BATTAL İLGEZDİ HİMMET KAYA 2021

 

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi 2021 yılının değerlendirmesini Ataşehir’de Gündem’e yaptı. İlgezdi’nin yılın 365 gününü değerlendirdiği konuşmasında erken seçim beklediğini açıklaması dikkat çekti. Öte yandan Battal İlgezdi Ataşehir’in bitmeyen çilesi haline gelen imar için ise “Kim çözerse başımın üzerinde yeri var” ifadesi de söyleşinin öne çıkan başlıklarından oldu.

 

İşte İlgezdi’nin Gazeteci Himmet Kaya ile yaptığı söyleşiden öne çıkanlar:

 

Küresel kriz koronavirüsle başlamak istiyorum.Gerçekten dünyayı kasıp kavuran, Türkiye'de de iki yıldır çok sıkıntı yaratan aynı zamanda ekonomiye de yansıyan bir süreç yaşıyoruz. Koronavirüste Ataşehir Belediyesi olarak ne gibi çalışmalar yaptınız?

 

“Koronavirüs insanların yaşam felsefesini değiştirdi. Ekonomik anlayışı da değiştirdi  ve ekonomik zorluklar da getirdi. Biz sadece Ataşehir Belediyesi olarak değil, Türkiye'nin her tarafında, İstanbul'un bütün belediyeleri olarak 39 belediye başkanı da koronavirüs sürecinde gerçekten ciddi bir hizmet verdi. Vatandaşa mümkün olduğu kadar herkese ulaşmaya çalıştık. Elimizden geleni yaptık. Çünkü bu siyaset üstü bir mesele. Tıpkı kentsel dönüşüm veya deprem gibi siyaset üstü mesele...” 

 

“PANDEMİDE BİZ HER GÜN ON BİN KİŞİYE YEMEK VERDİK”

 

“Bu anlamda emeği geçen tüm belediye başkanı arkadaşlarımıza, İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na buradan teşekkür ediyorum. Gerçekten o süreçte büyük gayret sarf ettik.  Pandemide biz her gün on bin kişiye yemek verdik. Bunu çok gizli şekilde yapıyoruz çünkü biliyoruz. Bir elin verdiğini asla diğeri görmemesi gerekiyor. Yine mümkün olduğu kadar ekonomi değil ama gıda anlamında ciddi destek verdik. İnsanların ihtiyaçları var. Yaşlılarımız var. Sanat ve kültür kurslarımızı dijital ortamda hiç aksatmadan devam ettirdik.”

 

Türkiye ekonomik anlamda çok kaotik bir ortamdan geçiyor. Yedi yaşındaki çocuk bile artık doları takip eder hale geldi. Bu da Türkiye'nin vatandaşlarının yoksullaştığını, orta direk diye bir şey kalmadığını gösteriyor. Bu anlamda belediye de bu ekonomik dar boğazdan etkileniyor mu?

 

“Her şeyde fiyatlar arttı. Çimentonun fiyatları ortada. İnşaatla ilgili yaptığımız yatırımlar var. Bununla ilgili maliyet artışları ciddi şekilde en az yüz elliye yakın artış gösterdi.  Hayat zorlaştı, asgari ücrette artışlar oldu. Zaten bütçenin yüzde yetmiş sekizini maaşlara veriyorduk. Yüzde yirmi ikilik bir yatırım vardı. Şimdi hesabı yapmaya korkuyoruz. Büyük ihtimalle yüzde seksen beşi maaşlara eklenecek. Sadece bizim için değil. Önümüzdeki süreçte bütün belediyeler için aynı şey geçerli.”

 

 

“BURASI DEVLET, DEVLETİN GİZLİLİĞİ OLMAZ” 

 

 

Yatırımlardan konu açılmışken Sayın İlgezdi, Mecliste de AK Partili Meclis Üyeleri ilçedeki yatırımların üzerinden size yükleniyorlar. Yatırımların çoğu bağışçılarla yapılıyor diye. Ataşehir Belediyesi ne yapıyor diyorlar yani. Sadece bağışlarla yatırımları yapıp diğer ekonomik kazanımlarını nereye yatırıyor? 

 

 “Türkiye'de en fazla müfettişin geldiği belediye Ataşehir Belediyesi’dir. Bilindiği gibi bir yıl açıkta kaldım. Yaşamımız, özel hayatımız hepsi denetlendi. Şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Türkiye'de en şeffaf  belediye biziz. İhaleleri hep internetten yapıyoruz. Belediyeye giden kaynaklar da ortada. Gelen para doğrultusunda, gider kaynaklar da ortada. Burası devlet, devletin gizliliği olmaz.” 

 

“BU GERÇEĞİ KABUL EDİYORUM ÇOK PERSONEL ÇALIŞTIRIYORUZ”

 

Bir önceki mecliste de gündeme gelen başka bir konu da belediyenin personel sayısı. Personel çalıştırıldığını söyleyip personele verdiğiniz paradan dolayı yatırım yapamadığınız işaret edildi. Siz böyle bir yol mu izliyorsunuz? Yoksa çok insan işe alarak istihdam alanı yaratmak mı amacınız?

 

“Bu gerçeği kabul ediyorum çok personel çalıştırıyoruz. Türkiye'de işsizlik var. Vatandaş belediye başkanlarını, belediye başkanı olarak görmüyor. Bizi işçi bulma kurumu gibi görüyorlar. Herkes iş istiyor. Yani Türkiye'deki genel tablo burada. Çocuklar en iyi okulları bitirmiş, iki üniversite bitirmişler. Biz de insanız tabii. Belki üç yüz, dört yüz personel daha noksanla bu işleri götürebiliriz ama insanların ihtiyacı var, talebi var. Biz de taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz.”

 

“BİZDEN ÖNCE O MAHALLELERİ HANGİ PARTİ YÖNETİYORDU? NE YAPMIŞ O PARTİ?” 

 

 “Yatırımlarla ilgili de şöyle bir şey var. Ataşehir'de yer var da yapmadık mı? Belediyenin mülkü vardı da, neyi yapmadık? Bana bir yer göster. Desinler ki; örneğin A mahallesinde belediyenin bir boş alanı var, kreş yap, okul yap, var da yapmadık mı? Ben özellikle altını çizmek istiyorum. Ben 2009’da  belediye başkanı olduğumda, Ataşehir Belediyesi'nin mülkiyetinin çoğu Ümraniye'ye yüzde 2,5 da Sancaktepe'nindi. Yani bir ilçe yapmışlar. Elime bir kağıt verdiler.” 

 

“FERHATPAŞA'DA ON BEŞ GÜNDE BİR ÇÖP ALINIYORDU ON BEŞ GÜNDE BİR SEFER ÇÖP ALINIR MI? AYIPTIR”

 

“Buyurun belediye başkanı! Belediye o günlerden bugünlere geldi arkadaşlar. İnsaf! Ben üç yüz milyon lira borçla aldım. Dünyanın neresinde sıfır belediye kuruluyor da üç yüz milyon TL borç alıyor? Daha sonra  bunları belli bir limite bağladık ve ödedik.Haciz kondu dedim. Hepiniz şahitsiniz. Bir kulübede bir belediye kurduk; buralara geldik. Ayrıca bizden önce yönetilen mahallelere baksınlar. Bizden önce o mahalleleri hangi parti yönetiyordu? Ne yapmış o parti? Ne yapmış bir şey mi yapmışlar? Yani onlar çok iyi yapmışlar, biz gelmiş kötü mü yapmışız? Tablo ortada.” 

 

“BİZ OYLARIMIZI ARTIRA ARTIRA YÜZ ELLİ İKİYLE GELDİK, BİR DAHAKİ DÖNEM YÜZDE  ALTMIŞ ALACAĞIZ”

 

Sizin çok dillendirdiğiniz muhalefet tarafından eleştirilen ‘Hiçbir şey yapmıyorsak çöpleri alıyoruz’ çıkışınız var. Bu konuyla ilgili bir açıklamanız var mı? 

 

“Var arkadaşlar her söylediğimin arkasındayım. Ferhatpaşa'da on beş günde bir çöp alınıyordu. On beş günde bir sefer çöp alınır mı? Yani bir şey yapmıyorsak onlara göre mahalleyi pislikten kurtardık. Biz oylarımızı arttıra artıra yüz elli ikiyle geldik, bir dahaki dönem yüzde altmış olacağız. Ben devletten bir gram yardım almadım.”

 

“AK PARTİLİ BELEDİYELERİN YÖNETTİĞİ YERLER BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN YAPILIYORDU”

 

 “Ben geçen dönem İBB’den yardım almadım, bu dönem almaya çalışıyoruz. İmarla ilgili sorunları çözmeye çalışıyoruz. Diğer ilçelere bir gidin, bir gezin. İstanbul'da daha Ekrem İmamoğlu’ndan önce, yapılan işlerin yüzde 90’nı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş ve TOKİ yapmış plan yani inşaatları. AK Partili belediyelerin yönettiği yerler büyükşehir tarafından yapılıyordu. Bana gelsin desinler sana yol yaptık. Sana park yaptık. Kültür merkezi vs. ne yapmışlar? Bir tane örnek göstersinler. Belediye olarak kendi imkanlarımızla, kendi yağımızla kavurmaya çalışıyoruz. Şimdi Ataşehir'i şöyle zannediyorlar. Ataşehir her tarafı gerçekten dört dörtlük konut, imar sorunu çözülmüş, altyapı sorunu çözülmüş, yol sorunu çözülmüş. Maalesef öyle bir şey yok arkadaşlar. Atatürk Mahallesi'nin dışında ve Doğu Ataşehir'in dışında İçerenköy'ün kısmen dışında, gerçekten imar durumu olan, yapılaşmaya müsait olan imarsız mahalleleri var. Ayıptır. Hangi çağdayız? İstanbul'da deprem bekleniyor. Gerçekçi olalım. Hangi görüşte olursanız olun, hangi siyasi parti olursa olsun, hangi siyasi belediyede olursa olsun bir bölgenin imar sorunu varsa o belediye başkanı orayı çözmek zorunda. Ekrem Bey (İmamoğlu) görevini yapıyor. Bütün ilçelerin gerçekten planlarını meclise getiriyor ve AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ortak bir anlayışla planlar çözülüyor.”

 

 Bu sene sonuna kadar bu planların tamamının çıkacağını söylemiştiniz. 

 

“Ben gerekli görüşmeleri yapıyorum. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi'nin buradaki büyükşehir meclis üyeleriyle hem de büyükşehirdeki yetkililerle görüşüyoruz. İBB'de  bir noktaya geldik. Bu ay çıkacaktı. Bazı aksaklıklar oldu. Ondan dolayı çıkmadı. Temennim önümüzdeki ay büyük ihtimalle çıkacak diye düşünüyorum. İçerenköy, Küçükbakkalköy, Mustafa Kemal, Aşık Veysel bu planda… Buradan  altını çiziyorum. Bu planı Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyeleri, İYİ Parti'nin meclis üyeleri, Milliyetçi Hareket Partisi, büyükşehir meclis üyeleri ve grup başkanıyla yapıyoruz. Bu eseri çıkarırken Cumhuriyet Halk Partisi'nin belediye başkanı olarak da ben kendime mal etmiyorum. Bunu yaparken bir ortak anlayışla beraber çıkarıyoruz. Yılın ilk ayı büyük olasılıkla bu bölgelerin imar planları çıkacak.”

 

“YETKİLER BİZDEN ALININCA ELİMİZ KOLUMUZ BAĞLI KALDI”

 

 

 İnönü Mahallesi'ndeki imar transferleriyle ilgili bir sorun vardı. Kıyıda kalanlar, dere yatağında kalanlarla imar transferi yapılacaktı. 

 

“Orası bir çözüme bağlanacak bilginiz olsun.” 

 

Başkanım imarla ilgili önemsediğiniz mahallelerin başında Yeni Çamlıca Mahallesi geliyor. O mahallenin hem mülkiyet sorunu vardı; hem de imar sorunu. Yılbaşı itibariyle tapu sorununu çözeceğinizi söylemiştiniz.

 

“Şimdi hatırlarsan ben ilk belediye başkanı olduğumda, acemi dönemimizde tapular için ‘Hemen tapuları vereceğiz inşallah’ demiştim. Şimdi çok doğaldır. İnsanlar hata yapabilir, eksik yapabilir. Bu da bir özeleştiridir. Biz yaparız diye geldik ama baktık ki; o dönemde bizim böyle bir yetkimiz yok. Sorun bizle çözülmüyor. Sorun büyükşehirde. Daha doğrusu bakanlıkta çözülüyor. Yetkiler bizden alınınca elimiz kolumuz bağlı kaldı.”

 

“İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARININ ÇATI DAHİ YAPMA YETKİLERİ YOK BİLİYORSUNUZ”

 

“Biz çatı dahi yapamıyoruz. İlçe belediye başkanlarının çatı dahi yapma yetkileri yok biliyorsunuz. Büyükşehrin onayından geçer planlar, ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından. TOKİ plan yapar, bize gönderir, onaylar. Bu iş çözülür. Ben gerekli çalışmaları yapıyorum şu anda. Bu yılbaşı itibariyle aslında bitmişti bu iş. Bir hafta aksadı.”

 

“BURADAN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’NİN YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

 

Yeni Çamlıca'nın imar çalışmaları ile ilgili belediyeden alınıp Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kendilerinin çözeceği konuşuluyor.

 

“Orası benim devletim, yapsınlar çözülsün. Vatandaşın sorunu çözülsün. Ben teşekkür edeyim. Buradan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yöneticilerine teşekkür ediyorum. Beraber yapalım, kendileri yapsın. Ben sorunun çözülmesini istiyorum.” 

 

“ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, ÖRNEK MAHALLESİ VE ESATPAŞA MAHALLESİ’NDEKİ YERLERİN DEVRİNİ BANA YAPSIN, BEN TAPUYU AK PARTİ'NİN ATAŞEHİR  İLÇE BAŞKANINA VEREYİM O DA ‘BEN YAPTIM’ DESİN”

 

“Örnek Mahallesi'nde Esatpaşa'da ve kısmen Mustafa Kemal TOKİ tapulu arsalar var biliyorsunuz. Bu tapular bir an önce verilmeli. Yazık, günah bu insanlara. Bu insanların mülkiyet sorunları var çözemiyorlar, sorunu çözsünler. Tapu sorununu kim çözerse başımın üzerinde yeri var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Örnek Mahallesi ve Esatpaşa Mahallesi’ndeki yerlerin devrini bana yapsın ben vatandaşa tapuyu AK Parti'nin Ataşehir  İlçe Başkanına vereyim o da ben yaptım desin. Bunda koşacak bir şey yok ki. Sonuçta vatandaşa hizmet ediyor.” 

 

“EVET BAĞIŞLARLA İŞ YAPIYORUM NE YAPAYIM? PARA MI BASAYIM? MERKEZ BANKASI BENDE Mİ?”

 

 

İBB meclisinde meclis üyelerinin imar planları çalışmalarını yavaştan aldığını düşünüyor musun?

 

“Ben kimsenin işi yavaşlattığını düşünmüyorum. Plan birden bire yapılmıyor. Sonuçta  arkadaşlar çalışıyorlar. Sadece burada AK Partili belediye meclis üyeleri yok. Bizim meclis üyelerimiz de var diğer partiler de var. Geçmişi örnek alarak ne siyaset yapılır ne de yol alabiliriz arkadaşlar.” 

 

Çok ütopik düşünmüyor musunuz? Rakip partiler sizi eleştiriyorlar. İlçede  siyaset biraz sert geçiyor.

 

“Bir yerde eleştiri olmazsa siyaset yapma şansı olmaz. siyasetin güzelliği burada. Eleştirsinler ben hiç rahatsız değilim bu işten. Bizim verilmeyecek hesabımız yok. Evet bağışlarla iş yapıyorum. Ne yapayım? Para mı basayım? Merkez Bankası bende mi?”

 

“VERSİNLER BANA DEVLETİN YETKİLERİNİ VALLAHİ BEN ONLAR GİBİ BEŞ YÜZ TANE BAĞIŞÇI BULURUM”

 

Ataşehir’e fen lisesi yapılıyor biliyorsunuz. Ve yapının hepsi bağışçı tarafından karşılanıyor. Ak Partililer ise sizin  yaptığınız çalışmalarda verilen bağışların binanın belirli bölgeleri olmasını yani cüzi bağışlar olduğunu iddia ediyorlar.

 

“BELEDİYE BAŞKANI OLDUĞUM GÜN İTİBARİYLE BUGÜNE KADAR HİÇBİR YERİ İMARA AÇMADIM”

 

“Şöyle söyleyeyim; buldular da yaptırmadın mı? Yani AK Partili meclis üyesi arkadaşlardan kim söylüyorsa bağışçıyı bulduk deyip geldi de ben mi yaptırmadım? Bulsun getirsinler kendi adlarına yapayım, anasının, babasının adına yapayım; benim için sıkıntım yok. Burası sonuçta devlet. Versinler bana devletin yetkilerini. Vallahi ben onlar gibi beş yüz tane bağışçı bulurum.”

 

“BU YAYGARALARLA NE KİMSE KİMSEYE OY VERİYOR; NE DE AFERİN  DİYOR” 

 

Son günlerde konuşulan Yarbay Ali Tatar Parkı da gündemden düşmüyor. Ataşehir'de siz yeşil alanı, parkı imara açtınız mı? 

 

"Ben size bir soru sormak istiyorum: İlçe belediye başkanının bir yeri imara açma yetkisi var mı? Belediye başkanı olduğum gün itibariyle bugüne kadar hiçbir yeri imara açmadım. Boş gazetelerde, bu konuşuluyor basınla ilgili arkadaşlarımız açıklamalarını yaptı. Bu yaygaralarla ne kimse kimseye oy veriyor; ne de aferin diyor. Birbirimizi kandırmanın gereği yok. Gerçek olan bir şey var. Burası on bin metrekareye yakın bir alan. Ali Tatar Parkı olarak ismini koyduk. Kadıköy döneminde burası ağaçlanmış. Ağaçlandırılmış, yeşillendirilmiş. Biz de burayı düzenledik. Ama orada 494,34 m2 vatandaşın şahsi malı. Parkı etkilemiyor. Şimdi siz malınızı niye bağışlayacaksınız belediyeye? Çünkü yasal hakkınızı, tapunuzu almışsınız. İmarlı bir yer burası. Ne yapacaksın? ‘Al Ataşehir Belediyesi buraya park mı yap diyeceksiniz?’ Bugünki rayiç bedelini yapsak yedi, sekiz milyon TL'lik yer. Niye vatandaş Ataşehir Belediyesi'ne imarlı, tapulu yerini versin? Vatandaş en sonunda geldi dedi; kardeşim ben inşaatımı yapıyorum." 

 

“BUNLARDAN KİMSEYE SİYASAL SİLAH ÇIKMAZ; İNSANA PRİM KAZANDIRMAZ. BİRAZ GERÇEKÇİ OLALIM”

 

 

“Ayrıca orada ağaçlar vardı. Ağaçların hepsini kesmedik. Kısmen bir kısmını kaldırdılar. Çevreye ve Şehircilik Bakanlığından, Orman Bakanlığı'ndan ve Kaymakamlıktan resmi yazı alınmış. Yani bu konuyla ilgili her şey açık. Ben yaptığım her işin arkasındayım arkadaşlar. Hiç sorun yok. Bunlardan kimseye siyasal silah çıkmaz; insana prim kazandırmaz. Biraz gerçekçi olalım. Yani gitmiş orada eylem yapıyorlar. Aklı başında insanlarsınız. Ayıptır. Bir sorun varsa gelin burada arayın beni. Oturup konuşalım. Ben size izah edeyim.”

 

“139 BİNEK ARAÇ BELEDİYEYE KAZANDIRDIK. ARTIK ARAÇ KİRALAMA İLE İLGİLİ KENDİ SORUNUMUZU KENDİMİZ ÇÖZECEĞİZ”

 

 

 

Personel sayısı eleştirilerinin akabinde personel servislerinin kaldırılacağı söyleniyor. Eleştirilerden sonra mı bu kararı aldınız? 

 

“Bir maliyet hesabı yaptık. Sonuçta biz küçülmek zorundayız. 139  binek araç belediyeye kazandırdık. Artık araç kiralama il ilgili kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. Güzergah tespiti yaptık. Herkes, bütün çalışan mesai arkadaşlarım bu güzergaha uyacaklar. Ve sistemli devam edecek.”

 

“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİSYONUMUZUN TELEFONU YİRMİ DÖRT SAAT AÇIK”

 

Bir başka yeni yapılanma da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunuz. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilen Türkiye'de tam tersine bir çalışma ile gündeme geldiniz.  

 

“Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonumuzun telefonu yirmi dört saat açık. Telefon numarası da kamuoyuna bildirildi. Örneğin bir sıkıntınız olduğu zaman yirmi dört saat içinde burayı arıyorsunuz. Merkezimizde psikolojik danışmanlık var. Başınıza bir sıkıntı geldiğinde anında belediyenin müdahale edeceği ekipleri var. Gidiyor alıp sizi getiriyor. Yetkili birimlere bildiriyor. Gereğini yapıyor.” 

 

“İSMİNİ YAŞATMAK ADINA BİZ DE BAŞAK CENGİZ SOKAĞI OLARAK ÇALIŞMA YAPIYORUZ.” 

 

Kadın ve şiddet deyince geçtiğimiz günlerde Ataşehir’de yaşanan Başak Cengiz cinayetini de konuşmadan edemeyeceğim. İlçenin belki de en güvenli diye bildiğimiz sokaklarından Karanfil Sokak’ta işlendi bu cinayet. Hatta anısına AK Partili meclis üyeleri de bir önerge sundu meclise, sokağın ismi Başka Cengiz olsun diye. 

 

“Gerçekten çok üzücü bir olay yaşadık Türkiye olarak... Genç bir kız burada katledildi. Toplumda o kadar çok asli insan var ki nerede ne olduğunu bilemezsiniz. Başak Cengiz o gün maalesef rast geliyor. Farklı biri de olabilirdi. gelebilirdi. İsmini yaşatmak adına biz de Başak Cengiz Sokağı olarak çalışma yapıyoruz.” 

 

“SON BİR HAFTADIR ERKEN SEÇİM GÖRMEYE BAŞLADIM”

 

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz ve işsizlik. Dövizin her geçen gün artışını ele aldığımızda erken seçim sizce olur mu, ne düşünüyorsunuz bu konuda?

 

“Benim son bir yıldır  söylediğim bir şey vardı. Erken seçim görmüyorum diye. Son bir haftadır erken seçim görmeye başladım. Herhalde öyle zannederim ki dokuzuncu ayda filan bir erken seçim olabilir. Çünkü bu bir rahatlama olacak. Önümüzdeki yaz da biliyorsun turizmle ilgili bir kaynak gelecek. O rahatlamadan sonra bir seçim olur diye düşünüyorum.”

 

“HEP SÖYLEDİĞİM ŞEY, ATAŞEHİR KURULDUĞUNDA GRİ YOKTU SİYAH VE BEYAZ VARDI. AMA BİZ ATAŞEHİR'DE FERHATPAŞA'YI, ATATÜRK MAHALLESİ’Nİ BİRLEŞTİRDİK. ARTIK SİYAH VE BEYAZ ORTADAN KALDIRDIK”

 

Ataşehir ulusal basının markajında. Bu durum Ataşehir'in çok cazip olmasından kaynaklı mı, yoksa sizin siyasi algılarınızdan mı kaynaklanıyor?

 

“Ataşehir çok hızla gelişen bir ilçe. Gerçekten İstanbul'un en nadide, en güzel ilçelerinden bir tanesi. Ataşehir’in yirmi dört saat ışıkları yanıyor.” 

 

“EĞER BİZ GELDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN İMAR DURUMU ÇÖZÜLMÜŞ OLSAYDI  BUGÜN ATAŞEHİR’İN HER MAHALLESİ PARİS GİBİ OLURDU”

 

“Biz kimsenin Ataşehir'de asla yaşam biçimine müdahale etmiyoruz. Hep söylediğim şey, Ataşehir kurulduğunda gri yoktu. Siyah ve beyaz vardı. Ama biz Ataşehir'e Ferhatpaşa'yı, Atatürk Mahallesi’ni birleştirdik. Artık siyah ve beyazı ortadan kaldırdık. Buradaki insanlar Ferhatpaşa'ya gidiyorlar. Ferhatpaşa'daki Atatürk Mahallesi'ne geliyor. Kimse kimsenin yaşam biçimi asla müdahale etmiyor. Onun için Ataşehir çok tercih edilen bir ilçe oldu. Eğer biz geldiğimiz günden itibaren imar durumu çözülmüş olsaydı bugün Ataşehir’in her mahallesi Paris gibi olurdu.”

 

“BEN SEÇİLENE KADAR CUMHURİYET HALK PARTİLİYİM, SEÇİLDİKTEN SONRA BU KENTİN BELEDİYE BAŞKANIYIM”

 

Ataşehir'de hemen hemen bütün partilerin temsilcilikleri var. Siz  seçilinceye kadar bir partiyi temsil ediyorsunuz. Seçildikten sonra Ataşehir'i temsil ediyorsunuz. Ataşehir’deki siyasi partilerle ilişkileriniz nasıl? 

 

“Partilerle ilişkilerimde hiçbir sıkıntım yok. Ben Ataşehir'in belediye başkanıyım. Bu kentte yaşayan siyasi partinin ilçe başkanları olsun, vatandaşı ben hiçbir problemim yok. Ben seçilene kadar Cumhuriyet Halk Partiliyim, seçildikten sonra bu kentin belediye başkanıyım.”

 

İBB ve Ataşehir AK Parti'ye geçiyor diye bir iddia dolaşıyor. Gerçekten öyle bir şey var mı yani? Kayyum yoluyla mı olacak bu sizce, nasıl olur? 

 

“Onu yasalara karşı soracaksın. Seçim yapılmış mı? Bir seçim var da seçimi kaybedilmiş, AK Parti'ye mi geçiliyor? Bu iddiaları  çok fazla önemsemeye gerek yok.”

 

Gümrük alanıyla ilgili hükümetin bir tasarrufu var. Ve orası daha önceki seçim beyannamelerinde  millet bahçesi yapılacaktı. Ama sonraki çalışmalarda yani yüzde seksenin imara açıldığını, yüzde yirmisinin de yeşil alan olarak ayrıldığı gözüküyor. 

 

“Öncelikle şunu söyleyeyim. Vaatler yapıldı. Seçim kampanyalarında bu vaatler olur. Biz de vaat etmiştik. Sonra 'ne iş yapıyor?' dedi yine. Tapu vereceğiz dedik; veremedik hemen, gördüğünüz gibi. Hâl ve gümrük Ataşehir için çok büyük sorun. Buranın gitmesi gerekiyor. Bu planlar yapıldığında ben bakanlığa yardımcı oldum. Ticaret Bakanlığının müsteşarı bize geldi. Tapuyla ilgili mülkiyetle ilgili sorunları vardı. İki sefer beni ziyaret ettiler. Bu planı yapınca benim haberim vardı. Ben plana itiraz etmedim günün gelmesine rağmen. Çünkü bu gümrüğün gitmesi gerekiyor. Ve sonuçta gümrük giderken bir maliyet karşılığı gidecek oraya.”

 

 Buradan devlet de para kazanacak mı? Nasıl yapılacak o binalar? 

 

“Maliyet boyutu var tabii. Şimdi burada  parayı kazanamazsan orada gümrüğü nasıl yapacaksın? Bana sorarsan yapma şansınız var mı? Yok. Ben olaya bakarken muhalefet olsun diye muhalefet yapmıyorum. Ben olaya mantıklı bakıyorum. Diyelim Cumhuriyet Halk Partisi iktidara geldi. Böyle plan uyguluyor şimdi. Niye mahkemeye gideceksin? Yanlış bir uygulama. Doğrusu olan burasıdır. Bu uygulama hayata geçmiştir. İmar durumu çıkmıştır. Evet konut da yapıyor, park da yapıyor.”

 

 “İmara açılan yerin emsali nedir?

 

2.07 emsal değeri. 

 

Hâl ile ilgili gelişmeler hakkında neler söyleyeceksiniz? Daha önceki seçimde yine kaldırılması gündeme gelmişti. 

 

 

“Hâlde benim yetkim yok biliyorsun. ‘Biz geldiğimizde kaldıracağız’ dendi. İBB Başkanımız  Ekrem Bey’le de bu konuştuk.  Hâl yapılıyor. İnşaatı kısmen devam ediyor; ama süreç gider mi, gitmez mi? Orasını bilemiyorum."

 

Yaklaşık 13 yıldır Ataşehir’e Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz. Tabii bir ekibiniz var, ekiple çalışıyorsunuz. Şöyle bir soru geliyor; aynı müdürler, aynı başkan yardımcılarıyla uzun yıllardır devam ediliyor. Artık bir taze kana ihtiyaç var deniyor. Siz de aynı düşünceye sahip misiniz? Yahut öyle bir tasarrufunuz olacak mı?

 

“Ben hangi arkadaşımla kaç kilometre yol yürüyeceğimi bilerek çok riskli olmadığı müddetçe müdürü veya başkan yardımcısını değiştirmiyorum.Ben arkadaşlarımı ezemem.”

 

 

“ATAŞEHİRLİ’NİN NEFES ALABİLECEĞİ YÜZ ELLİ BİN METRE KARELİK BİR ALAN OLUYOR”

 

 

Atatürk Mahallesi’ndeki golf alanı, İçerenköy’deki kültür merkezi ve Atatürk Kütüphanesi çalışmalarınız ne zaman bitiyor?

 

"6 ay içinde golf sahasındaki çalışmalarımız bitiyor.  Vatandaşlara buradan bir çağrı yapıyorum. Mutlaka gitsinler. Çok güzel bir mekan olacak. Ataşehirli’nin nefes alabileceği yüz elli bin metrekarelik bir alan oluyor." 

 

“ATATÜRK KÜTÜPHANESİ VE ATATÜRK MÜZESİ YAPIYORUZ”

 

 

“Diğer taraftan eski  İnönü'ye çıkan su deposunun olduğu yer var biliyorsunuz. Şimdi oraya Atatürk Kütüphanesi ve Atatürk Müzesi yapıyoruz. İçerenköy'deki kültür merkezi  önümüzdeki yıl sonu itibariyle bitecek. İstanbul'un en güzel kültür merkezi olacak. Ataşehir'in büyük ihtiyaçlarını karşılayacak diye düşünüyorum.”

 

“YİNE ATATÜRK MAHALLESİ'NE BİR TIP MERKEZİ İHALESİNİ YAPTIM, BAŞLADIM”

 

“Yine Atatürk Mahallesi'ne bir tıp merkezi ihalesini yaptım, başladım. Orayı bitireceğim önümüzdeki yıl sonu itibariyle.”

 

 ATAŞEHİR’DE KREŞ YAPIMI DEVAM EDİYOR

 

“Yani üç dört tane kreş başladım, yapıyorum, bitireceğim onları. Para yok diyorlar ama bir yerden bulup yapıyorum işte. Sonuçta önemli olan ortaya bir şey çıkarmak. Bu imkanları Ataşehir Belediyesi'nin kendi öz kaynakları ve aldığımız hibelerle yapıyoruz. Yani sağdan sol aldığım bağışlarla ben bu işi yapıyorum.”

 

 “BİR DAHA ALTINI ÇİZMEK İSTİYORUM SEÇİMİ ASLA KAYBETMEYİZ"

 

 Ataşehir 2024’te seçime girecek ister istemez. O seçimlerde aday olacak mısınız?

 

 “Şu an konuşmak için çok erken.” 

 

 

 En yakın rakiple aranızdaki puan farkı hakkında bir tahmininiz var mı?

 

 “O gün geldiğinde konuşuruz. Ama şunu iyi biliyorum ki; seçim kaybetmeyiz. Bir daha altını çizmek istiyorum seçimi asla kaybetmeyiz. Biz Ataşehir'den, Ataşehir'de bizden memnun. AK Partili arkadaşlar, İYİ Partili dostlarımızla, diğer siyasi parti arkadaşlarımızla bizim problemimiz yok. Mecliste tabii ki; olacak tartışmalar olur da. O arkadaşlar da bu mecliste gündeme getirdiği meseleleri Ataşehir'in menfaatleri için getiriyorlar.”