5811-1

ÖZEL HABER...

Küresel kriz koronavirüs pandemisinde salgın sürecini iyi yönetebilen ülkelerde, sanatçılar devletten aldıkları desteklerle, evinden dışarı çıkmasa bile ağır koşulları aşabildi. Türkiye’de ise sanatçılar ev eşyalarını, müzik aletlerini satıp geçinmeye çalıştı. Hatta intihar etti! Hem de evlere kapanılan zamanlarda en büyük kurtarıcılar olan dijital platformlarda gösterime açılan  sinemalar, tiyatrolar, yazar söyleşileri, sayfalarında dinlenilen romanlar, şiirler küresel krizde büyük rol oynamasına rağmen…

 

Küresel düzeyde yaşanılan bu kriz sırasında Türkiye’nin sanat üzerinde oluşturduğu vahim tabloda biz de  yerel belediyelerin neler yaptığını araştırdık. Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ekrem Köse ile  Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Volkan Aslan’a sorduk: “Pandemide ne yaptınız?”

 

 

 “KÜLTÜR MERKEZLERİMİZDEKİ GÜLER YÜZÜMÜZ BİZLERİN İMZALARIDIR”

 

Sanat, sanatçı ve izleyici kavramları bulunulan çağın dinamiklerine göre biçimsel ve anlamsal olarak farklılıklar içerdi. Pandemide bu anlayışın doruğunu yaşadığımızı da ele alarak, kültür sanat bölümünden sorumlu başkan yardımcısı olarak bize pandemide neler yaptığınızdan bahsedebilir misiniz?

 

 

EKREM KÖSE: “Ataşehir Belediyesi kültür bölümümüz pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi esnasında da gerçekten çok ciddi işlere imza attı. Türkiye geneline bakıldığında pandemide bizim sanatçılarımız büyük sıkıntılar çektiler. Onlara da çok ciddi yardımlarımız oldu. Diğer belediyelerle de karşılaştırıldığımızda -ben  her ay ekibime diğer ilçe belediyelerin çalışmalarını takip ettiriyorum- oradan gelen bilgilere göre söyleyebileceğim; bizlerin kültür olarak çok ciddi işlere imza attığımızdır. Bu çalışmalar esnasında 17 mahallemizdeki her eve her çocuğa, her gence, her sanatsevere ulaşmaya çalışıyoruz. Kültür merkezlerimizdeki güler yüzümüz bizlerin imzalarıdır."

 

"ATAŞEHİR'DE BELEDİYE OLARAK SPORA ÇOK DESTEK OLUYORUZ"

 

"Çalışmalarımızda her daim Başkanımız Battal İlgezdi’den destek almaktayız.Kendisine sizin aracılığınızla çok teşekkür ediyorum. Ataşehir'e ve Ataşehirlilere kazandırdıkları için...Kültür çalışmalarımızın yanı sıra spor birimlerimizde de çalışmalarımız oldukça yoğun bir şekilde devam ediyor. Ataşehir’de  belediye olarak spora çok destek oluyoruz. Fazla maliyetleri olmadan ciddi spor yaptırmaya çalışıyoruz. Koronavirüs salgınında  ‘Harekete Geç, Sağlıklı Kal’ projesini hayata geçirerek belediyemizin, sosyal medya hesaplarından  online olarak vatandaşlarımıza spor anlamında destek olduk.”

 

 

 

VOLKAN ASLAN: “Pandemi kültür ve sanatın sorunlarını iyice açığa çıkardı. Sorun aslında hep vardı. Biz  Mart ayında pandemi cereyan ettiğinde sanat çalışmalarının devamının nasıl düzenleneceği üzerine kafa yorduk. Kısa vadeli olarak düşüncelerimizi  planlasak da Türk Tabipler Birliği’nin açıklamalarına baktığımızda uzun vadeli çalışma programları çıkarmamız gerektiğini anladık. Bilim bunu söylüyordu. Biz de 1,5 yılı kapsayacak bir çalışma programladık.”

 

 “BU EĞİTİMLERİN HEPSİ ÜCRETSİZ OLARAK VERİLİYOR”

 

 

17 biriminizle pandemide aktif olarak rol aldınız diyebilir miyiz?

 

EKREM KÖSE: “Monheim Tasarım Okulu, Bilim Sanat ve Kültür Merkezleri, Ata Evleri, Yeni Sahra Mahallesi’nde meslek edindirme kurslarındaki çalışmalarımızı -özellikle pandemide sosyal medyayı da kullanarak- çok kişiye ulaşmak için ekibimizi seferber ettik. Ne kadar çok kişiye ulaşırsak o kadar daha sanat, o kadar daha spor, o kadar daha müzikle dolu olacağız dedik. Bu anlamda basına da çok iş düşüyor. Bizler sizlerin aracılığıyla vatandaşlarımızla buluşarak, ekibimizi yönlendirebileceğiz.”

 

“ATAŞEHİR’DEKİ VATANDAŞLARIMIZIN HEPSİ HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR”

 

“ Sanatın ve sporun yeri ve zamanı olamayacağı gibi çalışması da 7 gün 24 saat sürüyor. Bizim  ekibimiz mesai saatine bakmadan her an çalışmalarına devam ediyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” anlayışından yola çıkarak daha refah, daha yaşam kalitesini artıracak çalışmalarda bizler için saatin ve zamanın hiçbir önemi yok. Mesela bir konserimizi izlemenizi isterim. Oradaki sahne arkasında herkes gördüğü işe sarılıp o hizmetin daha ne kadar iyi verilebilirliğine bakarak hareket ediyor. Ben bu ekip çalışmasından dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

 “ATAŞEHİR’İN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZLERİ İLE DOLU BİR İLÇE OLABİLECEĞİNE İNANIYORUM”

 

Spor adamı olarak Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü de size bağlanmasının ardından kültür ve sanata bakış açınızda değişiklikler oldu mu?

 

 EKREM KÖSE: “Kültüre ve sanata nazaran spora daha çok merakım olmuştur; bu çocukluğumdan beri böyleydi. Fakat böyle bir birimin görevlerini üstlendikten sonra ekibin çalışmalarını, vatandaşların geri dönüşümlerindeki memnuniyetlerini gördükten sonra,kültürün ve sanatın önemini çok daha iyi anladım.  Ataşehir’in kültür ve sanat merkezleri ile dolu bir ilçe olabileceğine inanıyorum. Ataşehir’deki vatandaşlarımızın hepsi her şeyin en iyisini hak ediyor. Daha çok çalışmamız gerekiyor. En iyisine ulaşmak gayemiz. Daha önce kültür festivallerimiz vardı. Pandemiden dolayı çalışmakta zorlansak da yeniden ilçede festival havası estireceğiz. Ataşehir’de her yöreden insan yaşıyor. Kimseyi ayırt etmeden birlik beraberlik içerisinde herkesi yaptığımız çalışmalardan yararlandırmaya devam edeceğiz. Kültür, birliğin ve beraberliğin buluşulabileceği en değerli çatılardan biridir. Burada mesela Roman vatandaşlarımız var. Dünya Romanlar Günü’nün kutlamalarını yapıyoruz. Bunların hepsi bizlerin kültürüdür. Sorunuza geri dönersek, ben artık kültürle yatıp kültürle kalkıyorum. Sporu geçti kültür…”

 

 

Ekonomik koşullar günden güne vatandaşları sosyal aktivitelerden ve sanattan uzaklaştırmak için kilometre taşları örerken, sizlerin kültür bölümü olarak pandemide çalışmalarınızı yeni normale göre düzenleyerek devam ettiğinizi gördük. 

 

EKREM KÖSE: “Ataşehir Belediyesi olarak pandemi döneminde, Ekim 2020’den itibaren her ay en az 18 çevrimiçi atölye olmak üzere; Çini Tasarımı, Stop Motion, Oyuncak Yapımı, Astronomi, Algoritmik Düşünce ve Kodlama, Masaüstü Oyun Tasarımı, Pandomim, Seramik Atölyesi, Maket Atölyesi, Kawaii, Süper Kahramanlar Nasıl Çizilir, Origami, Creative Cahallange, Dünyayı Sanatla Gezelim, Renk Çemberi, Teknolojik Gereçler için Aksesuar Yapımı, İzci Düğümleri Atölyesi ve Ejderhalar Nasıl Çizilir gibi belli başlı atölyelerle toplamda 1440’a yakın 5-14 yaş aralığı çocuğumuzu evlerinde yenilikçi bir bakış açısıyla pandemi sürecini geçirmelerini sağladık.” 

 

VOLKAN ASLAN: “Pandemide ilk şıkkımız sanat çalışmalarını durdurmamak oldu. Diğer bir şıkkımız da ‘İnsanlara nitelikli bir hizmet verebilir miyiz?’ üzerine düşünmekti. Başkanımız Battal İlgezdi’nin o dönem söylediği bir şey vardı: ‘Kültür-sanat hayatı kapandı diye bu bütçeyi saklayacak halimiz yok. Bunu sanatçılara tekrar döndürebileceğiniz bir proje düşünün.’ Bizler de sürekliliği olması açısından  E-Kültür merkezi kurduk. Bunun da bir standardını belirledik."

 

"EKİBİMİZE ÖZEL OLARAK EĞİTİMLER VERİLDİ"

 

"Belirlediğimiz standardımızda birinci öncelik Ataşehir’de yaşayan kültür ve sanat emekçileri, ikinci bölüm İstanbul hedefli yapılan bütün programların izlenebilir kaliteyi tutturabilmesi için arşiv değeri taşıması, ilçenin belliğini -bir nebze İstanbul’un belliğini- tutacak nitelikli program geliştirelim. Hızlı bir şekilde çalışmaya başladık. Ekibimize özel olarak eğitimler verildi. Teknik anlamda  bir süre eğitimlerden geçildi. Orada da çok enteresan hikâyeler çıktı. Mesela bizim Doğan Hocamız var, kendisi bağlama hocamızdır. Şu an çok iyi bir montajcı. Şimdi kendisine bağlama hocalığı yaptıramıyoruz. ‘Ben montaj yapacağım’ diyor. Böyle enteresan hikâyelerimiz de var."

 

 

"Pandemide 600’e yakın sanatçı arkadaşımıza, çeşitli projelerle katkı sunduk. İlçemizde yaşayan müzisyenden, yazardan, şairden tutunda ışıkçısına kadar sektördeki herkese dokunmaya çalıştık. Bir program yaptık mesela; ‘Ataşehir’in Sesleri’ dedik adına. Bu programda müzisyen arkadaşlarımız gelip kendilerini anlattılar. Performanslar yaptılar ve ücretlerini aldılar. Daha sonra ‘Ataşehir’in Yüzleri’ diye başka bir program başlattık. Orada daha çok yazarlarımızı şairlerimizi ağırladık. Dijital konserler oluşturduk. Konser platformu kuruldu. Konserler kurulan sahnede çekildi ve yayımlandı. Hâlâ o platformumuz duruyor. Edebiyata, çağdaş sanata da ulaşan programlar dizisi oluşturduk. Hatta hem dijital hem canlı sergi de açtık; çağdaş sanatla ilgili.”

 

 “ÇOCUK TİYATROSUNUN HİÇ GİTMEDİĞİ YERLERE ATAŞEHİR BELEDİYESİ TİYATRO GÖTÜRDÜ”

 

 

“2020 yılı pandemi dönemi ile birlikte Ataşehir Belediyesi “Tiyatro Topluluğu” online olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etti. 11 Nisan 2020 tarihinde Sus – Anlar oyunu dijital olarak Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kültür Youtube kanalında yayımlandı.Yıl sonu etkinlikleri kapsamında yapıldı 3 kısa film ve  28 Haziran 2020 tarihinde Aziz Nesin Vapuru oyunu dijital olarak yayımlandı."

 

"PUKİ PROJEMİZ DEVAM EDECEK"

 

  ‘Puki Parkta’ isimli çok inandığımız  bir çalışma hazırladı arkadaşlarımız. Bu çalışma ile 25 çocuk tiyatrosu Puki’ye misafir oldular. Bu bizim çok önemli projelerimizden  biri ve hâlâ devam ediyor.  Puki’nin bizde özel bir yanı  var. Şu anki televizyonda seyredilen çocuk programlarına aslında bir alternatif oluşturmayı hedefledik. Yani doğru mesajlar veren kuklayı tanıtmaya çalıştık. Puki iyi bir izlenme oranı yakaladı; 25 bölüm çekildi. Şarkıları söylenmeye başladı. Son aşamada da kısıtlamalar kaldırılınca turneye çıkardık. Turne iki kapsamlı Ataşehir turnesini tamamladı. Yaklaşık 16 oyun sahnelendi, bütün mahallelerde. Sonra Fındıklı’ya ve Borçka’ya gitti.  Kâhta’ya, Gölyalı’ya Arapgir’e, Arguvan’a turne düzenlendi. Önümüzdeki yıl için de yine Puki’ye bir turne programı hazırlıyoruz. Çocuk tiyatrosunun hiç gitmediği yerlere Ataşehir Belediyesi tiyatro götürdü. Puki projemiz devam edecek…”

 

 “PANDEMİNİN EN ÇOK BİZE ANLATTIĞI ŞEY ŞU OLDU: AÇIK HAVALAR ÇOK ÖNEMLİ BUNDAN SONRA AÇIK HAVALARINIZA DİKKAT EDİN”

 

“Pandemide Halk Eğitimlerinde ve kültür bölümlerinde çalışan arkadaşlarımız bir anda ortada kaldılar. Çünkü ne dendi? Eğitim yapılamıyor. O zaman öğretmenlere gerek yok(!) Ve bu anlayış uzun süre devam etti. Biz ona da çözüm bulduk. Ataşehir Belediyesi olarak açıkta kalan partime öğretmenlerimizle bir yola çıktık. Onları yarı yolda bırakmadık ve dijitale döndük.”

 

“SANATA VE SANATÇIYA KATKIDA BULUNMAK İÇİN ELİMİZDEKİ OLANAKLARI TÜM GÜCÜMÜZLE DEĞERLENDİRİP, YASTIĞA BAŞIMIZI RAHAT KOYDUK”

 

 "Ataşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak sanat eğitimlerini 17 ayrı güne 17 ayrı video yayımlayarak online yıl sonu etkinliklerini gerçekleştirdi. Yine tasarım okullarımızda da buna devam ettik. Tabii dijital dünya ile fiziki dünya aynı değil. Atölyelerimiz de oldu.  Haydar Ergülen’in şiir atölyesi, Barış İnce’nin edebiyat atölyesi gibi. Sanata ve sanatçıya katkıda bulunmak için elimizdeki olanakları tüm gücümüzle değerlendirip, yastığa başımızı rahat koyduk. Belki herkesin sorununu kökten çözemedik ama 600 sanatçımızın hayatını pandemi döneminde bir nebze de olsun rahatlatmaya çalıştık.” 

 

Pandemi dönemi bitmiş değil. Yeni başlayan sezonda neler yapılıyor?

 

VOLKAN ASLAN: “Pandemi döneminde  Erdal Eren Kültür Merkezimiz’de Tiyatro Kooperatifi sahne kurdu. Tiyatro biletlerini kendileri satıyorlar. Biz teknik anlamda onlara destek olduk. Tiyatro Festivali oluşturuldu. Yine Yayıncılar Kooperatifi stantlarını kurdu. Satış yapıyorlar; aynı zamanda söyleşiler düzenledik. Pandeminin en çok bize anlattığı şey şu oldu: Açık havalar çok önemli bundan sonra açık havalarınıza dikkat edin. O yüzden de Erdal Eren Kültür Merkezi  ayrı bir kıymet kazandı artık. Hem açık havası, hem kapalı mekanı olduğu için orayı biraz ön plana aldık. Bütün aktivitelerimiz orada yürütüyoruz. Bu tarz katılımcı işbirliklerimiz devam edecek.”