152cd5a2-a2fb-4392-9f64-39bcf23c97f8

 

 

Ataşehir Belediye Meclisi  1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ başkanlığında toplanarak gündemdeki konuları görüştü. Gündemin dışında kalan konuların mecliste konuşulması tansiyonu yükseltti. Bunun üzerine Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, söz aldı ve kavganın gereği olmadığını dile getirdi. İlgezdi. “ Bizim görevimiz yerel seçim değil Ataşehir’in sorunlarını nasıl çözeriz onu konuşmamız gerekir. Bana göre doğrusu budur arkadaşlar” dedi.

 CHP Ataşehir Meclis Üyesi Uğurcan Demir YSK’nın İstanbul seçimleriyle ilgili verdiği kararı eleştiren bir konuşma yaptı. Demir; “ Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin ve hukukun garabete uğradığı bir gün yaşadık.” dedi.

 

Uğurcan Demir’in konuşması üzerine söz alan Ak Parti Meclis Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı şunları söyledi: “ YSK itirazımızı değerlendirerek bir karar vermiştir. Herkesin verilen bu karara saygı duyması gerekir.  Geçmişten örnekler vererek konuya açıklık getiren Yağcı; YSK’nın verdiği bu karar bizce doğrudur. Hukukun verdiği karara ve yapılacak seçimde çıkacak sonuçlara herkesin saygılı olması gerekir. ”

 

 

 

 

 

Ak Parti grubu adına konuşan Av. M. Naim Yağcı’nın konuşmasından sonra söz alan İYİ Parti’ den CHP sıralarında meclis üyesi olarak seçilen Oğuz Sarul; “AK Parti’nin kaybettiği yerlerde YSK seçim tekrarı istemiş, Balıkesir ve Kırşehir’in bazı ilçelerinde, Denizli de, Isparta da YSK itirazları yarım saat bir saat içinde ret eder. YSK’dan tek istediğimiz 82 milyonun hakkının korunacağı kanunların uygulanmasını bekliyoruz” dedi.

Ak Parti Grup Başkanı Av. M. Naim Yağcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili sözleri üzerine Oğuz Sarul; biz kimseyi kınamıyoruz. Çünkü bu nezaket dışıdır. Siyasi partilerin genel başkanları fikirlerini açıklayacaklardır diyerek M. Naim Yağcı’nın oyuna da talip olduğunu söyleyen Sarul, göreceksiniz Ekrem İmamoğlu daha fazla bir oyla seçimi alacaktır diye düşünüyorum iddiasın da bulundu.

 

 

 

 

 

 

Tartışmaların başka boyutlara taşınmaması için söz alarak kürsüye gelen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi; “ Herkes farklı düşünebilir. Saygı duymak gerekir. Bana göre bu tartışmayı fazla uzatmaya gerek yok. YSK böyle bir karar verdi. Sonuçta kabul etmek gerekiyor. Her şey 23 Haziran da belli olur. Burada kavga etmeye gerek yok. Bizim görevimiz yerel seçim değil Ataşehir’in sorunlarını nasıl çözeriz onu konuşmamız gerekir. Bana göre doğrusu budur arkadaşlar” diyerek ortamı sakinleştirdi.

 

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi.  2-4-5 ve 6’ıncı maddeler tartışmasız oybirliği ile geçti.

İçerenköy Kültür Merkezi ile ilgili 3’üncü madde de Ak Parti’nin teklifi doğrultusunda 3-4 ve 8’inci maddelerin çıkarılmasıyla bu madde de oybirliği ile kabul edildi.

 

 

 

 

En sona bırakılan 2018 Mali Yılı Kesin Hesabına ilişkin meclise CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz tarafından 2018 gelir- gider bütçesi ile ilgili sunum yaptı.

Ak Parti grubu adına Fatih Kayacı 2018 gelir- gider bütçesi ile ilgili eleştirileri meclis üyeleriyle paylaştı.

 

 

Yapılan eleştirilere CHP Grup Başkanı İlhami Yılmaz’ın yanıtlamasından sonra Bütçe kalemleri isim okunarak meclisin oyuna sunuldu. Yapılan oylama sonucu Ak Parti ve MHP Meclis Üyesini ret oyuna karşı 2018 gelir gider bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Gündemde görüşülecek başka madde kalmadığından Meclis 1.Başkan Vekili Sevgi Uluğ, 10.06.2019 Pazartesi günü saat 17.00 da toplanmak üzere oturumu kapattı