ATAŞEHİR BELEDİYE HAVUZ MEDYASI ATAŞEHİR DE GÜNDEM

 

 

DHA'nın haberine göre Ataşehir İçerenköy Mahallesi’nde yaşayan Ş.D. isimli vatandaş İstanbul Valiliği'ne şikâyet dilekçesi yollayarak Ataşehir Belediyesi'nin bir inşaatta imar yolsuzluğuna göz yumduğunu öne sürdü. Valilik, şikâyet üzerine inceleme başlattı. Yapılan inceleme sonrası hazırlanan ön araştırma raporunda, inşaat şirketinin projeye uymadığı belirtildi. Bunun üzerine İstanbul Valiliği, ön araştırma raporuyla birlikte İçişleri Bakanlığı'na başvurdu. Öte yandan Ataşehir Belediyesi de konuyla ilgili açıklama yaparak iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

 

Ataşehir İçerenköy Mahallesi’nde  yaşayan Ş.D. isimli vatandaş İstanbul Valiliği'ne şikâyet dilekçesi yollayarak Ataşehir Belediyesi'nin bir inşaatta imar yolsuzluğuna göz yumduğunu öne sürdü. Ş.D.’nin Avukatı Hülya Yüksel’in iddiasına göre mağduriyetin yaşandığı olayın aslı yapılan araştırmaya göre şöyle: İçerenköy Mahallesi’nde bulunan söz konusu yapının  1988’de 3 blok olarak kooperatif çatısı altında başvurusu gerçekleşmiş ve  2.07 emsal ile kooperatiflere tanınan yüzde 15 artırım hakkından yararlanılmıştır.  Alınan 3 Blok kararı olmasına rağmen ancak tek blok yapılmıştır. Daha sonra inşaat durmuş ve kooperatif de kapanmıştır. 2014’te ise kalan 2 blok için ruhsatın gerekmesi neticesinde  yüzde 15 artırım hakkından yararlanılmasının ardından Ş.D. zarara uğradığını ifade ederek şikayette bulunmuştur.

 

ATAŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BASIN AÇIKLAMASI YOK SAYILDI

 

İmar yolsuzluğu başlığıyla havuz medyasında haber olan ve Ataşehir Belediyesi’nin basın açıklanmasının yayımlanmadığı haberde  İçişleri Bakanlığı'na gönderilen ve Vali Ali Yerlikaya imzalı dilekçede ise konuyla ilgili şu ifadeler yer aldı: "Söz konusu parselde imar planına göre 954,84 metrekare fazla emsal kullandırılması ve mahallinde yapılan incelemede 2. blokta proje aykırı olarak açık balkon şeklinde belirtilen alanların kısmen kapalı alan haline getirildiği anlaşıldığından Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve sorumluluğu bulunan belediyenin ilgili diğer görevlileri hakkında, 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanuna göre Ön İnceleme Yaptırılması gerektiği kanaat ve sonucuna varıldığı belirtilmiştir." 

 

Ş.D.’nin Avukatı Hülya Yüksel ise konuyla ilgili havuz medyasına , “Yapılan bu yolsuzluktan müvekkilim mağdur olmuştur. Bu mağduriyetten dolayı İçişleri Bakanlığı'na ve Cumhuriyet Başsavcılığı'na da suç duyurusunda bulunacağız" şeklinde açıklama yaptı.

 

Ataşehir Belediyesi de hakkında yapılan şikâyet iddiasının ardından basın açıklaması yayımladı.

 

İŞTE O AÇIKLAMA:

 

 

Habere konu olan binalar, İçerenköy Mahallesi’nde 205 pafta, 3278 ada 167 parselde 3 blok halinde inşa edilmiştir.

Projelerde yaptığımız detaylı incelemeye göre;

 

• 1988 tarihinde kat maliklerinin kurduğu yapı kooperatifinin talebi üzerine 3 blok için yapı ruhsatı verilmiştir. 

• Yapı ruhsatı verildiği tarihten sonra, kooperatif tarafından 1 blok tamamlanmış, diğer iki blok yapılmamıştır.

• Bu süre içinde Kooperatif varlığına son vermiş, 2014 yılında malikler kalan 2 blok için inşaat ruhsatı talep etmiştir.

• Söz konusu bölgede parselin emsal değeri 1986 yılına kadar 1.8’iken, bu tarihten sonra 2.07 değerine çıkarılmıştır. 

• 1988 yılında ise 100 daireyi sağlayan kooperatifler için emsal değeri  % 15 oranında artırılmış ve kooperatif binaları da bu değere göre ruhsatlanmıştır. 

• Söz konusu 3 blokluk binanın 1988 yılında inşa edilen ilk bloğuna % 2.07 emsal ve kooperatiflere tanınan %15’lik artırım hakkı gözetilerek ruhsat verilmiştir.

• 2014 yılındaki ruhsat talebi ise, kooperatif varlığını sonlandırdığı için kooperatiflere verilen %15’lik artırım düşürülmüş ve mevcut 2.07 emsal değerine göre inşaatlara emsal hesabı yapılmıştır.

Her 3 blok içinde iddia edildiği biçimde herhangi bir emsal fazlalığı bulunmamaktadır.

 

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM