okullar-acilmadan-zam-haberi-geldi-okul-servislerine-en-az-yuzde-40-zam_9fcb6

 

Veliler için önemli gider kalemlerinden biri olan servis ücretleriyle ilgili İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar açıklamalarda bulundu.

 

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, İstanbul’da okul servisi ücretlerine gelecek zam oranının ağustos ayı sonunda belli olacağını söyledi.

Sinar, “Mutlaka servis ücretlerinde bir düzelme, güncelleme olacaktır. Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bir ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. Ancak ‘yüzde 40 zam gelecek’ diye bir açıklamamız yok” dedi.

 

‘EKONOMİK KOŞULLARI DEĞERLENDİRECEĞİZ’

 

6 Nisan’da yüzde 40’lık zam aldıklarını hatırlatan Sinar, “0-1 kilometre 554 lira şu anda. Buna yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. En uzak mesafe 23-25 kilometre bin 330 lira. Etüt olan okullarda, etüt ücreti ekleniyor. Şu anki tarife bu. Biz öğrenci ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz ama ekonomik koşulları değerlendireceğiz. Ona göre bir karar vereceğiz” dedi.

 

‘UKOME’DE BELİRLENECEK’

 

Servis ücretlerine mutlaka zam geleceğini ifade eden Sinar, “Servis fiyatları ağustos ayının sonunda yapılacak olan UKOME gündemine gelecek ve orada değerlendirilecek. Eğer ağustos sonuna geldiğimizde mazot fiyatları, yedek parça, işçilik, lastik, şoför gibi ücretlerin yukarı çıkması halinde mutlaka servis ücretlerinde de bir düzelme, güncelleme olacaktır” dedi.

 

‘EN UYGUN TARİFEYİ ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞACAĞIZ’

 

Sinar, “Zam için yüzde vermemiz mümkün değil. Bir ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. Bazı yerlerde yüzde 40 zam gelecek gibi söylemler var. Bizim yüzde 40 zam gelecek diye bir açıklamamız yok” dedi.

 

“Bir ay sonra bakacağız, özellikle ana giderimiz yakıt maliyetleri. Bunlara bakacağız, karar vereceğiz” diyen Sinar, “6 Nisan’da en son zam aldığımız durumla ağustos sonundaki UKOME toplantısındaki durumu karşılaştıracağız. Hem meslektaşlarımız için hem de İstanbul halkı için kimseyi üzmeden en uygun tarifeyi ortaya çıkarmaya çalışacağız” diye konuştu. (DHA)