GUNDEM,-KONGRE

 

Ataşehir Belediye Meclisi Ocak ayı ilk toplantısına Ataşehir CHP 5. Olağan Kongresi damga vurdu. Toplantıda gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanı Mustafa Naim Yağcı, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin CHP İlçe 5. Olağan Kongresi’nde yaptığı “Sokaklarda yürüyorsan, akşam meyhanede oturuyorsan CHP'li belediye sayesinde.” açıklamasını eleştirdi. Yağcı, “Hangi saikle söyledi, bilemiyorum. Evet, meyhaneler vardır. Ama gençlerimiz yüzmeye Sancaktepe’ye, okumaya Üsküdar’a, alışverişe ise Ümraniye’ye gidiyor.  Ataşehir’in kültür ve spor alanlarıyla tercih edilmesini dilerdik.” dedi. Yağcı’nın ifadelerine yanıt veren CHP Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz ise, “Ataşehir çok yönlü bir ilçe. Meyhanesi de var, tiyatrosu da…  Biz bir partinin kongresini gelip burada konuşmayız” ifadelerini kullandı.

 

 

Ataşehir 2020 Ocak ayı birinci meclis toplantısında  gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Grup Başkanı Mustafa Naim Yağcı CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın’ı yeni görevi için tebrik etti. Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin kongrede yaptığı konuşmayı gündeme getiren Yağcı, “Battal İlgezdi’nin CHP Ataşehir 5. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmaya, sanırım talihsiz açıklama diyebiliriz. Daha önce mecliste içkili yer ruhsatları gündem olduğunda da aynı ifadeleri kullanmıştı. ‘Başka ilçelerden Ataşehir’e meyhanelere geliniyor ve Ataşehir bu noktada tercih edilen bir yerdir.’ ifadesini hangi saikle söyledi, bilemiyorum. Ancak CHP Kongresi olurken seçmenine karşı Ataşehir’de 10 yıllık bir belediye başkanlığı serüveni bulunan bir başkanın, Ataşehir’i farklı noktalara taşımış vizyon projeleriyle anlatacağı bir konuşma yapmasını beklerdim. Böyle bir şey olmadı, üzüldüm.” dedi.

 

 

“MEYHANEYE ATAŞEHİR’E, YÜZMEYE SANCAKTEPE’YE…”

 

AK Partili Yağcı, “Evet, meyhaneler vardır. Ama gençlerimiz yüzmeye Sancaktepe’ye, okumaya Üsküdar’a, alışverişe ise Ümraniye’ye gidiyor. Ataşehir’in kültür ve spor alanlarıyla tercih edilmesini dilerdik. Ancak Ataşehir’i bir vatandaşı olarak üzüntülerimizi ifade etmek istedik. Yani ufuk olarak çizdiğimiz bu ise, diğer ilçelerden Ataşehir’e meyhane için geliniyorsa bunu da Ataşehirlilerin takdirine sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

 

“ÜLKEMİZ ADINA GURURLUYUZ”

 

Türkiye Cumhuriyetince üretilen elektrikli otomobile ilişkin de konuşan Naim Yağcı, “Göğsümüzü kabartan, Türkiye’nin otomobili görücüye çıktı. Son teknoloji ile donatılmış, geleceğin çizgileri ile özgün tasarımıyla bizleri yeniden heyecanlandırmıştır. Ülkemiz adına gururluyuz.” ifadelerini kaydetti.

 

“MEYHANE AÇIKLAMASININ ALTINDA YATAN ÇOK ÖNEMLİ ŞEYLER VAR”

 

 

 

2018 yılı sayıştay raporu ile ilgili bilgilendirmeyi yapmak için kürsüye çıkan CHP Ataşehir Meclis Grup Başkanı İlhami Yılmaz,  AK Partili Naim Yağcı’nın ifadelerine ilişkin şunları söyledi: “ Burası ise belediye binası, bir ilçe başkanlığı kongresinde konuşulan şeyleri burada konuşmak kadar abesle iştigal bir şey olamaz. Sonuçta Belediye Başkanımız Battal İlgezdi’nin ‘Meyhaneler olduğu için insanlar Ataşehir’e geliyor.’ açıklamasının altında yatan çok önemli şeyler var. Her şeyden önce; Ataşehir çok yönlü bir ilçe. Meyhanesi de var, tiyatrosu da. Ataşehir hakikaten yaşanacak bir yer.   Diğer ilçelerle mukayese etmek istemiyoruz. Biz başka bir partinin yaptığı kongreyi gelip mecliste konuşmuyoruz. Konuşmayız da.” dedi. İlhami Yılmaz, CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın’ı tebrik ederken, CHP Ataşehir eski  İlçe eski Başkanı Hakkı Altınkaynak’a da tecrübelerinden dolayı minnettar olduklarını iletti.

 

“ABESLE İŞTİGAL DEMEK ABESLE İŞTİGALDİR”

 

Yağcı’nın yeniden söz alması üzerine mecliste CHP sıralarından sesler geldi, Yağcı bunun üzerine, “Gizli bir çekim yapmadık. Kamusal alanda konuşulan, ulusal medyada servis edilen bir olaydan bahsediyorum. Bir parti ilçe kongresinden değil,   belediye başkanının Ataşehir ilçesine ilişkin konuşmasından bahsettim. Asıl bunun abesle iştigal olduğunu ifade etmek, abesle iştigal bir durumdur.” diyerek İlhami Yılmaz'ı eleştirdi. Yılmaz ise, “ Yağcı, eğer AK Parti Meclis Grup Başkanı olarak böyle söylüyorsa haklıdır.” diyerek tartışmaya noktayı koydu.

 

Toplantıda yapılan oylama sonucu denetim komisyonu üyeleri seçildi. CHP’li İnal Bektaş 21 oy, CHP’li Uğurcan Demir 21 oy ve AK Partili Fatih Kayacı 16 oy alarak  üye olarak seçildiler.  

 

 

 

ŞEHİTLER UNUTULMADI

 

Toplantıda söz alan MHP’li Meclis Üyesi Hakan Arıkaya, şehitleri yâd etti: “4 Ocak 1968'de  ülkücü hareketin ilk şehidi olan Ruhi Kılıçkıran’la, 5 Ocak 2019’da İzmir Adliyesi önünde şehit verilen polis memuru Fethi Sekin’i ve kıymetli şair Arif Nihat Asyalı’yı rahmetle anıyorum.”

 

 

Konuşmaların ardından  gündem maddeleri ve teklifler, tüm üyeler tarafından oy birliğiyle komisyonlara gönderildi.

 

Teklifler:

• Denetim Komisyonuna Üye Seçimine ilişkin Yazı İşleri Müdürlüğünün 30/12/2019 tarihli ve E.2019-1095 sayılı teklifi.

 

• Meclis 2020 Yılı Çalışma Takvimine ilişkin Yazı İşleri Müdürlüğünün 30/12/2019 tarihli ve E.2019-1094 sayılı teklifi.

 

• Belediye Meclis Üyeleri Huzur Hakkına ilişkin Yazı İşleri Müdürlüğünün 30/12/2019 tarihli ve E.2019-1096 sayılı teklifi.

 

• (II) Sayılı Cetvel: Boş Kadro Değişikliğine (Memur) ilişkin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 31/12/2019 tarihli ve E.2019-2919 sayılı teklifi.

 

• 2020 yılında çalıştırılacak sözleşmeli personel adetleri ve ücretlerine ilişkin İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 31/12/2019 tarihli ve E.2019-2917 sayılı teklifi.

 

• Devlet Malzeme Ofisinden Araç Satın Alımına ilişkin Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün 20/12/2019 tarihli ve E.2019-1677 sayılı teklifi.

 

• Kadın Girişimciler ile Ataşehir Belediye Başkanı arasında imzalanan “Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi Sözleşmesi”nin tadiline ilişkin Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğünün 24/12/2019 tarihli ve E.2019-1173 sayılı teklifi.

 

• Ataşehir Belediyesi şirketlerine (ATABEL - ATAPER) müdür atamaları ve azil işlemlerinin yapılabilmesi için Ataşehir Belediye Başkanı Battal İLGEZDİ’nin yetkilendirilmesine ilişkin İşletme ve İştirakler Müdürlüğünün 24/12/2019 tarihli ve E.2019-1863 sayılı teklifi.

 

• Ataşehir Belediyesi Personel Limited Şirketine (ATAPER) müdür atamasına ilişkin İşletme ve İştirakler Müdürlüğünün 24/12/2019 tarihli ve E.2019-1864 sayılı teklifi.

 

• Belediye Zabıta Personeli aylık maktu fazla çalışma ücretlerinin tespitine ilişkin Zabıta Müdürlüğünün 30/12/2019 tarihli ve E.2019-10244 sayılı teklifi.

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM