1

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yazarlar Okullarda” Projesi’nin 2012–2013 kuraları, İstanbul Lisesi’nde yapılan törende çekildi.

“Yazarlar Okullarda” Projesi’nin 2012–2013 eğitim öğretim yılı kura çekimine, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, tüm ilçe Milli Eğitim Müdürleri ve aralarında Ahmet Turgut, Görkem Yeltan, Hakan Günday, Hakan Bıçakçı, Murat Menteş, M. Nuri Yardım, Mario Levi, Nazlı Eray, Nevzat Bayhan, Nuriye Akman, Pınar Kür, Tarık Tufan, Tuna Kiremitçi, Yiğit Bener, Yalçın Tosun’un da bulunduğu kırka yakın yazar katıldı.

Proje kapsamında çekilen kuralarda Nemika Tuğcu Ataşehir’deki  ilköğretim öğrencileri, Osman Şahin de lise öğrencileriyle buluşacak.

 “Yazarlar Okullarda” Projesi kura çekimi töreni, geçen yılın proje yazarlarından Ahmet Ümit’in konuşmasıyla başladı. Ümit, “Yazarlar Okullarda Projesi, her kesimden yazarı öğrencilerle buluşturan anlamlı bir faaliyettir. Bu projeyle öğrenciler ve yazarlar bir araya geliyor ve edebiyattan, sanattan kitaptan konuşuluyor. Bundan daha güzel ne olabilir? Yazarların ve öğrencilerin özgürce duygu ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşması oldukça anlamlıdır. Projenin devam etmesini diliyorum.” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da geçen yıl yüz bine yakın öğrenciyi yazarlarla buluşturduklarını ifade ederek “Yazarlar Okullarda Projesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Milli Eğitim Bakanımızın takdirlerini de kazanmış olup devletimizin en üst kademesi tarafından ödüllendirilmiştir. Sayın Bakanımız, ilk günden bu yana projenin arkasında olmuştur. Yazarlar Okullarda Projesi’nin başarısı, hem öğrencilerimiz hem yazarlarımız hem de yöneticilerimizin verdiği destekten ve gönüllülükten kaynaklanmaktadır. Bizler, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okumaya ve okutmaya devam edeceğiz. Edebiyatımızın her rengi okullarımızda öğrencilerimizle buluşacak. Yazarlarımız var oldukça ve projeye destek verdikçe Yazarlar Okullarda Projesi devam edecektir.” dedi.

 İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Yazarlar Okullarda Projesi’nde geçen yıl İstanbul genelinde 79 yazarın katıldığı projeyle 98 bin 750 öğrenci okuduğu kitabın yazarıyla buluşmuştu.  Proje sayesinde öğrenciler, okudukları kitapların yazarlarıyla buluşup onlara kitapları hakkındaki görüş ve eleştirilerini doğrudan iletme imkânına sahip oluyor. Öğrencilere eleştirel bir bakış açısı kazandırarak onları okuyan ve düşünen bireyler olarak hayata hazırlamayı hedefleyen proje ile Türkiye’de ilk defa bir il bünyesindeki bütün okullar ve birçok yazarla birlikte geniş çaplı bir okuma seferberliği gerçekleştiriyor.