QAKJ

 

 

Mecliste 2020 bütçesi kabul edildi. Tarımdan kamuya kadar vatandaşların üzerindeki maddi yükümlülükleri hafifletecek önergeler reddedildi. Asgari ücretle çalışanların vergiden muaf tutulmasından, EYT’lilere emeklilik tanınmasına kadar kapsayan önergelere AK Parti ve MHP’den ret oyu geldi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) meclisinde 29 Kasım’da zamma karşı olduklarını söyleyerek suya zam teklifini reddeden AK Parti'li üyeler, TBMM'de vatandaşın yüzünü güldürecek kanun teklifler için ret oyu verdi.

 

Bütçe görüşmeleri TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda tamamlandı. Bütçenin son günü Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) altı komisyon üyesi Abdüllatif Şener, Süleyman Girgin, Bülent Kuşoğlu, Cavit Arı, Kamil Okyay Sındır ve Emine Gülizar Emecan yedi ayrı konuda önerge verdi. Ancak bu önergelerin tümü AK Parti ile MHP’li milletvekillerinin  oylarıyla reddedildi.

 

 

Reddedilen önergeler şöyle:

 

Kamuda asgari ücretle çalışanlar, vergiden muaf olsun.

 

– Sağlık çalışanları, öğretmenler, din görevlileri ve Emniyet mensupları ile şehit aileleri ve gazilerin ek göstergeleri, yüzde 20 arttırılsın.

 

– Çiftçilerin tarımsal üretimde kullandıkları mallar ÖTV ve KDV'den muaf tutulsun.

 

– Elektrik faturalarından, TRT payı, sayaç okuma, kayıp kaçak gideri gibi hiçbir ad altında ücret alınmasın.

 

– Elektrik ve doğalgaz bedeli, abonelerin gelir düzeyi dikkate alınarak indirimli olarak uygulansın. Engellilere de indirim yapılsın.

 

– Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), yani prim ödeme gün sayısını dolduran ancak yaş haddine takılanlar için emeklilik hakkı tanınsın.

 

– Cami, kilise, sinagog ve cemevleri gibi tüm ibadethanelerin tadilat masrafları ve bina giderlerini (elektrik-su-ısınma) Diyanet karşılasın.

 

BAKANLIĞA ARAÇ ALINMASINI KAPSAYAN ÖNERGE ONAYLANDI

 

İktidar bu önergeleri reddederken AK Parti'li milletvekillerinin verdiği bir önerge kabul edildi ve Ticaret Bakanlığı'na bir otobüs, beş minibüs dahil toplam 110 araç alınması benimsendi. Bu araçlar gümrük kanunu gereği tasfiye edilecekler arasından karşılanacak ve bakanlığın bölge müdürlükleri tarafından kullanılacak.

 KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM