1a2087e99c214ef98f68676d310e2de8

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt içi ve yurt dışında giymiş olduğu 125 farklı kıyafet ve onların hikâyeleri 22 Ekim’e kadar Ataşehir’de sergilenecek.

 

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında “Atatürk’ün Hayatı Boyunca Giymiş Olduğu Askeri ve Sivil Kıyafetler” isimli sergi Ataşehir’de açıldı. Ataşehir Belediyesi’nin destekleri, Ataşehir Yenişehir Mahalle Muhtarı Mustafa Arı’nın öncülüğünde ve Nova Arsa ana sponsorluğunda geniş katılımlı bir törenle gerçekleşen serginin açılışı DasDas Sergi Salonu’nda yapıldı. Serginin hazırlanması sürecine, Ataşehir Kent Konseyi ve Ataşehir Rehberi’nin yanı sıra çeşitli sivil toplum kuruluşları da katkı sağladı.

 

Serginin açılışına; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Belediye Meclis Başkan Vekili Kudret Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Birim Müdürleri, Siyasi Parti İl ve İlçe Temsilcileri, STK yöneticileri, Ataşehirli muhtarlar ve Nova Arsa Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Turgay Kolcuoğu ile çok sayıda konuk katıldı.

 

Sunuculuğunu  Tuğba Özay ve Şenol İpek’in yaptığı sergi açılışının kurdele kesimi, gerçekleştirilen konuşmaların ardından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve davetli konukların katımlıyla gerçekleştirildi. Sergi açılışı öncesi sanatçı İlhan Güryalçın Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan mini bir konser verdi.

Atatürk’ün yurt içi ve yurtdışında giymiş olduğu 125 farklı kıyafeti aslına uygun olarak hazırlayan, Atatürk Kıyafetleri ve Kültürü, Araştırma Merkezi Kurucusu Modacı Hüseyin Özkan tarafından Başkan İlgezdi ve katılımcılara sergi hakkında bilgiler aktarıldı. Hüseyin Özkan, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Atamızın giyim tarzını yansıtan kıyafetleri Ataşehir’de sergilemekten dolayı çok mutluyuz. Sergide Atatürk’ün o günkü koşullar içinde oluşturduğu stil ikonu ile nasıl bir kıyafet kültürü ve moda tarzına sahip olduğunu sergiliyoruz. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum, Atamızın kıyafetlerini ve giyim kültürünü yakından görme fırsatı bulmak isteyen tüm İstanbulluları sergimize davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.