kidem

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, kıdem tazminatı, vergi yükleri ve asgari ücrete ilişkin konuştu. Kavlak, yeni ekonomi programında kritik sorunlar olduğunu, iktidarın kıdem tazminatından işçilerin sadece yüzde 14'ünün yararlanabildiği yönündeki iddiasını samimi bulmadıklarını belirtti.

 

Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi süreciyle ilgili görüşlerini bildirdi. Kavlak 5 Aralık gerçekleştirilmesi planlanan Türk-İş seçimli olağan genel kurulunda Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın daha önce katılmayacağını açıklamasına rağmen adaylığının yanı sıra Türk-İş yönetiminin de tam kadro aday olacağını açıkladı.

 

“YENİ EKONOMİ PROGRAMINDA KRİTİK SORUNLAR VAR” 

      

Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) kıdem tazminatı, esnek çalışma, ücret üzerindeki vergi yükleri gibi çok kritik sorunlar var.” diyen Kavlak, çalışma hayatının yakın zamanda hareketleneceğini belirtti.  Türk-İş yönetiminin toplanıp yönetimin böyle bir dönemde görevde kalmasına karar verdiklerini de söyleyen Kavlak, Atalay'ı aday olması konusunda ikna ettiklerini dile getirdi.

 

“KIDEM TAZMİNATIYLA KEFEN ALINABİLİYOR”

 

İktidarın kıdem tazminatından işçilerin sadece yüzde 14'ünün yararlanabildiği yönündeki iddiasını  samimi bulmadıklarını belirten Pevrul Kavlak, “Eğer gerçekten işçilerin tamamı kıdem alsın isteniyorsa yasaya, ‘Herkes çalıştığı süre kadar kıdem alır' denir, sorun biter.” önerisinde bulunur. Asıl amacın bu olmadığını, hedeflenenin işçinin kıdemini fona dönüştürmek olduğunu savunan Kavlak,  “İşçi kıdem parasıyla eskiden evini, arabasını alır, üzerine de çocuğunun düğününü yapardı. Şimdi kıdem tazminatıyla ancak düğün yapılıyor, bir de kefen alınabiliyor.” şeklinde konuştu.

Asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini, 2008’de asgari ücretin yirmi yedi katı olan yüzde 15'lik ilk vergi diliminin dokuz kat düşürüldüğünü dile getiren Kavlak, ücretlilerin bu nedenle yüksek vergi ödemek zorunda kaldığını ifade etti. Kavlak, asgari ücretin vergi dışı bırakılması durumunda yüzde 35'lik zamma karşılık geleceğini de belirtti.

 

“BEKLENTİMİZİN ALTINDA KALIRSA GREVE ÇIKARIZ”

Mercedes, Tofaş, Renault, Ford, Otosan, TürkTraktör, Arçelik, Siemens, Bosch gibi dev sanayi şirketlerinin aralarında bulunduğu yüz seksen altı iş yerinde yaklaşık yüz otuz bin çalışanı ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili üyelerinin beklentisini karşılayacaklarını dile getiren Kavlak işçilerin, memnuniyet duyacağı bir sözleşmeye imza atacaklarını duyurdu. Genel Başkan Kavlak, sözleşmenin ilk altı ayı için toplamda yüzde 26.28, geri kalan dönemlerde enflasyon artı 1 ila 3 puan zam talep ettiklerini yineledi. Aralık başında işverenden parasal teklif beklediklerini ifade eden Kavlak şöyle konuştu; “Teklifler beklentimizin altında kalırsa yasal süreci tamamlar greve çıkarız. Ben bugüne kadar grev kararı alınmadan imzalanmış bir sözleşme görmedim.”

 

Kaynak:Sözcü