YÜRÜYEN-KÖŞK-FİLME-KONU-OLUYOR

 

1930’da Yalova’da Mustafa Kemal Atatürk’ün ağaç dalının kesilmesini istemediği için 4.80 metre ileri aldırdığı “Yürüyen Köşk” belgesel oluyor.

 

Sözcü'den Hande Zeyrek’in haberine göre Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çınar ağacının dallarından birinin iki katlı köşküne değmesi nedeniyle kesilmesi önerisini reddetmesi sonucu 4.80 metre ileri taşınan “Yürüyen Köşk” belgesele konu oldu. Yürüyen Köşk'ün dönemin şartlarında taşınma hikayesinin anlatılacağı belgesel filmin yönetmenliğini bugüne kadar uluslararası ödüllü belgesel filmlere imza atan yapımcı ve yönetmen Fehmi Gerçeker üstlendi.

 

Atatürk, Köşk'ün çalışmalarda bizzat bulunmuştur. 

 

KÖŞKÜ DE ÇINARI DA KURTARDI

 

1929 yılında Ulu Önder Atatürk'ün talimatıyla şehir merkezi sahiline yapılan Köşk’ün “yürüyen” sıfatını almasının hikayesi ise şöyle; İstanbul'dan getirilen tramvay rayları, binanın temelleri altına yerleştirilir ve bina rayların üzerine oturtulur. Bu yöntemle köşk, 4 metre 80 santim kaydırılır. Atatürk'ün bizzat katıldığı çalışmalar tamamlandığında ise hem yapı yıkılmaktan, hem de çınar kesilmekten kurtulur. 

 

 

ATATÜRK: “SEVGİ VE BARIŞ İNSANI”

 

 

Yönetmen, Atatürk'ün doğa sevgisi ve çevrecilik anlayışını gözler önüne koymayı amaçlıyor. Filmde araştırmacı-yazar olarak yer alan tarihçi Sinan Meydan “Yürüyen Köşk, Atatürk'ün doğa ve çevre sevgisinin sembolik uygulamalarından en önemlisidir” diyerek Yürüyen Köşk'ün Atatürk'ün sevgi ve barış insanı olduğunun en gözle görülür kanıtlarından biri olduğunu vurguladı.

 

Fehmi Gerçeker

 

DÖRT DİLDE ATATÜRK

 

Meydan, “Atatürk, bir ağacın dalının kesilmesini bile kabul etmeyecek kadar yaşama sevgisi dolu bir barış insanıdır. Atatürk, yüz yıl önce sadece bağımsızlığa, milli egemenliğe, çağdaş uygarlığa değil çevreciliğe de vurgu yaparak tarihe geçmiştir” dedi. Belgeselin 19 Mayıs 2020'de tamamlanıp dünyanın çeşitli ülkelerine dağıtılacağını açıklayan Fehmi Gerçeker de filmle ilgili şunları söyledi: “Yaptığımız belgesel filmle dünyanın ilk çevreci devlet başkanı olan Atatürk'ün bu çok az bilinen yönünü ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Alanında uzman birçok kişinin görüşleri de yer alacak. Film, Türkçenin yanında, İngilizce, Almanca, Fransızca ve Japonca olacak.”

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM