QWQWQWQOKOKOKOK

 

 

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı 2 Aralık’ta 60,73 dolardan açılırken, 6 Aralık’ı 64,37 dolardan tamamlayarak bu hafta yüzde 6 değer kazanmış oldu. Buna göre petrol fiyatları, bu hafta son altı ayın en yüksek artışını kaydetti. Peki yaşanan bu artış Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarını nasıl etkiler?

 

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üretim kesintisini artırma kararının ardından petrol fiyatları, bu hafta haziran ayından beri en yüksek artışını kaydetti. İlerleyen günlerde yaşanan bu artıştan dolayı Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının da artması bekleniyor.

 

BRENT VE BATI TEKSAS TÜRÜ PETROLLER DEĞER KAZANDI

 

Dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent türü ham petrolün varil fiyatı 2 Aralık’ta 60,73 dolardan açılırken, 6 Aralık’ı 64,37 dolardan tamamlayarak bu hafta yüzde 6 değer kazanmış oldu.

 

ABD’nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise pazartesi gününe 55,47 dolardan başlarken, dün 59,13 dolardan kapandı ve haftalık bazda yüzde 6,6 artış elde etti.  Bu sonuçla, her iki petrol türünün bu haftaki yüzdelik artışı, haziran ayından bu yana haftalık bazda en yüksek kazançlarını kaydetti.

 

OPEC’İN KARARI FİYATLARI DEĞİŞTİRDİ

 

Piyasalarda OPEC’in ham petrol üretim miktarında kesintiyi artırması beklentisi çarşamba günü Brent türü petrolü yüzde 3,6 oranında yükseltirken, WTI’da ise yüzde 4,15 artışa neden oldu. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin dün sona eren toplantısında 24 üye ülkenin toplam ham petrol üretim miktarını ek olarak günlük ortalama 500 bin varil daha azaltma kararı ise fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu.  Dün Brent türü petrolün fiyatı yüzde 1,55 artarken, WTI fiyatı da yüzde 1,2 yükseldi.

 

KAYNAK: AA

 

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM