cvnbxgfn

 

        

Özellikle yeni neslin hem okul hem de evde, yoğun bir şekilde başta bilgisayar, tablet ve akıllı telefon olmak üzere teknolojik aletlerle vakit geçirmesi  çevrelerindeki  olup bitenle ilişkisini tamamen kestiği uzamanlar tarafından saptanıyor ve aileler  sık sık uyarılıyor. Uzmanlara göre bu durum, psikolojik sorunlarla birlikte çocuklarda çok ciddi sağlık ve gelişme sorunlarına da yol açıyor.

 

Tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar nedeniyle çocuklarda boyun ve bel rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığın ciddi biçimde artış gösterdiği belirtiliyor.

Bu aletler, yoğun biçimde kullanım nedeniyle gelişme çağındaki çocukların omurgalarında ciddi hasara yol açıyor.

 

Fiziksel hastalıkların yanı sıra öğrencilerin iletişim becerilerini de neredeyse  sıfıra indiren özellikle akıllı telefonlara eğitimciler artık “dur” diyor.

 

 

 

Ataşehir Küçükbakkalköy Mahallesi’nde bulunan Kemal Berktan Ortaokulu diğer okullara emsal olacak bir uygulamayı  hayata geçiriyor. 

 

Öğrencilerin ders konsantrasyonunu ve dinleme yetilerini ciddi tehdit eden akıllı telefonların yarının geleceklerine daha fazla zarar vermemesi için,  Kemal Berktan Ortaokulu  öğretmenleri, kurul toplantısı yaparak okul içinde dikkat dağınıklığına sebep olan, ses ve görüntü kaydeden akıllı telefon kullanımına yasak getiriyor. 

 

 

 

 

Ayrıca okul yönetimi, çocuklarına ulaşmak isteyen endişeli veliler için de bu özellikleri barındırmayan eski model bir tuşlu telefonla çocuklarına ulaşabileceklerini belirten bir bildiri yayınlayarak alternatif de oluşturdu. İşte o bildiri;