilit vurmasıyla gözler önüne seriliyor.

Eğitim kalitesinin zayıflığı üzerine son yıllarda tartışmaların  hız kazandığı günümüz Türkiye’sinde özel okulları “daha iyi bir eğitim” olarak tercih eden veliler, Ataşehir’de büyük bir mağduriyete uğruyor. Ücretleri 2018-2019 eğitim öğretim yılının başında ödenen  Ataşehir’deki okulun kapısına kurum sorumlusu tarafından kilit vurulmaya çalışılıyor. Yaklaşık 210 öğrencinin eğitim aldığı Ataşehir Girne Caddesi’nde bulunan özel okulun yetkililerinin velilere sunduğu çözüm de başka bir özel okula ücret karşılığında nakil yapma tavsiyeleri oluyor!..

 

 

 

Bu senenin eğitim masraflarına dahil olarak ödenen yemek, kırtasiye, kitap ve servis ücretlerinin karşılığını aylardır alamayan velilere bir de okulun kapanmasına son bir ay kala başka bir okula daha ödeme yapma şartı koşuluyor.

Yarının gelecekleri çocukların yaşadığı bu mağduriyetin yanı sıra birçok aileyi  maddi ve  manevi zarara uğratan Ataşehir Girne Caddesi’ndeki özel okul sahibi yıllardır okul işletmeciliği yapıyor. Aynı zamanda Ataşehir Girne Caddesi’ndeki özel okul kurumunun sahibiyle birlikte, bir de bu sene kendilerinden devir aldığı diğer okul yöneticileri de Türkiye’de sayılı dil okullarının sahibi olarak yıllardır eğitimin içerisinde bu şekilde hizmet nasıl verebildiği de merak konusu oluyor.

 

 

 

 

Ataşehir Girne Caddesi’ndeki okulun şuan ki sahibinin hala hazırda Türkiye’nin birçok yerinde okullarının bulunmasıyla birlikte, diğer devir yapan yöneticilerin de yeni eğitim merkezleri açıyor olması dikkat çekiyor! Eğitim ve öğretiminin döner sermayeye dönüşmesine yetkililerin seyirci kalmaları  diğer özel okulların da “rahatlıkla” eğitime sekte vurmasına öncü oluyorlar. Okulların kapanmasına son bir ay kala okulsuz kalan çocukların psikolojilerinin bozulmasına veliler isyan ediyor ve soruyorlar; “Bizim haklarımızı kim koruyacak, çocuklarımıza ne olacak,  bizler kime, kimlere güveneceğiz?” diyorlar.

 

 

 

 

Konuyla ilgili bugün konuşma yapan Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Bilican ise mağduriyetin giderilmesi için velilerle toplantı yapıp, okulu ekibiyle birlikte teftiş etti.