unnamed

 

Ataşehir Belediyesi ilçe olduğu günden bugüne dek her yaştan Ataşehirliye kültür sanat etkinlikleri sunmaya devam ediyor.

 

Ataşehir Belediyesi  pandemi sürecinde de kültür sanat etkinliğine hız kesmeden devam ediyor. Sanatı evlere sığdıran belediye,  E-Kültür Merkezi etkinlikleriyle yeni yılda da vatandaşları sanatla buluşturuyor.

 

 

RADYO KONSERLERİ VE DİJİTAL KONSERLER

 

Radyo programı yapımcısı Erdeniz Erol’un Radyo Ataşehir’e özel olarak hazırladığı “Bir Arkadaş Uğrayacaktı’’ radyo programı her hafta farklı bir bölümle sanatçıların akustik performanslarını evinize konuk etmeye devam ediyor. Programa bu ay sırasıyla; 10 Ocak Pazar günü Halk Müziği sanatçısı Derd’Ali, 17 Ocak Pazar günü Rock Müziğin başarılı temsilcilerinden Selçuk Sami Cingi, 24 Ocak Pazar günü de Engin Kandemir ve Cevdet Berkay Yavuz ikilisi katılıyor.

 

Ocak ayının dijital konserinde Halk müziği sanatçısı Yusuf Gül zengin bir repertuvarla Ataşehirli dinleyicilerle buluşacak. Her ay ilgiyle izlenen “Ataşehir’in Sesleri” projesinde ocak ayının iki konuğu sırasıyla flüt sanatçısı Bülent Evcil ve Karadeniz müziğinin başarılı icracılarından Selim Bölükbaşı olacak.

Anadolu’dan Sesler dizisinde Ocak ayı programının ilk bölümde Giresun/Çamoluklu ses sanatçısı Sabit Münüklü kendi eserlerinin yanı sıra birbirinden güzel ezgilere kattığı değerli yorumuyla müzikseverlerle olacak.

 

PUKİ ÇOCUK TİYATROLARI ATAŞEHİR’E MİSAFİR OLUYOR

 

Aralık ayında Ataşehirli çocuklarla tanışan ve kısa sürede miniklerin sevgilisi olan kukla Puki, 3-6 yaş grubu için hazırlanmış öğretici ve eğitici beş bölümle maceralarına devam ediyor. “Puki Parkta” isimli oyun her bölümde farklı bir çocuk tiyatro topluğundan konuğu ile sürüyor. Bu ayki konuklar; Tiyatro Yeni Çizgi, Tiyatro Gülgeç, Mavi Nokta, Q Performans ve Primat Atölye tiyatro grupları olacak.

Ocak ayının bir başka çocuk tiyatrosu etkinliği de Mavi Uçurtma Komedi Tiyatrosu tarafından sergilenecek “Çılgın Nuri ve Tembel Kamber” isimli oyun.

 

SOHBETİN SANAT HALİ DEVAM EDİYOR SEMİNERLERLE TARİH YAŞANIYOR

Ataşehir Belediyesi E-Kültür Merkezi’nin “Çağdaş Sanat Bölümü” koordinatörlüğünü üstlenen Prof. Marcus Graf  Sanat Tarihi  Seminerleri’ne her ay farklı bir konuyla devam ediyor. Ocak ayında Prof. Marcus Graf, “Yeniden Doğuş Mu?” adlı seminerinde, 15’inci ve 16’ncı yüzyılda Avrupa'daki sanat eserlerinin estetiği ve kavramlarını tartışarak Rönesans sanatını irdeliyor.

Moderatör Melike Bayık, Galeri Sohbetleri’nde bu ay 2004 yılında kurulan “x-ist” kurucusu Daryo Beskinazi ile ekonomik ve güncel parametrelere göre Türkiye sanat piyasasından söz ediyor.

Müze Sohbetleri’nde ocak ayında Hatice Utkan Özden, OMM müzesi direktörü Defne Caseretto ile bir müzenin kuruluş hikayesini ve bir müze nasıl kurulur konusunu kent kültürü açısından irdeliyor.

Çağdaş Sanat Buluşmaları'nda bu ay argonotlar.com kurucusu, sanat yazarı Kültigin Kağan Akbulut moderatörlüğünde sanat yazarı, küratör Dr. Necmi Sönmez ile 1945 sonrasında Paris'e yönelen sanatçı göçünden hareketle günümüze uzanan bir konuşma gerçekleştirecek.

Sanatçı Sohbetleri’nde Öykü Demirci konuğu sanatçı Gözde İlkin ile yaşamı, üretim pratikleri ve sanatsal üretiminin temel kavramlarını tartışarak, sanatçının katıldığı rezidans programları ve bienallerdeki deyimleri üzerine sohbet ediyor.

 

 EDEBİYAT AKŞAMLARI

Akademisyen, yazar, çevirmen, eleştirmen ve editörlerle her ay bir kurgu metin incelenen Edebiyat Akşamları programında bu ay “1Kitap1Mekan”ın yaratıcısı Duygu Özdemir moderatörlüğünde editör-çevirmen Emrah Serdan ile Albert Camus'nün yazarlığı ve ''Sisifos Söylemi'' adlı kitabı üzerine bir konuşma gerçekleştirilecek.

“Yazarlar Çocuklarla Buluşuyor” söyleşi programının ocak ayı konuğu akademisyen, çocuk kitapları yazarı ve müzisyen Göknil Özkök Sezener olacak. Yazar Neslihan Önderoğlu ve Göknil Özkök Sezener, Edebiyatın Müziği başlığıyla edebiyat ve müzik bağlamında keyifli bir söyleşi gerçekleştirecekler.

Şairlerin umut temalı şiirlerini okudukları “Umut Şiirleri” ocak ayı konuğu ise Özgün Enver Bulut.

Ocak ayından itibaren gazeteci İsmail Afacan, şiir üstüne düşünen eleştirmen, şair, yazarlarla Şiir Üstüne Konuşmalar adlı bir sohbet programı gerçekleştirecek. İsmail Afacan'ın ilk konuğu, İkinci Yeni'yi odağına aldığı kitabıyla akademisyen Yalçın Armağan.

 

 YAŞAMA DAİR SÖYLEŞİLER

Tarih Okulu programının konuğu akademisyen yazar Hüseyin Serdar Tabakoğlu ve moderatör Olgay Söyler, 11’inci yüzyıldan itibaren Akdeniz'de gelişen Türk hâkimiyeti üzerine bir konuşma gerçekleştirecekler.

Yaşama Dair Söyleşiler bölümünde hepimizi çok yakından ilgilendiren bir konu var: Salgın Hafızası ve Kentler. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Fatih Artvinli ve şehir plancısı-mimarlık tarihçisi Gizem Kıygı Salgın bu konuda nitelikli bir sohbet gerçekleştirecekler.

Sinema Konuşmaları’nda yazar Kadir İncesu, Hulusi Kentmen’in torunu Melek Kentmen ile usta oyuncuyu konu alan bir sohbet gerçekleştirecek.

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM