64HH

 

 

MECLİSTE DEVİR TESLİM...

 

Ataşehir Belediye Meclisi yine tartışmalara ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesi ilk gerginliğe sebep olan Ak Partili grubun  toplantı saatinde meclise gelmemesine  CHP’li meclis üyeleri ses yükseltirken Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi  de grubu eleştirdi. İlgezdi, “ Bu yapılan olay hem meclisimize hem de buradaki insanlara yapılan bir saygısızlıktır. Koronavirüsün pik yaptığı bu zamanda bu davranışı kınıyorum” ifadelerini kullandı. Ak Partili grubun gelmesiyle başlayan toplantıda yeni meclis başkanı ve komisyon üyeleri seçildi. Toplantının en dikkat çekici konusu ise Ak Partili Meclis Üyelerinin geçen yıl tekrarladıkları “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” na karşı tepkileri oldu. Geçtiğimiz yıl seçimlerde komisyona üye vermeyerek tepkilerini belirten grup, bu sefer de komisyonun tamamen kaldırılmasını  meclise sundu. Önerinin oylanması sırasında salonu bir süreliğine terk eden gruba CHP’li İlhami Yılmaz tepki göstererek, “Oylama sonrası hiç gelmeyin” dedi.

 

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında meclis başkan vekili ve komisyon seçimleri yapıldı. İki yıldır Meclis 1.Başkan Vekilliği yapan Sevgi Uluğ’nun yerine CHP’li Kudret Aslan ve ikinci başkan vekili olarak ise CHP’li Tuğba Dönmez aday gösterildi. Kapalı oylama sonrası Kudret Aslan Meclis Başkan Vekilliğine seçilirken Tuğba Dönmez ise ikinci başkan vekili oldu.  Başkanlık seçiminden sonra Sevgi Uluğ, son olarak sunduğu meclis toplantısında  divan kâtip üyeleri ve encümen üye seçimlerini  yönetti. 

 

Divan Kâtiplari (asil)  Arif Kuşçu ve Ertuğrul Baysal,  yedek divan katibi olarak Selami İğrek ile Zekeriya Angi seçildiler. Encümen Üyeleri ise Oğuz Sarul, Cengiz Kayayurt, Vedat Akyol oldu.

 

 Seçimin ardından Sevgi Uluğ  Ataşehir Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili  olan CHP’li Kudret Aslan’a koltuğunu teslim etti.  Görev tesliminin ardından Kudret Aslan’ın başkanlığında devam eden toplantıda İhtisas Komisyon Üye seçimlerine geçildi. 

 

 

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİK KOMİSYONU YİNE POLEMİK KONUSU OLDU

Yapılan seçimler esnasında 10 komisyon olarak belirlenen ve daha önce de Ak Partili Meclis Üyelerinin eleştirerek komisyona üye vermedikleri “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” toplantının tek tartışılan komisyonu oldu. Ak Parti grubu olarak söz alan Naim Yağcı meclise bu komisyonun kaldırılmasını sundu. Ardından Ak Partili Haluk Sadıkoğlu, “Biz komisyonları dokuz olarak oylanmasını aykırı teklif olarak  talep ediyoruz” dedi. Kudret Aslan’ın oya sunduğu komisyonun kaldırılması oy çokluğuyla kabul edilmezken,  Ak Parti grubu İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararınca  çıkılmasının tartışıldığı  bu dönemde, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun yok sayılması için ısrarlarına devam etti. Teklifin oya sunulduğu an grup salonu terk etti ve oylama bittikten sonra salona yeniden döndü. Yapılan bu protestoya CHP’li İlhami Yılmaz’dan, “Oylama sonrası da hiç gelmeyin” çıkışı geldi. Yağcı ise, “Bu sizin takdirinizde değil” diyerek Yılmaz’a karşılık verdi. Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Üyesi Hakan Arıkaya ise komisyona ret oyu kullandı. 

 

 

YEREL SİYASET- GENEL SİYASET TARTIŞMASI YAŞANDI

 

Oylama sonrası  Ak Parti grubunun salona gelmesi beklenmeyerek gündeme geçildi. Faaliyet raporu  bir sonraki toplantıya devreden meclis, raporun  gündemde kalmasını önerdi. Öneri oy birliğiyle kabul edilirken, gündemin diğer maddelerine geçildi. Önergelerin oylandığı mecliste gündem dışı konuşmaların  sona bırakılmasından dolayı grup başkanları İlhami Yılmaz ve Naim Yağcı söz alarak konuşmalarını yaptılar. Yağcı’nın  gündem dışı söz aldığı toplantılarda meclis tarafından sık sık eleştiri aldığı genel meclis sorunlarını dile getirmesi,  bu meclis toplantısında da yaşandı. Naim Yağcı Ataşehir’den çok iktidarın yaptığı çalışmalar ve Türkiye üzerinden yaptığı konuşmalarına  ilk tepki Meclis Başkan Vekili Kudret Aslan’dan geldi. Aslan, “Ataşehir Belediye Meclisi’nin konusu olmayan maddelere giriyorsunuz. Burada insanları yeniden geriyorsunuz. Lütfen konumuza dönelim. Ataşehir’le ilgili söyleyecekleriniz varsa devam edelim, yoksa konuşmamızı toparlayalım. Burada darbeleri konuşmayacağız” uyarısında bulundu. Yağcı ise, “Yeni dönemde polemik yapmayalım. Ancak Ataşehir Meclisi de Türkiye’nin bir parçası.” ifadelerini kullandı.  Naim Yağcı’ya bir eleştiri de  CHP’li Abdullah Der’den geldi.

Der, “Ben yeterlilik önergesi veriyorum arkadaşlar. Yeter bu iş. TBMM’de konuşulacak konuları burada konuşuyorsunuz. Siz darbe yapanları kınıyorsunuz ben de TBMM’de konuşulacak şeyleri burada konuştuğunuz için sizi kınıyorum” dedi.

Tartışmaların ardından bir sonraki toplantı Cuma saat 10.30 olarak belirlenerek sona erdi.

 

 

Yapılan İhtisas Komisyon Üye seçimlerinde listedeki isimler şöyle:

 

 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu

1. Sadık Semih Kayhan

2. Cemal Şerifoglu

3. Sebahattin Barış

4. Haluk Sadıkoğlu

5. Şerafettin Bal 

 

Plan ve Bütçe Komisyonu

1. Birkan Birol Yıldız

2. Ertuğrul Baysal

3. Arif Kuşcu

4. Fatih kayacı

5. Bayram Varol

 

Hukuk Komisyonu

1. İnan Bektaş

2. Selami İgrek

3. Sevgi Uluğ

4. Mustafa Naim Yağcı

5. Salih Kızılhan

 

Tarife Komisyonu

1. Şeref uzun

2. Kurtuluş Özaydın

3. Bekir Bozkızıl

4. Esma Ersin 

5. Erdal Kaya

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu

1. Selami İgrek

2. Zekeriya Angi

3. Bekir Bozkızıl

4  İdris Taşkın

5. Erdal Kaya

 

Eğitim, Gençlik, Spor ve Kültür Komisyonu

1. Ekrem Köse

2. Şeref Uzun

3. Zekeriya Angi

4. Veli Arslan

5. Şerafettin Ay

 

Avrupa Birliği Komisyonu

1. Kurtuluş Özaydın

2. Arif Kuşcu

3. Tuğba Dönmez

4. Erdem Konak

5. Merve Çomoğlu

 

Kadın ve Sosyal Yardımlaşma Komisyonu

1. Tuğba Dönmez

2. Ertuğrul Baysal

3. İsmail Tan

4. Esma Ersin

5. Merve Çomoğlu

 

Engelliler Komisyonu

1. Zekeriya Angi

2. Ertuğrul Baysal

3. Selami İgrek

4. Erdem Konak

5. Şerafettin Ay

 

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu

1. Sevgi Uluğ

2. Tuğba Dönmez

3. İsmail Tan

4. Ak parti üye vermedi

5. Ak parti üye vermedi

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM