zeynepcemali1

: Çocukları ve gençleri edebiyata yakınlaştıran çağdaş kitaplar yayımlayan Günışığı Kitaplığı, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerini öykü yazmaya çağırıyor!

 Çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir dil ve anlatım zenginliği katan öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak için düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan çocukları duygu, düşünce ve gözlemlerini yazarak ifade etmeye özendiriyor. Zengin ve doğru Türkçe kullanımının yerleşmesine katkı sağlamayı; çocukların öğrenim yaşamını yaratıcı uygulamalarla zenginleştirmeyi ve geleceğin yazarlarının yetişmesine öncülük etmeyi amaçlıyor. Yarışmanın teması, her yıl çocuk edebiyatımızın gözbebeği Zeynep Cemali ’nin çok sevilen, çok okunan kitaplarından seçilecek bir cümleyle belirleniyor.

Zeynep Cemali’nin çocuklar için yazdığı ilk kitap, Günışığı Kitaplığı tarafından 1999’da yayımlanan Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği ’ydi. Ertesi yıl çıkan Gül Sokağı’nın Dikenleri, onun güçlü bir öykü anlatıcısı olduğunu kanıtladı. Cemali, kendine özgü öyküsel dilini romanlarında da başarıyla geliştirmeyi sürdürdü Patenli Kız ve Ballı Çörek Kafeteryası gibi, öykülerle örülü romanlarının yanı sıra Çılgın Babam ve Öykü Öykü Gezen Kedi gibi öykü kitaplarıyla her yaştan okuyucuya ulaştı. Kasım 2009’da İstanbul’da yaşama veda eden Zeynep Cemali’nin, ardında bıraktığı son romanı Ankaralı, 2011 Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sanat Ödülü’ne değer görüldü.

İLETİŞİM

Postayla başvuru Kapalı zarf içinde posta/kargo yoluyla 

GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI Profilo Plaza, Cemal Sahir Sok. 26/28 B3 Mecidiyeköy 34387 İSTANBUL

E-postayla başvuru yarisma@gunisigikitapligi.com

Yarışma şartnamesi için http://www.gunisigikitapligi.com/downloads/gunsigikitapligi-zeynepcemalioykuyarismasi