c4ea68c8-16e0-4874-b885-996df1538f86

 

 

Ataşehir Tüm Emekliler Derneği basınla bir araya geldiği toplantıda Dernek Başkanı Cafer Çağrıtekinci, Türkiye Emekliler Derneği’nin emeklilerin maaşından habersiz kesinti yapmasının yasal olmadığını dile getirirken, derneğin Türkiye’deki  kanuni boşluktan yararlandığını dile getirdi.  

 2017’de açılan Ataşehir Tüm Emekliler Derneği’nin kuruluş amacını konuşmasında dile getiren Çağrıtekinci, “Ataşehir emeklilere ait bir yerin olmadığını ve bu boşluğu nasıl doldurabiliriz, emeklilere nasıl yardımcı olabiliriz? düşüncesiyle derneği kurduk.” dedi. Üçüncü yılını dolduran dernek daha önceki küçük mekânından ayrılarak Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’den destek alarak yeni yerlerine taşındıklarını ifade etti. 

 

“HORLANDIK İTİLDİK KAKILDIK İKİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ GÖRDÜK”

 

Cafer Çağrıtekinci: “Projesinden, temeline  tavanından, eşyalarına kadar belediyemiz bizlere şu anki yerimizi tahsis ederek yardımcı oldu. Burada sizlerin aracılığıyla da kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bizler emekliler olarak hep horlandık, itildik, kakıldık, ikinci sınıf insan muamelesi gördük. Buna rağmen, bu ülkeye emek vermiş, yaşamının en güzel zamanını bu ülkeye hizmet etmekle geçiren biz emekliler, emekli olduğumuz zaman büyük bir hayal kırıklığıyla karşı karşıya kaldık. Gelişmiş ülkelerde Avrupa’da çalışanlar emekli olduğu zaman tatil hayalleri kurarlar. Gezmek, eğlenmek, hobi çalışmaları hayalleri kurarken, bizim Türkiye’deki emekliler maalesef üzülerek ifade edeyim ‘İkinci bir işte nasıl çalışabilirim?’ ya da ‘Daha değişik iş kollarında iş bulabilir miyim?’ hayallerini kurarak ölüme terk ediliyorlar. Biz bunu görerek en azından Ataşehir’de ne yapabiliriz? dedik.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

"HÜKÜMETİN VERDİĞİ ZAMLAR KADAR BİR KATKI GERÇEKLEŞTİRMİŞ OLURUZ"

 Çağrıtekinci’ye “Emekliler için ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Çağrıtekinci  soruya şöyle cevap verdi: “Biz emeklilere öncelikle psikolojileri için bir uzman arkadaşımızı getirip, o emekli psikolojisinden, yaşlılık psikolojisinden kurtarmaya çalışıyoruz. Daha sonra sağlık sorunlarıyla ilgili bir uzman doktor getirip, yaşamış olduğu problemi çözmeyi düşünüyoruz. Evden çıkamayan birçok emeklimiz var. Biz dedik ki bu arkadaşlarımızla bir araya gelerek kültürel geziler düzenleriz. En azından evinden, çevresinden çıkıp, dışarıda da bir hayatın olduğunu gösterip, hoş vakit geçirtiriz. Ayrıca üyelerimizle ilgili bir sağlıklı gıda çalışması başlattık. Bu da üyelerimizin ekonomilerine katkı sunmak, hem de sağlıklı beslenmelerini sağlamak için yöresel ürünleri sağlıklı bir şekilde emeklilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Ayrıca emeklilerimize bir ‘Emekli Kart’ çıkarmayı düşünüyoruz. Çeşitli kurum ve kuruluşlara da gidip, emeklilerimiz adına pazarlık yaparak en azından alışveriş ettikleri yerlerden yüzde 10 gibi de olsa bir katkı sunmayı düşünüyoruz. Bu şekilde her emekliye 80-100 TL. gibi bir katkı sunmuş olur. Hükümetin verdiği zamlar kadar bir katkı gerçekleştirmiş oluruz.”

 

 

"Ataşehir Emekliler Derneği’nde günler nasıl değerlendiriliyor?" sorusuna ise, “Resim atölyesi, çeşitli sosyalleştiren oyunlar, film izlemek, tiyatro yapmak gibi faaliyetler yapacağız.” cevabını verdi. Cafer Çağrıtekinci, bazı emekli derneklerine üye olan emeklilerin maaşından habersiz bir aidat kesilmesi söz konusu olup olmadığı sorusu yöneltildi. “ Bunun için Türkiye Emekliler Derneği’ni ben defalarca bu konu için aradım. Ama geri dönüş olmadı. O derneğe üye olan bazı arkadaşlar kendilerinden habersiz maaşlarından üye kesintisi yapıldığını söylediler. Ben de kendilerine, hemen gidip bir dilekçeyle kesintinin durdurulmasını isteyin bilgisini verdim. Bizim derneğimizde kesinlikle üyelerimizin haberi olmadan, üyemizin isteği olmadan böyle bir şey olamaz. Sadece bizim tüzük kararı gereğiyle 50 TL. gibi bir rakamımız var. Onu da gönüllü olursa verir. Kesinti yapan o dernekte kesinlikle emeklilere bir hizmet vermiyor. Böyle bir şey yasal değil. Türkiye’deki kanuni boşluklardan yararlanıyorlar. Dernekçilik adı altında kendisine geçim kaynağı olarak çalışan dernekler de var.” dedi.

 

ATAŞEHİR'DE GÜNDEM