İSÖAİL ERDEM ATAŞEHİRDE GÜNDEM BATTAL İLGEZDİ

 

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi Muhtarlar Günü’nde devrim niteliğinde açıklamalarda bulundu. İlgezdi konuşmasında 40 yıldır çözülemeyen imar sorunları için ilçe genelinde hazırlıkların devam ettiğini belirtirken Yeni Çamlıca, Mimar Sinan ve Mevlana Mahallelerine yılbaşında tapularının verileceğini belirtti. İlgezdi öte yandan imar planlarıyla ilgili alınan kararlarda ilçe belediyelerinin yetkisinin olmadığını belirtirken Esatpaşa ve Örnek Mahallelerindeki  TOKİ'de bulunan tapular için  AK Parti Ataşehir İlçe Başkanı İsmail Erdem’e çağrıda bulundu: “AK Parti grubuyla İstanbul il başkanları, ilçe başkanlarıyla görüşülsün. TOKİ fiyatları aşağıya çeksin tapuları versin, ben mülkiyet tespiti yapayım; sözüm söz AK Parti ilçe başkanına ve grup başkanına tapuları vereyim onlar gitsin dağıtsınlar. Ben dağıtmayacağım. Ben sadece verilene teşekkür edeceğim."

 

 

19 Ekim Muhtarlar Günü Ataşehir’de törenlerle başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törenin ardından Kaymakamlık kabul töreni gerçekleşti. Öğle saatlerinde ise muhtarlar, Muhtarlık İşleri Müdürü  Battal Sarıkaya’nın organizasyonunda buluştular. Etkinliğe  Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın, CHP Ataşehir Kadın Kolu Başkanı Seval Düzenli, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcıları Sadık Semih Kayhan, Hüseyin Hışman, Orhan Çerkez, Kalender Özdemir, Abdullah Der, Ekrem Köse katılım sağladı. Muhtarlar Günü dolayısıyla konuşma yapan Battal İlgezdi, mahalle mahalle imar sorunlarını masaya yatırdı.

 

Yıllardır çözülemeyen Ataşehir’in imar sorunlarının konu alındığı konuşma  2019 Yerel Seçimleri’nde çok kısa zamanda askıya çıkan planların altını çizdirirken; “İmarın siyaseti olmaz” anlayışını hatırlattı. İlgezdi’nin ayrıca 3 mahalleye  tapu sözü verdiği konuşmasından bazı satır başları şöyle sıralandı:

 

*Şu anda Ferhatpaşa Mahallesi’nde imar planı çalışması yapılıyor, muhtarımız biliyor. İBB ile beraber bizim kendi ekibimiz bir çalışma yürütüyorlar. Kısmet olursa en kısa zamanda bitirecekler. Yeni Çamlıca Mahallesi,  Mimar Sinan ve Mevlana Mahallelerine  yılbaşında tapuları veriyoruz. Sonra da imar planı çalışması yapılıyor. Emsalle ilgili sizlerle koordineli çalışacağız. Emsalin ne olması gerektiğini de hep beraber konuşacağız. Bizim elimizde yetki yok. Ben isterim 3 emsal versinler ama İBB bir çalışma yapacak. Biz tapularınızı veriyoruz. Tapu sorununu çözüyoruz. Hiçbir vatandaş mağdur edilmeyecek. 

 

 

 

*Mustafa Kemal ve Aşık Veysel Mahallesi’nde emsal 1,5 çıktı. Biz İBB’de o dönemde ret kullandık. Ben de o mecliste vardım. Gerekçe olarak da Yeni Sahra Barbaros’a 2,5 emsal veriliyor; Mustafa Kemal Aşık Veysel’e 1,5 veriliyor. Dedik, ‘bu adaletsiz bir durum. Bu böyle olmaz.’ Daha sonra rahmetli Kadir Topbaş o dönemde görevden alınmıştı; planlar meclise geldi. İmar Komisyonu’ndan 1,5 olarak  geçti. Biz itiraz ettik. Kadir Topbaş’ın yerine vekalet eden belediye başkanı planları askıya çıkarmadı. Sayın Ekrem İmamoğlu döneminde planlar yeniden gündeme geldi. İBB İmar Komisyonu’na 1,5 olaraktan gitti. Fakat biz planlara itirazımızı devam ettirdik. Buradaki mevcut yapılaşmayı mecliste de bahsetmiştim. Bu plan bu şekilde çıkarsa Mustafa Kemal ve Aşık Veysel’in çözümü olmaz. Mutlaka en az 2-2,5 imar çıkması gerekiyor. 1,5 emsalden çıkarsa şu anki durumdan daha kötü bir noktaya gelir mahalleler. Bu durumu İBB meclisinde AK Partili arkadaşlara ve diğer meclis üyesi arkadaşlara anlattık. Çalışmalarımız ve itirazlarımız devam ediyor. Eğer imar 1,5’tan çıkacaksa bu şekilde kalsın, gerek yok. Hiçbir sorun çözülemez bu şekilde. 

 

*Yeni Sahra ve Barbaros’ta bir sıkıntı yok ben ruhsatları veriyorum ayrı ayrı. 

 

*Örnek Mahallesi ve Fetih Mahallesi’nde, Esatpaşa’da imarla ilgili bir sorun yok. 

 

*Esatpaşa ve Örnek Mahallesi’nde TOKİ’nin tapu durumu var. Arkadaşlar biz iktidar değiliz. İktidar AK Parti grubu sizler AK parti grubuyla İstanbul il başkanları ilçe bakanlarıyla görüşün, TOKİ fiyatları aşağıya çeksin tapuları versin. Hatta şu var, tapuları bana versinler, mülkiyet tespitini yapayım mikrofonda herkes duyuyor sözüm söz; AK Parti ilçe başkanına ve grup başkanına tapuları vereyim onlar gitsin dağıtsınlar. Ben dağıtmayacağım. Ben sadece verilene teşekkür edeceğim.

 

 

Battal İlgezdi muhtarlardan gelen,”Vatandaşlar imarın çıktığına bir türlü inanmıyorlar” şikayetine yönelik şu açıklamayı yaptı: “Yeni Sahra ve Barbaros’a afişleri, ilanları astık. 1 yıldır ruhsat veriyoruz diye de açıklama yapıyoruz. İnşatlar da başladı. O inşaatlar ruhsat verilmeden nasıl başlayacaklar? Sevgili muhtarlarım, vatandaşlarımızla birebir görüşenler olarak sizler imar açıklamalarını yapacaksınız.  Yeni Sahra ve Barbaros’ta yüzlerce toplantı yaptım. Bu arsalarımız plan çıkmadan, imar çıkmadan müteahhite  vermeyin diye. Ona rağmen verildi. Ben yine de yardımcı olayım, müteahhitleri de, muhtarları da çağırayım karşı karşıya gelelim. Nasıl bir çözüm olabileceğini konuşalım. Önümüzdeki hafta toplantı yapalım; kanaat önderleriyle mahallelerde sözleşme yapan müteahhitler  ne durumda onları bir görelim. İnşaatı başlatmayan firmalara karşı hangi hükümlülükleri yerine getirebiliriz bakalım.” 

 

*Bu imarları CHP olarak çıkarmıyoruz. İmar Komsiyonu’nda AK Parti, MHP, Saadet Partisi grubu var. Hep beraber, planlar ortak çıkıyor İBB’de. Biz yaptık demiyoruz burada kentin 40 yıllık sorununu hep beraber çözeceğiz. 

 

*İçerenköy ve Küçükbakkalköy planları çıktı çıkıyor deniyor. AK Partili arkadaşlarla da konuştuk. Planları gözden geçireceklerini ilettiler. Plan durumları bunlar arkadaşlar. Yani biz imar için üzerimize düşen görevleri yapıyoruz.