kapak_003502

 

 

 

Kültür-sanattan sorumlu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi pandemi döneminde en büyük zorluğu yaşayan sanat dünyasını 27 MART Dünya Tiyatrolar Günü’nde ele aldı. Özellikle iktidar döneminde birçok zorluğa maruz kaldığını belirttiği tiyatrolar için CHP’li Akkuş İlgezdi, “AKP iktidarı döneminde başta sansür olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya olan tiyatro dünyamız pandemi nedeniyle son bir yıldır yok olma tehdidi altında” ifadelerini kullandı. Öte yandan Akkuş İlgezdi Kültür ve Turizm  Bakanlığı’nın tiyatroları ve tiyatrocuları yok saydığının da altını çizdi.

 

 

CHP’li Akkuş İlgezdi 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili yaptığı basın açıklamasında tiyatrocuların pandemi nedeniyle 1 yıldan fazladır sahne alamadıklarını hatırlatarak, “19 Yıllık AKP iktidarında zaten baskı, sansür ve bir çok sorunla başa çıkmaya çalışan tiyatrocular Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteği olmadığı için tamamen tükendi. Pandemi bitse bile artık izleyecek tiyatro bulamayacağız” açıklamasında bulundu.

 

 “İŞ YAPAMAYAN TİYATROLARIN BORÇSUZ OLMASI MÜMKÜN DEĞİL”

 

Bakanlığın her yıl verdiği özel tiyatro desteğini pandemi nedeniyle 'veriyormuş' gibi bir algı yaratıldığını ifade eden  Akkuş İlgezdi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na CHP olarak bir kaynak önerdiklerini de hatırlatarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte CHP’li Akkuş İlgezdi’nin o açıklamaları:

 

*Destek için tiyatroların vergi ve SGK borcu olmaması şartı olduğu için pandemide tamamen kapanan iş yapamayan tiyatroların borçsuz olması mümkün değil. 

 

*Yıllarını tiyatroya veren duayen tiyatroculara destek vermeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı. Tiyatro camiasının bilmediği kişilerce kurulduğu anlaşılan akaryakıt, inşaat, makine, gıda, boya, spor malzemeleri firmalarına, kuyumculara destek sağlandı.

 

*Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tiyatroları ve tiyatrocuları yok saydı.

 

*Özel kopyalama harcı yüzde 100 sanatçıların hakkı olan bir fon. Bakanlık yıllardır bu paraya birçok farklı alanda kullanıyor.

 

*2017’de bu fonun büyüklüğü 320 milyon lira. Şu an bu fonda çok daha fazla miktar bulunuyor ama açıklanmıyor. 500 milyon lira olduğunu tahmin ediyoruz. Bu fonu sahibi olan ‘sanatçılar için kullanın’ çağrımızı bakanlık kabul etmedi.

 

*Kültür sanat emekçilerinin taleplerini saray kabinesi duymuyor ancak biz sorunu da biliyoruz, çözümü de biliyoruz.

 

*CHP iktidarında tiyatrolar başta olmak üzere sanatın 7 dalı da hem desteklenecek hem de hak ettiği önem verilecek. 

 

*CHP olarak, ikinci yüzyılına girecek olan Cumhuriyetimiz'in temelinin kültür olduğunu özümsemiş kadrolarımızla birlikte yılların yorduğu, ötekileştirdiği, ezdiği ve örselediği bütün sanatçılarımıza sahip çıkağız. 

 

*Tiyatrolar için emekçiler için halkımız için güzel günler yakın.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM