KATELLİ ATAŞEHİRDE GÜNDEM

 

Ataşehir hastaneleri, AVM’leri, restoranları, ulaşımı, eğitim merkezleri, parkları ve vatandaşlara sağladığı istihdam açılarından ele alındığında son yıllarda kentsel yaşam kalitesinde zirveye tırmanırken, ilçenin Küçükbakkalköy Mahallesi’nde bulunan Kastelli Konutları ve İş Merkezi Ataşehir’in siluetine gölge düşürüyor. Yapımı seksenli yıllarda gerçekleşen ve üzerinden yaklaşık 40 yılın geçtiği bina, deprem bölgesi olan İstanbul için tehlike saçıyor.

Ataşehir, son yıllarda küreselleşmenin de etkileriyle, çok katlı konut ve ofis projeleri konseptinde, özel sektör yatırımlarının ilgi odağı ve 2012 yılı itibariyle de kentsel dönüşüm projelerinin hedefi olarak İstanbul’un hızla gelişen bölgesi haline geldi. On yedi mahallesinde yaşanan değişimler çevre ilçeler arasında fark yaratırken, özellikle Küçükbakkalköy Mahallesi’nde bulunan Kastelli Konutları ve İş Merkezi ilçenin modern yüzüne gölge düşürüyor. 

ÇEVRE KOŞULLARINA AYKIRI BİR BİNA

Ataşehir’in en eski mahallerinden olan Küçükbakkalköy’ün bulunduğu Tevfik Fikret Caddesi ilçenin kalabalık caddelerinden biri. Sağlam olmayan binaların yıkıldığı veya çevre koşullarına göre düzenlemeye alındığı ilçede Kastelli Konutları ve İş Merkezi kaderine terk edilmiş bir halde duruyor. 

“ATAŞEHİR’İN BU MAHALLESİNİ GÖREN YOK MU?”

İstanbul'un uluslararası finans şehirlerinden ayrıştırmak, daha fazla yabancı yatırımcının İstanbul üzerinden Dünya'ya entegre olmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilen dev finans projesine ev sahipliği yapan Ataşehir’in, çağdaşlaşan görüntüsüne bu bina yenilenmeyi bekliyor ve vatandaşlar soruyor; “Ataşehir’in en önemli mahallelerinden birinde böyle bir binanın görüntüsünden yetkililer hiç rahatsız olmuyor mu? Finans Merkezi’ne ev sahipliği yapacak olan Ataşehir’in bu mahallesini gören yok mu?”

 ATAŞEHİR'DE GÜNDEM