ATAŞEHİR BELEDİYESİ BÜTÇE 2022

 

 

Ataşehir Belediyesi 2022 Mali Yılı Bütçe ve Performans Programı kapsamında gerçekleşen meclis toplantısı, 3 milyon 965 bin işsizin bulunduğu Türkiye’de  AK Partili Meclis Üyelerinin belediyenin personel sayısını eleştirmesiyle geçti. Kalem kalem bütçenin açıklandığı toplantıda AK Parti cephesinden personel fazlalığı eleştirilerine  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “Türkiye’de yaşam şartları ve koşulları belli. Eğer işsizlik sorunları olmasaydı belediyede bu kadar personel çalışmazdı. Tabii ki çalışacaklar en doğal hakları.  Ataşehir’in işsiz çocuklarını işe almaya devam edeceğim, bunu da herkes böyle bilsin.” yanıtını verdi. İlgezdi ayrıca belediyenin borcu olduğunu ifade eden AK Partili Meclis Üyelerine yönelik yaptığı açıklamada devletten yardım alan komşu ilçelerin 700-800 milyon TL. borcu olduğu Ataşehir Belediyesi’nin ise şimdiye kadar devletten herhangi bir yardım almadan yaptığı hizmetlerine karşılık şu anda yapılandırması gerçekleşen 200 milyon TL. borcu bulunduğunu belgeleriyle meclis kürsüsünden açıkladı. Son olarak İlgezdi yapılan hizmetleri görmezden gelindiğini ifade ettiği AK Partili Meclis Üyelerine açıklama yaparak Ataşehir’de betona değil insana yatırım yapıldığını dile getirdi.

 

 BÜTÇE 820 MİLYON TL.

 

Ataşehir Belediyesi’nin 2022 Mali Yılı Bütçe ve Performans Programı, Belediye Meclis toplantısında görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Ataşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı dördüncü birleşimi Meclis 1.Başkan Vekili Kudret Aslan başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda meclis üyeleri 2022 Yılı Performans Programı ve Mali Yılı Bütçesini görüşerek, oy çokluğuyla kabul etti. Ataşehir Belediye Meclisi’nde 13 Ekim Çarşamba günü bütçe görüşmeleri kapsamında yapılan oylama sonuncunda, gelir-gider bütçesi 820 milyon Türk Lirası olarak belirlendi. Oylama öncesi konuşma yapan Meclis Üyelerinden CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz şimdiye kadar yapılan hizmetleri sıralarken, şimdiden sonraki  çalışmaların ilçenin bütün mahallelerinde devam edeceğini ifade etti. 

 

İLHAMİ YILMAZ: “AKAGİM İLE EKONOMİK VE SOSYAL HAYATTA KALMALARINI SAĞLAMAK İÇİN KADINLARI DESTEKLEDİK”

 

 

 

Yılmaz konuşmasında şunları kaydetti: “ Yeni projeleri hayata geçirmek için çok önemli çalışmalar yapmaktayız. Kent estetiği, yeşil alanların çoğaltılması, yeni sosyal alanların oluşturulması, çalışan ailelere destek olma ve çocukların okul öncesi hayatlarına katkı sağlamak amaçlı çalışmaları yürütmekteyiz. Projelerimizi ileriki yıllarda her mahallede yaşatmayı planlıyoruz. Bunların yanı sıra çağdaş ve demokratik ve gelişmiş bir toplum için kadınların  her alanda güçlendirilmesi, desteklenmesi, eğitim istihdam, sağlık ve hukuk gibi pek çok alanda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabilmesi için önemli çalışmalar da yapmaktayız. Bu doğrultuda kadınları girişimci olmaya teşvik eden Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezimiz (AKAGİM) ile ekonomik ve sosyal hayatta kalmalarını sağlamak için kadınları destekledik.”

 

AK PARTİ’DEN  BELEDİYEYE “ÇOK İŞÇİ ÇALIŞTIRILIYOR” ELEŞTİRİSİ

 

 

AK Parti, geçtiğimiz günlerde  Türkiye İstatistik Kurumu'nun ülke genelinde işsiz sayısının 3 milyon 965 bin kişiye çıktığını açıkladığı tabloyu göz ardı ederek belediyeye “çok personel çalıştırılıyor” eleştirisi getirdi. Grubu adına söz alan AK Partili Fatih Kayacı belediyenin 2022 yılı bütçesinde personel giderlerinin çokluğuna dikkat çekti. Kayacı aynı zamanda bir belediye bütçesinin o belediyenin başkanının misyon ve vizyonunu da işaret ettiğini dile getirdi. Kayacı kürsüde yaptığı konuşmasında şunları şöyledi: “Bütçeler belediye başkanlarının vizyonunu, misyonunu gösterir. Yapılan bütçelerle ilçenin ihtiyaçlarına, programlanan hedeflere ve belediye başkanının seçim zamanlarında vaat ettiği projeleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğine de bakılır.  Bütçeler yapılırken ortalama  gelire göre harcama programı hazırlanır ve buna göre gider bütçesi oluşturulur.  Maalesef  belediyenin kurulduğu günden bugüne tam tersi bir uygulamayla plansız yapılan gider kalemleriyle balon bütçeler oluşturuldu. Ataşehir’in değerleri olan arsalar bir bir satıldı. 2022 yılının balon bütçesi hayırlı uğurlu olsun diyorum. İhtiyaçtan kat ve kat personel almaya devam ederseniz batırmış olduğunuz bütçenizle personelin maaşını ödeyemezsiniz. Bu durum belediyenin diğer hizmetlerine de yansır. Vatandaşın çöpünü bile toplayamazsınız. Nitekim batık bu mali yapı, hesapsız işler yapılmaya devam ederse Ataşehir Belediyesi günlük işerini yapamayacak hale gelecektir.”

  

BİRKAN BİROL YILDIZ: “ATAŞEHİR'E DOĞRU BİLGİ VERMEK ZORUNDASINIZ"

 

Fatih Kayacı'nın belediyenin yapmış olduğu projelere getirdiği eleştirilere CHP'li Birkan Birol Yıldız cevap verdi. Yıldız İçerenköy'e yapılan İnan Aydınoğlu Kültür Merkezi için AK Partililere 20019 Yerel Seçimlerinden önceki çalışmaları hatırlattı. Yıldız: “Yıllarca İBB yönetimi sizdeydi. Bu alanla ilgili fiziki bir ilerleme gerçekleşmedi. Ama İBB yönetimi el değiştirdikten sonra siz de projede gözle görülür bir değişiklik olduğunun farkındasınızdır. 2022 yılının bütçesini de incelediyseniz oranın bütçesini ayırdık. İnşallah kurdele kesmeye gelirsiniz" ifadelerini kullandı. 

 

 

 

Örnek Mahallesi’nde proje yok diyen Kayacı’ya Deve Kuşu Kabare Müzesi’ni hatırlatan Yıldız, “Ataşehir’e doğru bilgi vermek zorundasınız” dedi. Yıldız son olarak konuşmasını şu ifadelerle noktaladı: “Çalışan sayısından bahsediliyor. Üsküdar Belediyesi’nde 3 bin 500 personel çalışıyor. İçerenköy Mahallesi’ndeki spor kompleksine değinildi. Bizim burada temelini atmayı hedeflediğimiz bir spor kompleksi projemiz var. Ama ne yazık ki, İçerenköy planları  birçok Ataşehir planlarında olduğu gibi İBB Meclisi'ni bekliyor; çoğunluk sizde. Konuşun geçirin neyi bekliyoruz? Elinizi vicdanınıza koyun. Bizden kaynaklı bir sıkıntı var mı? İmar Komisyonu'ndaki arkadaşlarımız bu mahallenin planları geçsin diye mücadele veriyor ama planlar geçmiyor.”

 

NAİM YAĞCI: “GERÇEKLEŞMESİ HEDEFLENEREK HAZIRLANMIŞ BİR BÜTÇE DE DEĞİL”

 

 

 

 

Birkan Birol Yıldız'ın ardından konuşan Naim Yağcı da yine personel giderlerini gündemine alarak giderleri çok bulduğunu ifade etti. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı meclis toplantısında Naim Yağcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “2022 bütçesinin kalemlerine baktığımda önceki yıllardaki bütçeleriyle değerlendirdiğimde  gerçekleşmesi asla mümkün olmayacak. Zaten gerçekleşmesi hedeflenerek hazırlanmış bir bütçe de değil. Özellikle genel gider personel ve benzeri giderler esas alınıp bunları kamufle etmek için gerçekleşmeyeceğini kendinizin de adınız gibi bildiğiniz bir balon bütçe hazırlanmıştır.  Geçen yıla oranla bu yıl bütçe 210 milyon TL. artırılarak 2022 yılı bütçe 820 milyon TL.’ye çıkarılmıştır. Hiçbir şekilde gerçekleşemeyeceğini bildiğimiz halde böyle bir bütçe oluşturdunuz. Artırmak zorundaydınız bütçeyi. Bütçeyi bir önceki yılla aynı tutsaydınız gerçekleşen gelirlerin tamamına yakınının personel giderleri, ağırlama, tanıtım ve personel servislerinin harcamalarına gittiği kabak gibi ortaya çıkacaktı. Belediye personelinin sadece maaş bütçesi 420 milyon TL. civarında  2021 bütçesinin gelirine yakın. Ne yapılmalı? Balon bütçeyle bunun üzerinin kapatılması lazım. Bu bütçenin yüzde 90’nın genel giderlere gideceğini düşünüyorum.”

 

Yapılan bütçe eleştirilerine karşı İYİ Partili Oğuz Sarul, “Uzun yıllardır ülkenin ekonomisi cayır cayır yanarken Ataşehir Belediyesi’nin bu muhteşem  eserleri için  Başkanımız Battal İlgezdi’ye çok teşekkür ederim. Özellikle bu dönem çalışmalarımız içinde, kütüphane yapılıyor, kadın emeği çalışmalarının merkezi çok önemli bir yerdedir. İçerenköy  Kültür Merkezi devasal  bir yer oluyor. Anadolu  Yakası’nın en gözde kültür merkezi olacak.”dedi.

 

 

BATTAL İLGEZDİ: “DEVLETTEN BİR KURUŞ YARDIM ALMADIM”

 

 

Bütçe hakkında konuşan meclis üyelerinin ardından tüm eleştirilere açıklama getiren  Ataşehir’e geldiklerinde ilk gün borçla yola başladıklarını ifade eden Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, ilçeye yapılan kültür merkezleri, sağlık ve eğitim hizmetleriyle insan odaklı çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi. İlgezdi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 

*Geçmişi göremezseniz geleceği hiç tahlil etme şansınız yok. Ben ve arkadaşlarım Ataşehir’de çok güzel işler yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Işıkları 24 saat yanan hayat dolu bir kentte yaşıyoruz.

 

*Ben belediye başkanı olduğum andan itibaren devletten bir kuruş yardım almadım.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizde olmadığı süre içinde neyi yaptı büyükşehir Ataşehir’e? Sayın Kadir Topbaş zamanında Ataşehir’e bir eser yapılmak istendi de biz mi engelledik?  

 

*Evet belediyenin borcu var, borç olmadan yatırım olur mu? Diğer ilçelere bakın hepsinin 700 milyon- 800 milyon TL. borçları var. Bizim borçlarımızın gerçek rakamı 200 milyon TL. müteahhitlere ve bankalara borcumuz var.  Diğerleri devlete karşı olan borçlar. Borçlar için de ödeme planı hazırlanmıştır. Şimdi bu kadar desteğe rağmen  hükümet desteği alan diğer ilçeler ne yapmışlar? İsmini vermeyeceğim bir belediye bir yılda 30 taşınmazını devlete devretmiş.Komşu belediye! 

 

*Ben buraya geldiğimde burası köydü; şimdi Ataşehir İstanbul’un en marka şehri oldu. Her şeyden önce biz burada insana yatırım yapıyoruz.  

 

*Tavsiye derim kültür merkezlerine gidin gezin. Oralara her ay binlerce vatandaşımız girip çıkıyor, yararlanıyor hizmetlerden. Gençler, kadınlar burada eğitim alıyor. Ferhatpaşa’daki eğitim merkezilerine MSKM’ye bir gidin. İçerenköy’deki kültür merkezine bir gidin. Dünyadan bir haber yaşıyorsunuz. Biz burada betona yatırım yapmıyoruz; insana yatırım yapıyoruz.  

 

İlgezdi personel giderlerine yapılan eleştiriler için ise şunları söyledi:

 

 

*Aldıkları maaşlardan rahatsız değilim. Vatandaşların rahat yaşayabilmeleri için en az 10 bin TL. almaları gerekir. Sizin belediyelerde 3 bin TL. maaş veriliyor, ben de 5 bin veriyorum; daha çağdaş ve daha medeni yaşasınlar diye.

 

* Bütçenin kaçta kaçı gidiyor personele diyorsunuz? Gidecek kardeşim!.. Siz siyasal iktidar olarak eğer  insanları iş başvurusu yaptığında alsaydınız işlere, insanlar belediye başkanlarını iş ve işçi bulma kurumu olarak görmezlerdi. 

 

* Tabloları görün, gerçekleri görün. Türkiye’de yaşam şartları ve koşulları belli. Eğer işsizlik sorunları olmasaydı belediyede bu kadar personel çalışmazdı. Tabii ki çalışacaklar en doğal hakları.  Ataşehir’in işsiz çocuklarını işe almaya devam edeceğim, bunu da herkes böyle bilsin.