fbg

 

 

Nâzım Hikmet’in hayallerinden birisi olan gençlik kampı bu yıl altıncı kez Büyükada’da gerçekleştiriliyor.

 

Kartal Belediyesi’nin sponsorluğunda Nâzım Hikmet’in edebi mirasçısı olarak Gündüz Vassaf, Adalar Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliği ile düzenlenen kamp 28 Ağustos – 7 Eylül 2019 tarihleri arasında Büyükada’daki Ada Kartal Tesislerinde gerçekleştirilecek.

 

Nazım Hikmet Yaz Kampı bu yıl dördüncü kez Toplum Gönüllüsü gençlerin katılımı ile gerçekleştirilecektir. Türkiye’nin 80 ilinde 132 topluluk ile çalışmalarını yürüten Toplum Gönüllüleri Vakfı, kampın program yürütücülüğü ve koordinasyonunu yürütmektedir. Türkiye’nin her yerinden seçilen 20 Toplum Gönüllüsü genç, sözlü tarih çalışması, yerel yurttaşlık, medya okur yazarlığı gibi çeşitli atölyelerle Nazım Hikmet Yaz Kampı’nda bir araya gelecek.

 

Kampın temel amacı; kültürlerarası diyalog, karşılıklı anlayış, kent, çevre, ekoloji, iklim, ayrımcılık, evrensel değerler konularında gençlerde farkındalık yaratmak, yenilikçiliği ve girişimciliği teşvik etmek.

 

Bu yıl kampın ana temaları yerel yurttaşlık/kent yurttaşlığı, Nâzım Hikmet ve edebiyattan akrabası sayılan yabancı yazarlar ve sözlü tarih olarak ele alınıyor. Gençlerin yaşadıkları çevreyle uyumu, onu değiştirmeye ve güzelleştirmeye yönelik etkinliklerin içinde yer almaları için teşvik edilmeleri, Adalar örneğinde gençlere yönelik hizmet ve etkinliklerin değerlendirilerek geliştirilmesi gözetiliyor. Kamp süresince gerçekleştirilecek atölyelerde gençlerin çevrelerine, dünyaya yenilikçi bakışlarla katkıda bulunmaları için beceriler kazanmaları hedefleniyor.

 

Gündüz Vassaf, kamp ile ilgili şunları söylemektedir: “Gençler, gezegenli olma bilinciyle türümüzün tarihinde yeni bir aitlik oluşturan, ulusal, dini, etnik, cinsel ve coğrafi kimliklerini aşabilme eşiğinde ilk küresel kuşaklar. Gençlerle yetişkinlerin birlikte ne yapabilecekleri, kampın modelinin sürdürebilirliğiyle sorgulanarak kendi ivmesini oluşturacak. Dünyayı değiştirmenin yolu direnişten çok, gençlik-yetişkin birlikteliğinde, suya atılan taş gibi dalga dalga genişlemekten geçiyor.”

 

 

Bu yıl 13 farklı ilden 22 gencin katılacağı Nâzım Hikmet Yaz Kampı’nın bu yılki programında Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in katılacağı bir atölye de yer alıyor. Kamp programında yer alan konu başlıkları ve atölye uygulayıcıları şu şekilde:

 

-         Edebiyat Atölyeleri / Gündüz Vassaf, Sibel Oral, Nilay Özer, Haluk Oral

-         Sözlü Tarih / Gülay Kayacan

-         Yerel Yurttaşlık / İnan İzci

-         Aktif Kent Yurttaşlığı / Elif Sıla Aşık

-         Medya Okur Yazarlığı / Yıldız Tar

-         Fanzin Sunum ve Atölyeleri / Deniz Beşer, Serkan Üstündağ

-         Murat Germen / Antroposen’de Ne Yapmalı

 

Bunun yanında aşağıda yer alan STK temsilcileri de gençlere sosyal girişimcilik ve gönüllülük ile ilgili deneyimlerini aktaracaklar:

-         Çocuklara Özgürlük Vakfı / Av. Selmin Cansu Demir

-         Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı / Şengül Akçar

-         Winpeace / Jenny Sertel

-         Toplum Gönüllüleri Vakfı / İbrahim Betil

-         Uluslararası Af Örgütü / Sena Ruhat Akşener

 

 

Gelecek yıllarda farklı ülkelerden gelecek gençlerin katılımıyla uluslararası hale gelmesi planlanan Nâzım Hikmet Yaz Kampı’nın bu yılki programında Adalar ve İstanbul gezileri, spor etkinlikleri ve gençlerin kendilerinin hazırlayacakları ve yeteneklerini sergileyecekleri eğlence faaliyetleri de yer alıyor.