LİBYA-ZİRVESİ-ÖNCESİ-ERDOĞAN-PUTİN-GÖRÜŞMESİ

Libya Zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin bir araya geldi. Ateşkese ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı, “Ateşkes konusunda üstlendiğimiz sorumluluğun farkındayız. Beklentilerimizin tümünü karşılamamakla birlikte ateşkes anlaşmasını imzaladık”dedi. Putin ise birtakım olayların olmasına rağmen tarafların kendilerine kulak verdiklerini ifade ederek, “Ateşkes verildi ve çatışmalar durduruldu” şeklinde konuştu.

 

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Libya'daki savaşın tarafları General Halife Hafter ve Trablus'ta Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği hükümetin başkanı Fayez el Sarraj'ın ve bu isimleri destekleyen ülke liderlerinin bir araya geldiği Libya zirvesi öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya geldi.

 

Kalıcı ateşkesin sağlanması, siyasi çözüm sürecinin başlaması, silah ambargosu kararının uygulanması gibi adımların atılmasının ele alınacağı zirve öncesi Erdoğan ve Putin, İdlib ve Libya'daki ateşkes süreçlerini görüştü.

 

Erdoğan, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, 13 Ocak'ta Moskova'da yapılan Libya toplantısında kalıcı ateşkes sağlanması için Rusya'nın gösterdiği çabadan dolayı teşekkür etti ve kendisine destek veren Rusya'nın talebine rağmen ateşkes anlaşmasını imzalamayan Hafter'i eleştirdi:

 

“HAFTER'İN SALDIRGAN TUTUMU SONA ERMELİ”

 

"Biz de Sayın Sarraj'ı ikna etmek için çok çaba gösterdik ve çok teşekkür ediyoruz ki kabul ettiler ve Moskova zirvesinde de üzerine düşen görevi yerine getirdi. Metni imzalamayan Hafter ise siyasi çözümden değil askeri çözümden yana olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Berlin zirvesinde ateşkesin ve siyasi sürece dönüşün kabulü temin edilmelidir. Hafter'in saldırgan tutumu sona ermeli."

 

“TARAFLARIN MOSKOVA'YA GELMESİ BİLE BAŞARI”

 

Putin ise Libya'daki "tarafların Moskova'ya gelmesi bile başarı" dedi:

 

"Moskova'da büyük çaba sarf ettik. Tarafların Moskova'ya gelmesi, kendi aralarında görüşmeleri bile bence bir başarı. Bildiriyi taraflardan biri imzalamasa bile biz ümidimizi kesmiyoruz. Birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve Libya'daki bu sorunu çözeceğiz."

 

Görüşmede Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Libya Özel Temsilcisi Emrullah İşler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun eşlik etti.

 

Berlin'deki Libya Konferansı'na Erdoğan, Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yanı sıra Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çin Başbakanı Li Kıçiang, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Afrika Birliği'nde önemli konumu olan Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Libya'nın batıdaki komşusu Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, Birleşmiş Milletler'in Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile AB, Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katılmaları bekleniyor.

 

Almanya gibi Libya'da net bir tutum takınmayan ABD'den ise Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Berlin'deki toplantıya katılacak.

 

KONFERANSA DAVET EDİLMEYEN ÜLKELER

 

Hafter'in en büyük destekçisi Mısır'ın Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarıyla ilgili olarak, Türkiye'nin tepki gösterdiği anlaşmaları imzaladığı Güney Kıbrıs ve Yunanistan ise konferansa davet edilmedi.

 

Türkiye de bu anlaşmalara karşılık Kuzey Kıbrıs'taki Türk yönetimiyle Doğu Akdeniz'deki sahaları ruhsatlandırma anlaşması imzalamıştı. Kasım ayında da Libya'daki Trablus hükümetiyle deniz yetki alanları anlaşması imzaladı.

 

Hafter, cuma günü Yunanistan'a giderek konferansa davet edilmeyen ancak Doğu Akdeniz'de işbirliği yaptığı Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le görüştü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü havalimanında yaptığı basın toplantısında Trablus hükümetiyle imzalanan deniz yetki alanlarının Yunanistan'da tepkiyle karşılandığını hatırlatarak, Miçotakis'in de Hafter'le birlikte hareket etmeye çalıştığını söyledi.

 

PROTESTO GÖSTERİLERİ

 

Berlin'de konferans başlamadan önce Libya'da protesto gösterileri yapıldı.

 

Hafter'in kontrolündeki Bingazi'de sokaklara çıkan protestocular, zirveden umutlu olmadıklarını ve "Türkiye'nin Libya'nın iç işlerine karışmasına karşı olduklarını" söylüyor.

 

Trablus'ta ise, Hafter'in güçlerinin düzenlediği bir operasyonda hayatını kaybeden askerin cenazesi sonrası göstericiler sokağa çıktı. Sarraj'ın Hafter'i muhatap almasına tepki gösteren protestocular, "Trablus hükümetinin Hafter'le masaya oturarak Nisan ayından bu yana Hafter'e karşı savaşan askerlere ihanet ettiğini" savunuyor.

 

KAYNAK : BBC TÜRKÇE

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM