RAHŞAN-ECEVİT-HAYATINI-KAYBETTİ

Merhum başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit tedavi gördüğü Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Rahşan Ecevit’in cenaze töreninin ise bugün veya yarın gerçekleşeceği ifade edildi. Rahşan Ecevit’in vasiyeti ise Bülent Ecevit’in yanına defnedilmekti.

 

Bir süredir tedavi altında olan merhum eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve Demokratik Sol Parti (DSP) kurucusu Rahşan Ecevit dün akşam saat 21.10 sularında hayata gözlerini yumdu.

 

RAHŞAN ECEVİT’İN VASİYETİ

 

Rahşan Ecevit, yıllar önce vasiyetini açıklamış ve Bülent Ecevit’in yanına defnedilmek istediğini söylemişti.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal Rahşan Ecevit’in cenazesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

 

Aksakal’ın aktardığı ifadeler:

“Bülent Ecevit rahmetli olduğunda özel bir mezar yeri hazırlanmıştı. Ancak Sayın Başbakanımızın Devlet Mezarlığı’na defnedilmesi öngörülmüştü. Biz de sayın Cumhurbaşkanımıza Rahşan Ecevit’in bu son arzusunu ilettik.”

“Aynı yerde yatabilmeleri için kendilerinden önemle destek bekliyoruz. Bu bir insani yaklaşımdır. Bu bir Bakanlar Kurulu kararı gerektiriyor. Eğer uygun görülürse ki uygun görülmesini arzu ediyoruz.”

 

SİYASİLERDE BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, Rahşan Ecevit için " Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit'in muhterem eşleri Rahşan Ecevit'in ölümünü üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. Hükümetimiz, Ulusal Birlik Partisi ve şahsım adına Rahşan Evecit'e Allah'tan rahmet, tüm ulusumuza, sevenlerine , ailesine başsağlığı diliyorum. " şeklinde paylaşımda bulundu.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanemizde pnömoni ve kronik böbrek rahatsızlığı tedavisi gören Rahşan Ecevit Hanımefendi tüm çabalarımıza rağmen hayatını kaybetti. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır dilerim.” dedi.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Eski Başbakanlarımızdan rahmetli Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit'e Allah'tan rahmet, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

RAHŞAN ECEVİT KİMDİR?

 

Rahşan Ecevit (doğum adıyla Zekiye Rahşan Aral), 1923 yılında Bursa’da dünyaya geldi. Türk ressam, yazar ve siyasetçi, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanıdır. 1946’da Bülent Ecevit ile evlendi. Aslen Selanik’ten Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğudur.

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM