54A305FC-C838-48FF-9C21-45A8167FD12A

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Murat Salim Tokaç’ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle, 1 Mayıs 2021'de görevinden alındığını ifade ederek, “Kamuoyunda bir firma ile çok yakın ilişkileri olduğu iddiaları olan Genel Müdür yolsuzluk nedeniyle mi görevden alındı?” diye sordu. 

CHP Halkla İlişkiler, Sağlık, Kültür ve Sanattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğün gerçekleştirdiği son 6 konserdeki ses sitemi kiralama fiyatlarının soru işaretlerine neden olduğunu kaydederek, “Bursa konserine kadar yapılan 5 konserde aynı firmadan 120 bin TL + KDV ye ses sistemleri kiralamıştı. Bursa için de aynı fiyata kiralanması istenmiş ancak Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası aynı markalardaki ses sistemlerini 18 bin TL+ KDV’ye kiralamıştır. Konser başına 102 bin TL + KDV kamu zararı olmuştur” dedi. 

CHP’li Akkuş İlgezdi, konuyu Meclis Gündemine taşıyarak, Genel Müdürün bu 5 konserdeki ses sitemi kiralama olayı nedeniyle mi görevden alındığını sordu. 

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bir soru önergesi vererek,

 

Genel Müdür neden görevden alınmıştır?

Genel Müdürün görevde olduğu dönemle ilgili olarak bir soruşturma açılmış mıdır?

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün düzenlediği Bursa konserinde ses sistemi kirası için ne kadar ödenmiştir? Hangi firmadan kiralanmıştır?

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün düzenlediği Antalya konserinde ses sistemi hangi firmadan kiralanmıştır? Kira için ne kadar ödenmiştir? 

Antalya konserinde ses sistemi kiralanan firmadan başka hangi konserler için hizmet alımı yapılmıştır? Konser başına ne ödeme yapılmıştır? 

Genel Müdürün görev sürecinde Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü hangi tarihlerde hangi konserleri düzenlemiştir? Bu konserlerdeki ses sistemi kira fiyatları ne kadardır?” diye sordu.