umraniye-finans-merkezi-insaatindaki-iscilerin-yemekten-kurt-ciktigi-nedeniyle-isyan-ettigi-iddiasi-7BQcB3cK

Finans Merkezi’nde işçiler ayaklandı. Yemeklerinden böcek çıktığını iddia eden işçiler isyan etti. İşçi Temsilcileri Konseyi Hazırlık Komiteleri’nden (İTK) bir işçi, “Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık; dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk. Olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman hamam böceğinin olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhaneye gittik. Protesto ettik” dedi. Öte yandan protestoya katılan işçilerin firma tarafından işten atılacağı iddiası da gündeme geldi. 

 

2014’de Torba yasa ile Ataşehir Belediyesi sınırlarından Ümraniye Belediyesi sınırlarına dahil edilen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde bugün işçi ayaklanması yaşandı. 

Kötü çalışma koşullarının yanı sıra işçilerin yemeklerinden çıktığı iddia edilen hamam böceği protestoya sebep oldu. Protestoyu anlatan bir işçi olayı şöyle ifade etti:

*Biz öğle yemeğimizi yedikten sonra dışarı çıktık dinleniyorduk. Bağrışmalar duyduk. Olay yerine gittiğimizde arkadaşlar yemeğin içinde kocaman  hamam böceğinin olduğunu söylediler. Ondan sonra tepkimizi koyduk. Yemekhaneye gittik. Protesto ettik.

*Sandalyeleri, masaları devirdik. Herkes bağırdı. ‘İşte bundan sonra adalet böyle olacak’ diye. ‘Bu yemekhanede işçilere ne yediriyorsunuz?’ diye bağırdık. Yemekhaneciler kaçtı. işçilerde dağıldı. Taşeronlar geldi 'konuşarak hallederiz' dediler.

*Bir süre sonra dağıldık. Buranın güvenlik firması Kalyon Amerikan şirketi. Olayları çıkaran, olaylara karışanların hepsi işten atılıp, mahkemeye verileceği söylentileri geziyor. Ben de olayların içerisindeydim. Bir şeylerin olmasını umuyorum; ama işimiz çok zor biliyorum.

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM