Anne-ulaşımına-şartlı-onay

 

İBB Başkanı İmamoğlu vaat etmişti, dört yaş ve altı çocuğu olanlara ücretsiz ulaşım kartına meclisten şartlı onay kararı çıktı. Mecliste çoğunlukta olan AK Parti grubu kartın Sayıştay’dan olumlu görüş şartı ile verilmesi yönünde karar aldı. CHP grubu ise, bu karara tepki göstererek meclisin karar yetkisinin Sayıştay’a verildiğini söyledi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı sürecinde vaat ettiği  “4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım”ı meclise geldi. Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan teklif yaklaşık 1 milyon 600 anneyi ilgilendiriyor.

 

Teklifte, annelerin sosyal hayata katılım ve ulaşım hareketliliğini artırmak, özel araç kullanımını azaltarak toplu ulaşımı teşvik etmek, ve buna bağlı otomobil kullanımından kaynaklı karbon salınımını azaltmak, aile ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul'da 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi, toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması önerildi.

 

Teklife ilişkin Hukuk-Halkla İlişkiler-Kadın, Aile ve Çocuk komisyonları tarafından hazırlanan ortak raporda, hizmet alınan toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması konusu Sayıştay'ın olumlu görüşünün alınması kaydı ile uygun görüldü. Karar oy birliği ile kabul edildi.

“KARAR ALMA YETKİSİ MECLİSTE”

Hukuk Komisyonu'nun CHP'li Üyesi Ülkü Sakalar, Sayıştay'ın istişare değil denetim makamı olduğuna dikkat çekerek “Meclisin karar alma yetkisini Sayıştay'a veriyoruz. Daha önce liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz ulaşım hakkı verdik. Aykırılık varsa orada da var. Bunu Sayıştay'a sormadık. Kanuna aykırı bir durum yok, bu konuda karar alma yetkisi mecliste” dedi.

 

“SAYIŞTAY İSTİŞARE MAKAMI DEĞİL AMA GÖRÜŞ YETKİSİ VAR”

 

AK Parti’li Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar da AK Parti grubunun bu konuda olumsuz görüşü olmadığını belirterek “Sayıştay istişare makamı değil ama görüş yetkisi var. Sayıştay uygun bulmazsa ve bu kararı alırsak tüm üyelerine kişi borcu çıkar” dedi.

 

Karar oy birliği ile kabul edildi. Sayıştay'dan konuyla ilgili olumlu karar çıkması halinde annelere ücretsiz ulaşım hakkı tanınacak.

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM