DAVUTOĞLU MSK

 

Mustafa Saffet Kültür Merkezi'nde gerçekleşen Gelecek Partisi Ataşehir 1. Olağan İlçe Kongresi’nde konuşan Genel Başkan Davutoğlu, “Gelecek Partisi olarak her türlü darbe teşebbüsüne, ister açık ister gizli her türlü darbe girişimine karşıyız ve kimden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun bilsinler ki darbe girişiminin karşısında en dik duracak kadrolar Gelecek Partisi'nin kadrolarıdır.” dedi. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ataşehir 1. Olağan İlçe Kongresi’nde açıklamalarda bulundu. Emekli amirallerin yayımladığı bildiriden sonra Türkiye’nin Möntrö Anlaşması’ndan çekileceği yönünde ortaya çıkan tartışmalar hakkında da konuşan Davutoğlu, “Gelecek Partisi olarak her türlü darbe teşebbüsüne, ister açık ister gizli her türlü darbe girişimine karşıyız ve kimden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun bilsinler ki darbe girişiminin karşısında en dik duracak kadrolar Gelecek Partisi'nin kadrolarıdır.” dedi.  Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ilçe kongresine Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ataşehir İlçe Başkan Yardımcısı Cafer Kayadibi, Büyük Birlik Partisi (BBP) Ataşehir İlçe Başkanı Hamit Bölükbaşı, Deva Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Barış Yılmazkaya, İyi Parti Ataşehir İlçe Başkanı Mert Kar ve ilçe dernekleri yer aldı. 

 

SÖNMEZ: BİZ BU AMACIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUZ 

Ataşehir’e hizmet için geldiklerinin altını çizen Gelecek Partisi Ataşehir İlçe Başkanı Onur Sönmez, “2019 yılında bu yolculuğa çıkarken tek bir hayalimiz vardı. Dışarıda güçlü bir Türkiye, içeride ise tek bir gencin işsiz kalmadığı ve kardeşin kardeşe düşman edilmediği bir Türkiye hayalimiz vardı. Bizler bu hayalimizin lideri olan Genel Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu olduğuna inanarak, Gelecek Partisi’ne katıldık. 2020 yılı Eylül ayı itibariyle ilçe başkanlığı görevi tarafıma tebliğ edildikten hemen sonra hayalimizi gerçekleştirebilmek için hızlı bir şekilde çalışmalara başladık. İlçemizin demokratik yapısına riayet etmesinin yanı sıra insan onuruna yakışacak bir şekilde yönetim oluşturmaya gayret gösterdik. Biz bu amacımızı gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz.” dedi. 

ŞAHİN: DÜN NE İSEK, BUGÜN DE OYUZ

Gelecek Partisi’nin genç bir yönetim kadrolarından oluştuğuna değinen İstanbul İl Başkanı İsa Mesih Şahin, “Bizim koşumuz kişisel değil, bizim koşumuz Türkiye’nin geleceği içindir. Kendimiz için değil, ülkenin menfaatleri için koşmaya devam ediyoruz. Dün ne isek, bugün de oyuz. Dün neyi konuşuyorsak, savunuyorsak bugün de onu konuşuyoruz, yine onu savunuyoruz. Ayrı ilçelerde, aynı değerlerle yolumuza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: KİM NE DERSE DESİN, HAKİKATİ SÖYLERİZ 

104 Amiralin yayımladığı bildiri hakkında da söz eden Prof. Dr. Davutoğlu, “Biz ülke menfati için konjekteröl, noktasal siyaset yapan bir parti değiliz. Şu veya bu koalisyon beklentiler içinde, perde önünde veya arkasında gizli ittifaklar kuran bir parti ise asla değiliz. İlkelerimiz var. Bu ilkeler ile yaşarız. Bu ilkeler için bedel ödemek gerekirse de bir an bile tereddüt etmeyiz. Kim ne derse desin, hakikati söyleriz.” dedi. Durumun ülke meselesi olduğunun altını çizen Davutoğlu, “Hameset meselesi, bağırıp çağırma meselesi, özellikle istismar meselesi asla değildir. Gelecek Partisi olarak her türlü darbe teşebbüsüne, ister açık ister gizli her türlü darbe girişimine karşıyız ve kimden gelirse gelsin, kime karşı olursa olsun bilsinler ki darbe girişiminin karşısında en dik duracak kadrolar Gelecek Partisi'nin kadrolarıdır.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’de herkesin düşüncesini özgürce söyleyebilmesi gerektiğine değinen Davutoğlu, “Montrö'yle ilgili veya başka konularda da fikir beyan etmek serbesttir. Ancak fikir beyan edenlerin de bu fikri beyan ederken kullandıkları üslup ve seçtikleri zamanlamaya dikkat etmeleri toplumsal sorumluluk meselesidir. Geçmiş dönemlerde gece yarısı yayınlanan bildiriler ile halkın nasıl büyük bir travma yaşadığını ve böylesi bildirilerin toplumda nasıl bir psikolojik yıkıma yol açtığını bilen zihinler, insanlar fikirlerini açıklarken bunu göz önüne alarak açıklamakla yükümlüdürler.” dedi. 

DAVUTOĞLU: KİMSE BU KONULAR İSTİSMAR MESELESİ YAPMASIN 

Kanal İstanbul’un yapımına engel olacak gerekçesi ile Möntrö Anlaşması’ndan çekilmenin büyük bir hata olacağını belirten Davutoğlu, “Milli egemenliğimizin boğazlardaki tahkim edici anlaşmasıdır ve herkes bu konuda atacağı adıma dikkat etmelidir.” şeklinde konuştu. Möntrö’nün milli egemenliğin korunmasında tahkim edici bir anlaşma olduğunun altını çizen Genel Başkan Davutoğlu, “Sakın ha! Kanal İstanbul'u gerçekleştireceğiz düşüncesiyle ve sanki Montrö Kanal İstanbul'a engelmiş gibi bir düşünce ile bir adım atmayın. Fesh ettiğiniz gün anlaşmanın oluşturduğu statü ortadan kalkar ve eski statüye dönülür ki Lozan'ın Boğazlar üzerindeki statüsü Türkiye'nin egemenliğini tanıya bir statü değildi. Kimse bu konuları istismar meselesi yapmasın.” diye belirtti. 

VATANDAŞ ŞİKAYETÇİ 

Kongreler aracılığıyla ülkenin birçok şehrine gittiğini söyleyen Davutoğlu, “Esnaf doğalgaz, su, elektrik faturalarını ödeyememekten şikayetçi. Malını satamamaktan şikayetçi. Yarınını görememekten şikayetçi. Alıcılar ise ceplerindeki para ile bir şey alamamaktan şikayetçi. Lebalep yapılan kongreleri gördükten sonra kafe ve lokanta sahipleri ‘Bizim suçumuz ne ki? Çok az sayıdaki müşteriyi bile ağırlayacak durumda değiliz’ diyorlar.” dedi.  Gerçek gündemin ekonomi olduğunu altını çizen Davutoğlu, “Çiftçi, esnaf, işçi kan ağlarken, Ankara’dakilerin gündemi farklı. Halk bunları görüyor.” şeklinde konuştu. 

Gençlerin bu ülkeye olan ümitlerinin yok edilmesi üzerine de söz alan Genel Başkan Davutoğlu, “Gerçek vatanperverlik, gençlerde bu vatanda yaşanır bilinci oluşturandır. Gençler, aş için, hayat için yurtdışına bir an önce kapak atmayı düşünüyorlarsa eğer sizin vatan, millet nutuklarınızın hiçbir kıymeti yoktur.Sizi o iktidara getiren millet, gençleri bu ülkeden soğutun diye getirmedi. Gençlere yeni ufuklar açın diye getirdi.” şeklinde ifade etti.

Konuşmalar sonrasında delegeler oylarını kullandılar.