WWWWW

 

 

Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuşan Kılıçdaroğllu, EYT’lilere, asgari ücret, hukuk sistemi ve enflasyona ilişkin konuştu. CHP lideri EYT’lilere yönelik olarak: “Emeklilikte yaşa takılanların sorunu aile sigortası ile çözülecek.” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Maltepe Ekonomi Forumu’nda konuştu. "Emeklilikte yaşa takılanların sorunu aile sigortası ile çözülecek.” ifadesini dile getiren Kılıçdaroğlu, sosyal yardımların yapılmasında önce kaynak yaratmanın gerektiğini doğrulayarak aile sigortası için kaynak yaratıp bu sorunu temelden çözebileceklerini söyledi.

 

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları:

 

“HUKUK SİSTEMİMİZİ DARBE HUKUKUNDAN ARINDIRMALIYIZ”

 

“Cumhuriyet Halk Partisi dışında iktidar olup da varlığını sürdüren hiçbir parti yok. Siyasi Partiler Yasası kimden kaldı bize? Darbecilerden, biz buna darbe hukuku diyoruz. Bütün yasaların darbe hukukundan arındırılmasını istiyoruz. AB standartlarında demokrasi için hukuk sistemimizi darbe hukukundan arındırmalıyız.”

 

“SİYASETİ HANGİ SEKTÖR KİM FİNANSE EDİYOR?”

 

“Neden bizim insanlarımız üçüncü sınıf bir demokrasiye mahkum ediliyor? Demokrasiden yana bütün güçlerin bir araya gelip bunun mücadelesini vermemiz gerekiyor. Neden siyasal iktidar inşaat sektörünü kutsadı. Siyaseti hangi sektör, kim finanse ediyor?”

 

“SİYASETÇİ HESAP VERMEYE GEREK BİLE DUYMUYOR”

 

Toplum neden yolsuzluklara duyarsız? Devlet başkanının yolsuzluklardan pay alması bile makul karşılanmaya ve bu konuda yazılar yazılmaya başlandı. Tank Palet Fabrikası satıldı mı? Hayır. Kiralandı mı? Hayır. 25 yıllığına bedava verildi. 5 kuruş alınmadı. ‘Müslümanız’ diyenler var, kul hakkı nedir kardeşim? Siyasetçi hesap vermeye gerek bile duymuyor. Hukuki alt yapısı büyük ölçüde oluşturuldu.”

 

“RANTI YARATAN BÜYÜK ÖLÇÜDE KAYIT DIŞILIK”

 

“İnşaatta rantı yaratan büyük ölçüde kayıt dışılıktır. Tapu kayıtlarının yüzde 90’ı doğruyu yansıtmıyor. Sistem zaten kayıt dışı üzerine inşa edilmiş. Kayıt dışı çalışan bir kişinin geleceğini elinden alıyorsunuz. İstihdamda kayıt dışını önlemenin en iyi yolu sendikalaşmaktır.”

 

“HANGİ CAN VE MAL GÜVENLİĞİ?”

 

‘Kimsenin can ve mal güvenliği yok.’ dediğim için ‘Siz Türkiye’yi dünyaya ihbar ediyorsunuz.’ diyorlar. Siz hangi can ve mal güvenliğinden bahsedeceksiniz. Bu ülkede bağımsız yargı var mı. Senin sözcün aksini söylüyor zaten. Can ve mal güvenliğinin olmadığı ülkede biz yeni arayışların rotasını belirlemeye çalışıyoruz. Siyasi irade ranttan besleniyorsa doğal olarak o alan vergilenmez."

 

“KENDİ ÇOCUKLARINI EĞİTİMDE DENEK OLARAK KULLANAN TEK ÜLKEYİZ”

 

"Eğitim kişiye sınıf atlatır. 4+4+4 sistemi geldi parlamentoya. Bu kanun teklifini veren beş milletvekilinin hiçbiri eğitimci değil, bir kişinin arzusu üzerine kanun teklifi verildi. Kendi çocuklarını eğitimde denek olarak kullanan tek ülkeyiz. Bir ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız, yapılan da bu. Eğitim sistemi şu anda tam bir felaket."

 

“EYT SORUNU AİLE SİGORTASI İLE ÇÖZÜLECEK”

 

“Emeklilikte yaşa takılanların sorunu aile sigortası ile çözülecek. Daron Acemoğlu hocamız söyledi. Sosyal yardımların yapılmasında önce kaynak yaratmak gerek diye. Doğrudur. Aile sigortası için de kaynak yaratıp bu sorunu temelden çözebiliriz.”

 

ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET

 

“Asgari ücret 2020 TL. Açlık sınırının altında. Sendikaların bir araya gelmesi bizim için çok değerli. Enflasyonu kendisi açısından yüzde 22.58 olarak belirledi. O zaman asgari ücrete de en az yüzde 22.58 zam yapılması lazım ve bir de büyümeden pay verilmesi lazım. İşçi sendikaları bunu gerçekleştirir mi?”

 

 "DEVLETİN CEBİNDEN MİLYARLAR ÇIKIYOR"

 

“Belki de tarihimizde ilk kez bütün kurumların katılımıyla yeni bir anayasayı yapmanın çalışmalarını başlatacağız. Hastane yaptın, tamam kaça yaptın? Garantiler var, devletin cebinden milyarlar çıkıyor. Siyasetçinin hesap vermesi lazım. Siyasi ahlak yasasını çıkarabiliyorsak önemli bir adım atmış olacağız.”

 

KAYNAK: SÖZCÜ

ATAŞEHİR’DE GÜNDEM