a996c537-6fe5-41ed-8a9e-400a072e3a38-w (1)

 

 

Nâzım Hikmet Ran,  121. doğum gününde Küçükçekmece Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen özel bir sergiyle anıldı. “Nâzım – Sen Gittin Gideli” başlıklı sergide, Gazeteci-Yazar Alâettin Bahçekapılı’nın bir araya getirdiği,  usta şairin ardından aydın, yazar ve şairlerin kaleme aldığı mektuplar Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde izleyiciyle buluştu.

 

Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Barışın, aşkın, özgürlüğün şairi, memleket sevdalısı Nâzım Hikmet 121. yaşına basarken, biz de onunla ilgili anlamlı bir etkinlikle Küçükçekmece’den bir vefa örneği sergilemek istedik.  Nâzım Hikmet, kağıdıyla, kalemiyle, mücadelesi ve düşünceleriyle yaşamaya devam ediyor” diye konuştu.

 

ALÂETTİN BAHÇEKAPILI: "İYİ Kİ DOĞDUN NÂZIM, İYİ Kİ SEVDANI YÜREĞİMİZE NAKŞETTİN"

 

Nâzım Hikmet’in ölümünün 50. yılında “Nâzım -Sen Gittin Gideli” diye bir kitap oluşturduğunu hatırlatan gazeteci yazar Alâettin Bahçekapılı, “O yıl, bir grup Nâzım sevdalısı dostumla Moskova’da Nâzım Hikmet’in mezarı başındaydım. Dostlarıma, mektuplar yazdırdım 'sen gittin gideli' diye başlayan… Aramızdan ayrılanların ardından mektup yazma yazdırma geleneğini oluşturan bir eylemdi bu, sevindirici bir işti. Bu sergide de gidenlerin ardından mektup yazma geleneğinin desteklenmesi gereğini topluma yaymak adına Küçükçekmece Belediyesi ön açtı ve bana destek oldu. Teşekkür ediyorum. İyi ki doğdun Nâzım. İyi ki bu memleketi sevdin. İyi ki sevdanı yüreğimize nakşettin” diye konuştu.

 

10 ŞUBAT’A DEK İZLENEBİLİR

 

 

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, “Son 2 yılda Nazım Hikmet ile ilgili pek çok çalışmaya imza attık. 119. doğum gününde usta şairin eserlerini içeren, M. Melih Güneş'in ‘Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde’ isimli, kaynak değerinde anlamlı bir kitabı dünya kitaplığına kazandırdık. 120. Yaş gününde Bilinmeyen Yönleriyle Basında Nâzım” isimli sergi ile anmıştık. Şimdi de bu özel sergiyi sanatseverlerle buluşturuyoruz. Gazeteci Yazar Alâettin Bahçekapılı’ya teşekkür ediyorum” dedi.

 

Nâzım’a 50 yıl sonra mektup yazanlar arasında Balaban, Refik Erduran, Hıfzı Topuz, Orhan Karaveli, Ataol Behramoğlu, Ahmet Özer, Yaşar Kemal, Mustafa Balel, Battal İlgezdi, Müjdat Gezen, Sunay Akın, Öner Yağcı, Ayten Mutlu, Alâettin Bahçekapılı, Ümit Tarı, Aslan Kavlak, Hüseyin Atabaş, Mustafa Ruhi Şirin, Selçuk Ülger, Korkut Akın, Güney Özkılınç, Saber Moghaddami, Veron Dedeoğlu, Gülsüm Cengiz, Cengiz Bektaş gibi isimler yer alıyor.

 

Sergi, 10 Şubat’a dek Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde izlenebilir.