ATAŞEHİR DESTEK KAFTANCIOĞLU

 

 

CHP İstanbul İl Örgütünün İstanbul’un 39 ilçesinde  başlattığı “İstanbul Sözleşmesi Uygulansın, Kadınlar Yaşasın” kampanyası  Ataşehir’de de gerçekleştirildi. Küçükbakkalköy Kapalı Pazar alanında gerçekleşen etkinlikte konuşan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “CHP olarak biz yaşı, giyimi, kuşamı ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun bütün kadınları savunmak ve onların haklarını hep birlikte onlara anlatıp çalışmak zorundayız. Bizler eşitlik ve adalet temelli hizmet verdiğimizde siyasetin de siyasetçinin de toplumun da nasıl dönüştüğüne tanıklık edeceğiz. Saraydakiler halkla arasına buzlu cam ördüler. Bizler kendisine parmak sallayanlara karşı çıkıp ‘benim haklarım var sen bana bunu yaparsan bu devletin kurumları ve yasaları seni cezalandırır yapamazsın’ demesini sağlamak için İstanbul Sözleşmesi’ni yılmadan, bıkmadan yorulmadan anlatacağız.”  ifadelerini kullandı. Etkinlik sonunda hayatını kaybeden kadınlar adına gökyüzüne renkli balonlar uçuruldu.

 

Her gün yeni bir kadın cinayetine uyanılan Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının tartışılması CHP’yi harekete geçirdi. İl genelinde düzenlenen “İstanbul Sözleşmesi Uygulansın Kadınlar Yaşasın” kampanyası ile farkındalık oluşturarak kadınların haklarını koruyan sözleşmenin uygulanması için Ataşehir’den de kampanyaya büyük destek geldi. 

CHP Ataşehir Kadın Kollarının öncülük ettiği etkinliğe CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İlçe Başkanı Celal Yalçın, CHP Ataşehir Kadın Kolu Başkanı Seval Düzenli, Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Ataşehir Belediyesi Meclis Başkanı Sevgi Uluğ, Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları Abdullah Der, Sadık Semih Kayhan, CHP Gençlik Kolları Başkanı Erdi Açıkgül, CHP ilçe yönetimi ile çok sayıda Ataşehirli katılım sağladı.

 

 

“İstanbul Sözleşmesi Uygulansın Kadınlar Yaşasın” kampanyasına ev sahipliği yapan CHP Ataşehir Kadın Kolları adına konuşma yapan Seval Düzenli, “Daha kaç kadın ölmek istemiyorum diye bağıracak?” dedi. Düzenli konuşmasında şu sözlere yer verdi: “ İstanbul Sözleşmesi şiddete maruz kalan tüm kadınların korunmasını ve desteklenmesini sağlıyor. CHP Ataşehir örgütü olarak bütün mahallelerimizde yurttaşlarımıza ve komşularımıza İstanbul Sözleşmesi'ni anlatacağız. Kadın Kolları olarak kadın haklarına sahip çıkma sorumluluğunu taşıyor bu sözleşmenin uygulanması için var gücümüzle çalışmayı görev kabul ediyoruz.”

Kampanyanın bir diğer destekçisi olan CHP Ataşehir İlçe Başkanı Celal Yalçın ise, “CHP Ataşehir örgütü olarak, CHP İstanbul İl Başkanlığımızın İstanbul çapında başlattığı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın Kadınlar Yaşasın” kapsamında bugün Ataşehir’deyiz. Ama bugün Ataşehir ’deki ses Hakkâri’de, Şırnak’ta, Ege’de ve Akdeniz’de olmalı. Çünkü bütün kadınların, mazlumların haksızlıklara uğrayanların yanında her zaman CHP örgütleri olmuştur.  Bugün burada çıkacak ses yarın olumsuz bir olayın olmaması içindir. Buraya gelerek bu etkinliğe omuzdaş olan, gönül veren, kadınlar öldürülmesin mücadelesine bir taş koyan tüm örgütümüzün emeklerine, yüreklerine sağlık diyorum. Bizler kadınlar ölmesin diye her zaman alanlarda, sokaklarda olacağız” dedi.

 

“Halkın derdini çözemiyorsanız eğer siyaset yapmanızın bir anlamı yoktur” diyerek konuşmasına başlayan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise şu ifadeleri kullandı: 

 

*Halkın patisinde bizler siyaset yaparken başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere hak, hukuk, adalet diyerek siyaset yapıyoruz. Halkın partisi demişken CHP’li belediyeler şu an bulunduğumuz Ataşehir Belediyesi gibi binlerce belediyemiz kendileri için değil, sizin, bizim, hepimizin sorunlarını çözmek için siyaset yapıyor. Halk demişken biz de CHP İstanbul Örgütü olarak  halkın en önemli sorunlarını yine halkımızla beraber nasıl çözebiliriz diye birbirimize anlatmak, anlaşmak ve hep beraber sorunlarımızı çözmek için buradayız.

 

 

*Halk dedik halkın gerçek gündemi dedik ve gerçek gündemin de salgın döneminde yoksulluk olduğunu biliyoruz. Bunu görmeyen saraydakiler pazara girse halkın gerçek derdini görecekler.Saraydakiler halkla arasına buzlu cam ördüler. 

 

*Kadınlar dedik, bu memlekette daha birkaç dakika önce bir ilimizde 18 yaşına bile gelmemiş gencecik kızımızı üzülerek söylüyorum o sizin de kızınız olabilirdi, sizin de kardeşiniz olabilirdi, bir kamu görevlisi tarafından, bir ırz düşmanı tarafından tecavüz edildiği için tutuklanıyor. Ona buna 10 yıl 20 yıl ceza verenler şu anda tutuklanması gereken kişiyi serbest bırakıyorlar. Niye? Kaçma şüphesi yokmuş(!) Cezaevinde tutulan, haksız yere tutuklanan gazetecilerin kaçma şüphesi mi var? İstanbul İl  başkanı halka hakikatleri söylüyor diye ceza veriliyor. Sen  vatandaşı taciz eden, tecavüz eden hırsızlık yapanları“benim gibi düşünüyor” diye serbest bırakırsan bu halkın vicdanıyla oynarsın.

 

*İstanbul Sözleşmesi diyoruz. Sadece benim hakkım değil, burada bulunan kadın arkadaşlarımızın hakkı değil, bu topraklarda kadın olup da eziyet çekmeyen sözlü tacize maruz kalmayan, şiddete maruz kalmayan kadın yok mu? Bütün kadınlar olarak ve kadın mücadelesine destek veren bütün erkek arkadaşlarımızla birlikte ve CHP olarak biz  yaşı, giyimi kuşamı ne olursa olsun, düşüncesi ne olursa olsun bütün kadınları savunmak ve onların haklarını hep birlikte onlara anlatıp çalışmak zorundayız. İşte bu nedenle İstanbul Sözleşmesi çok önemlidir.

 

*İstanbul Sözleşmesi sadece İstanbullu kadınları ilgilendirmiyor. İstanbul’da imzalandığı için adı İstanbul Sözleşmesi ama tüm Türkiye’deki hatta dünyada şiddet gören güçsüzleştirilen, öldürülen bütün kadınları ilgilendiren bir durum. O yüzden biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak iki hafta boyunca 16 milyon İstanbullu’ya  hepimiz farklıyız ama hepimiz eşitiz demek için, bizler İstanbul Sözleşmesi’nde anlatılanların ne olduğunu anlatıp, hep birlikte buna sahip çıkıp, hep birlikte mücadelesini verip, bütün kadınları güçlendireceğiz.

 

*Bizler kendisine parmak sallayanlara karşı çıkıp ‘benim haklarım var sen bana bunu yaparsan bu devletin kurumları ve yasaları seni cezalandırır yapamazsın’ demesini sağlamak için İstanbul Sözleşmesi’ni yılmadan, bıkmadan yorulmadan anlatacağız.” 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM